dystrybucja Monolith Films Sp. z o.o.

PREMIERA

2012.08.26

CANAL+ PREMIUM

Zabić Irlandczyka

Kill the Irishman

USA, 2011

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 107 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Ekranowa biografia niepokornego Irlandczyka, który na przełomie lat 60. i 70. przebył drogę od portowego robotnika do jednego z najbardziej wpływowych gangsterów w Cleveland, wielokrotnie uchodząc cało z zamachów na swoje życie.

Dumny potomek Celtów, Danny Greene (Ray Stevenson), pracuje w porcie przy rozładunku barek. Dzięki machinacjom i nowym znajomościom w mafii przejmuje władzę w związku dokerów. Za wymuszenia i malwersacje finansowe wkrótce trafia jednak do więzienia, skąd FBI zwalnia go w zamian za regularne raporty o światku przestępczym Cleveland. Po wyjściu na wolność Danny rozpoczyna mafijną karierę. Nawiązuje współpracę z wpływowym Shondorem Birnsem (Christopher Walken), u którego zajmuje się odzyskiwaniem długów. Chcąc rozszerzyć wpływy, z pomocą zaprzyjaźnionego gangstera Johna Nardiego (Vincent D'Onofrio), z powodzeniem próbuje sił w branży śmieciarskiej, zadzierając przy okazji z mafiozami włoskimi. Wspinając się na kolejne stopnie przestępczej hierarchii, zachodzi za skórę coraz większej ilości osób. Konkurencja wydaje na Greene'a wyrok i wyznacza za jego głowę 25 tysięcy dolarów nagrody. Zlikwidowanie niepokornego Irlandczyka okazuje się nie lada wyzwaniem nawet dla najlepszych specjalistów od mokrej roboty.

W lecie 1976 roku w Cleveland eksploduje 36 bomb, przyciągając uwagę całej Ameryki w kierunku przemysłowego miasta Środkowego Zachodu. To kulminacja długotrwałej wojny o wpływy między włoską mafią a Irlandczykiem Dannym Greenem. Niezwykłe losy gangstera, który wodził za nos FBI, stawiając jednocześnie czoła najpotężniejszym mafijnym rodzinom, postanowił przypomnieć JONATHAN HENSLEIGH. Reżyser "Punishera" i scenarzysta "Szklanej pułapki 3" sięgnął po powieść Ricka Porrello, policjanta z przedmieść Cleveland, od lat dokumentującego lokalny światek przestępczy. Skomplikowana, obfitująca w wątki i historyczne detale książka została skondensowana do ram dynamicznego, trwającego niespełna dwie godziny filmu. Jego twórcy nasycili biografię hardego Irlandczyka, dumnego ze swojego pochodzenia i historii przodków, romantyzmem dorównującym "Ojcu chrzestnemu". Greene, w którego brawurowo wcielił się pamiętany z roli Tytusa Pullo w serialu "Rzym" Ray Stevenson, mimo swojej bezwzględności, jest zawsze gotowy przyjść z pomocą lokalnej społeczności, chwilami przypominając współczesnego Robin Hooda. Na drugim planie błyszczą: Vincent D'Onofrio ("Full Metal Jacket", "Faceci w czerni"), Christopher Walken oraz Val Kilmer w roli detektywa ds. przestępczości zorganizowanej Joego Manditskiego, będącego narratorem opowieści. Galerię typów spod ciemnej gwiazdy uzupełniają znani z "Chłopców z ferajny" Paul Sorvino i Mike Starr oraz Vinnie Jones ("Przekręt") i Bobby Baccalieri z "Rodziny Soprano".


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

barnee

Kawał dobrego kina. Trzeba przyznać, że gangsterka to atrakcyjny (pod)gatunek filmowy i ciężko spartaczyć film o tej tematyce. No, nie licząc polskiej kinematografii :). I choć czasem ma się wrażenie, że to już było grane, to i tak historie są wciągające i dobrze się to ogląda. Nie inaczej jest w tym filmie. Zgadzam się z Arkonem, że bohater za bardzo został wyidealizowany. To, że rozdawał indyki biednym ludziom i manifestował wiarę w Boga nie czyni z niego automatycznie dobrego człowieka. Przynajmniej w moich oczach. Bandzior to bandzior. Nie ma dobrych gangsterów. I nie ma co za bardzo żałować, że kończą tak a nie inaczej swój żywot.

gonia1708

Bardzo dobrze zrobiony film ,ze świetną grą aktorska jeden z mojej piątki mc. Blue-Grey dziękuje za recenzje i w pełni oczywiście się z nią zgadzam - pozdrowionka :)

Arkon

Dobre, gangsterskie kino z "odrobinę" wyidealizowanym głównym bohaterem. Świetnie się ogląda choć, jak na mój gust, jest w tym filmie zbyt dużo nawiązań do wcześniejszych dzieł poświęconych mafii. Doskonałe aktorstwo i rewelacyjna realizacja rekompensują w dużym stopniu w/w mankament.
Polecam.
Zabić Irlandczyka
reżyseria:
USA, 2011
Ekranowa biografia niepokornego Irlandczyka, który na przełomie lat 60. i 70. przebył drogę od portowego robotnika do jednego z najbardziej wpływowych gangsterów w Cleveland, wielokrotnie uchodząc cało z zamachów na swoje życie.
film sensacyjny
Zabić Irlandczyka
3,9 5 1 8