Fox

PREMIERA

2006.05.27

CANAL+ FAMILY

Zabawy z piłką

Dodgeball: A True Underdog Story

USA/Niemcy, 2004

reżyseria:

obsada: , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 89 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Peter La Fleur (Vince Vaughn) jest właścicielem nędznej siłowni o znaczącej nazwie "Szary przeciętniaczek". Klub ma zaprzyjaźnionych klientów, takich jak nieustannie poszukujący prawdziwej miłości Owen (Joel Moore), nieśmiały wielbiciel niekonwencjonalnych sportów Gordon (Stephen Root), czy współczesny pirat Steve (Alan Tudyk).

Mimo stałej klienteli siłownia La Fleura wpada w finansowe kłopoty. Efektem tego jest wizyta reprezentującej bank prawniczki Kate Veatch (Christine Taylor), która oświadcza, że zadłużony na 50 tysięcy dolarów "Szary przeciętniaczek" zostanie przejęty przez sieć znakomicie prosperujących klubów "Globalna Siłownia". Jej właściciel White Goodman (Ben Stiller) od dawna ostrzy sobie zęby na konkurencyjną siłownię, a Kate Veatch została wynajęta przez niego. Ostatnią szansę dla klubu La Fleur widzi w zbliżających się zawodach w zbijaka, w których główną nagrodą jest właśnie 50 tysięcy dolarów. Z nieporadnych członków klubu formuje drużynę, której zapał znacznie przewyższa umiejętności i rozpoczyna treningi. Wkrótce przyłącza się do nich nawet zauroczona sportowym duchem walki La Fleura Kate. Goodman jednak nie daje za wygraną i wystawia do zawodów własnych zawodników.

"Zabawy z piłką" miały być początkowo jedynie dodatkiem do tzw. "blockbusterów", czyli filmów pomyślanych jako kasowe przeboje. Komedia RAWSONA MARSHALLA THURBERA bez trudu pokonała jednak w box office'ach takie produkcje, jak "Terminal" Stevena Spielberga czy "W 80 dni dookoła świata" Franka Coraci. Film, którego budżet wyniósł zaledwie 20 milionów dolarów (produkcja "Terminala" kosztowała trzy razy tyle) już w pierwszy weekend zarobił 30 milionów.

Do historii amerykańskiego kina "Zabawy z piłką" przejdą jednak z innego powodu: to pierwszy wyprodukowany przez tak duże studio film poświęcony grze w zbijaka. "Z podziwu godną szczerością ukazuje ból i upokorzenia, jakich doznają zawodnicy, którzy obrywają piłką prosto w twarz i to na oczach kibiców" - mówił dziennikarzom producent i odtwórca głównej roli Ben Stiller. Entuzjastycznie o "Zabawach..." wyrażał się też reżyser, zagorzały kibic sportowy i twórca reklamówek Reeboka: "Cieszę się, że mogłem zadebiutować w kinie filmem o grze w zbijaka. Nikt nie bierze tego sportu na poważnie, a jednak każdy pamięta go ze szkoły". Żywiołowy sport pochłonął zresztą całkowicie aktorów i członków ekipy. Wszyscy odtwórcy pierwszoplanowych ról na miesiąc przed rozpoczęciem zdjęć wyjechali na obóz sportowy, gdzie grę w zbijaka trenowali pod okiem koordynatora pracy kaskaderów Alexa Danielsa. Podczas kręcenia meczu pochłonięty duchem walki Stiller zniszczył nawet trzy kamery i uderzył swoja żonę Christine Taylor (gra rolę Kate) piłką w twarz. Dla Taylor sportowa komedia była zresztą ogromną próbą wytrzymałości. Aktorka dzieliła czas między plan a swoją 18-miesięczną wówczas córeczkę i podczas zdjęć była tak wyczerpana, że zasypiała między ujęciami. W obsadzie znalazł się m.in. Vince Vaughn ("Polowanie na druhny", "Starsky i Hutch"), dla którego Thurber specjalnie napisał rolę La Fleura. "Vince ma w sobie łobuzerski, ujmujący urok Billa Murraya z takich filmów, jak "Szarże", "Pulpety" czy "Pogromcy duchów"- mówił o nim reżyser. Kiedy natomiast projektem filmu zainteresowała się firma Red Hour Films Bena Stillera i okazało się, że on sam zainteresowany jest zagraniem w filmie, Thurber nie ukrywał radości: "Ben to aktor pełen inwencji. Nie ma takiej rzeczy, której nie potrafiłby zrobić na planie". Dla Stillera "Zabawy z piłką" okazały się ważne również dlatego, że sukces finansowy filmu pomógł przezwyciężyć kłopoty finansowe jego wytwórni spowodowane fiaskiem wcześniejszej produkcji Red Hour Films "Starsza pani musi zniknąć" (2003).

Amerykańska premiera filmu przypadła na 18 czerwca, czyli na okres, kiedy w całych Stanach Zjednoczonych startuje liga zbijaka dla dorosłych, czyli dodgeball. Jeden z aktorów, Gary Cole został nawet zaproszony do udziału w turnieju zbijaka w Chicago.

WASZE OPINIE

kachna1111

Beznadzieja nie lubie takiego humoru! Strata czasu

maybach12

film odlotowy:D udzial Chucka Norrisa, Husselhof jako trener reprezentacji Niemiec;). super dialogi.polecam

bartuś

MI osobiscie sie podobał. Mozna usiasc ze swoj
Zabawy z piłką
USA/Niemcy, 2004
Peter La Fleur (Vince Vaughn) jest właścicielem nędznej siłowni o znaczącej nazwie "Szary przeciętniaczek". Klub ma zaprzyjaźnionych klientów, takich jak nieustannie poszukujący prawdziwej miłości Owen (Joel Moore), nieśmiały wielbiciel niekonwencjonalnych sportów Gordon (Stephen Root), czy współczesny pirat Steve (Alan Tudyk).
komedia
Zabawy z piłką
3,7 5 1 43