PREMIERA

2003.12.02

CANAL+ PREMIUM

ZABIĆ DRANIA

Bully

USA/Francja, 2001

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 118 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Wstrząsająca wizja ponurej egzystencji amerykańskich nastolatków coraz częściej sięgających po bezmyślną przemoc. Kolejny film twórcy niezapomnianych "Dzieciaków" Larry'ego Clarka.

Marty (Brad Renfro) i Bobby (Nick Stahl) są kumplami od lat. Z czasem Marty zaczyna jednak rozumieć, że jest po prostu wykorzystywany przez przyjaciela. Agresywny Bobby wciąż wywiera presję na kumpla i w dodatku często go bije. Ofiarą brutalności Bobby'ego staje się też dziewczyna Marty'ego, Lisa (Rachel Miner). W końcu zdesperowana para zaczyna myśleć o zamordowaniu swojego oprawcy. W intrygę zostają wciągnięci różni mniej lub bardziej chętni uczestnicy. Wszyscy oni to próżnujący lenie, którzy spędzają czas na zażywaniu narkotyków, graniu w gry video i uprawianiu seksu. Zamordowanie wspólnego kumpla to dla nich kolejny sposób na zabicie nudy. Gdy wydarzenia zaczynają toczyć się własnym torem Marty i Lisa powoli uświadamiają sobie, jakie mogą być następstwa ich planu.

W obsadzie wschodzące gwiazdy amerykańskiego kina: Brad Renfro ("Klient", "Uśpieni") i Nick Stahla ("Człowiek bez twarzy", "Za drzwiami sypialni", "Terminator 3: Bunt maszyn"). Zaangażowanie popularnych aktorów nie zatarło jednak wrażenia niemal dokumentalnej autentyczności pamiętanego z debiutu reżysera.

WASZE OPINIE

Franek

W dniu 8.09.2004 była zapowiadana emisja tego filmu a wyświetlono "Zabić króla". Już drugi raz nastąpiła taka zamiana. Może 16.09.2004 r. uda mi się go ostatecznie oglądnąć.

Piotr

Wstrzasajaca opowiesc oparta na znanych faktach (nawet w Stanach takie wydarzenia szokuja). Obraz przerazajacej kultury mlodziezowej na ktora niewielu ma recepte. Patrzac na mlodziez w Polsce, z ulga stwierdzam, ze tak ekstremalne postepowanie to na szczescie wielka rzadkosc. Ja tez ogladalem do 4:55 i ani przez moment nie pomyslalem, ze jestem spiacy. Film wspaniale zrobiony; jakby kamera wedrowala wsrod rzeczywistych nastolatkow, nie mlodych aktorow.

Spider

Rewelacyjny film - zaczolem ogladac o 1 w nocy i wciagnal tak ze nie spalem do 3 :)
ZABIĆ DRANIA
reżyseria:
USA/Francja, 2001
Wstrząsająca wizja ponurej egzystencji amerykańskich nastolatków coraz częściej sięgających po bezmyślną przemoc. Kolejny film twórcy niezapomnianych "Dzieciaków" Larry'ego Clarka.
dramat
ZABIĆ DRANIA
3,5 5 1 4