PREMIERA

2006.09.03

CANAL+ PREMIUM

Zabić prezydenta

The Assassination of Richard Nixon

USA/Meksyk, 2004

reżyseria:

obsada: , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat sensacyjny

czas trwania: 92 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Stany Zjednoczone, 1974 rok. Amerykę dotyka najpoważniejszy od lat kryzys polityczny. U władzy jest prezydent Richard Nixon. Sam Bicke (Sean Penn), sprzedawca mebli, jak wielu Amerykanów jest niezadowolony z sytuacji w kraju.

Nie układa mu się również życie osobiste. Jest w separacji z żoną (Naomi Watts), która nie chce słyszeć o jakichkolwiek próbach ratowania małżeństwa, a ukochane córki mają do niego delikatnie mówiąc lekceważący stosunek. Od dłuższego czasu Sam usiłuje też bezskutecznie otworzyć własny biznes, ale nikt nie chce mu pomóc, ponieważ jego wspólnik Bonny Simmons (Don Cheadle) jest Afroamerykaninem. Żeby odreagować frustrację Sam postanawia więc przejść do historii Ameryki i zabić prezydenta, skompromitowanego już wówczas aferą Watergate. Z pistoletem schowanym w nogawce spodni zamierza porwać samolot i - nie bacząc na ofiary - rozbić go o Biały Dom.

"Od lat interesował mnie okres, o którym historycy pisali jako o dekadzie szoku dla amerykańskiego systemu społecznego i politycznego" - mówił reżyser filmu, NIELS MUELLER, wyjaśniając powody, dla których podjął temat prezydentury Nixona. "Rozpoczęło ją zabójstwo Kennedy'ego, a zwieńczyła rezygnacja Nixona. Mówi się, że to czas, w którym Ameryka straciła swoją niewinność. Dotarcie do tego, czy tak było naprawdę, stało się dla mnie celem nakręcenia tego filmu". Pomysł na scenariusz narodził się natomiast, kiedy Mueller natrafił na historię Sama Bicke'a - autentycznego amerykańskiego zbrodniarza, który rzeczywiście planował zamach na prezydenta (swoje zamiary rejestrował zresztą na kasetach, które wysyłał m.in. do Leonarda Bernsteina). Jego nieudany atak inspirowany był prawdopodobnie działaniami nowoorleańskiego snajpera Jimmy'ego Essexa, choć nie wyklucza się również, że Bicke miał coś wspólnego z Czarnymi Panterami. Bicke'owi udało się uprowadzić samolot, ale ostatecznie zginął zastrzelony przez siły bezpieczeństwa. Co ciekawe, fakt, że celem zamachu było zabicie Nixona ujawniono dużo później - początkowo incydent traktowano jak porwanie.

"Zabić prezydenta" był pierwszym filmem wyreżyserowanym przez Muellera, który dwa lata wcześniej zadebiutował również jako scenarzysta filmu "Debiutant". Rolę Sama Bicke'a reżyser powierzył Seanowi Pennowi, laureatowi Oscara, berlińskiego Srebrnego Niedźwiedzia i nagród aktorskich w Cannes i Wenecji. Żonę głównego bohatera zagrała Naomi Watts, pamiętna zwłaszcza dzięki przejmującej kreacji w "Mulholland Drive" (2001) Davida Lyncha, za którą otrzymała nagrodę krytyków z Chicago, San Diego i Las Vegas oraz nagrodę National Board of Review. Dużym sukcesem Watts była nagrodzona w Wenecji i podczas rozdania Independent Spirit Awards, a także nominowana do Oscara i BAFTY rola w "21 gramach" (2003) Alejandro Gonzáleza Inárritu, można ją było oglądać także jako adorowaną przez gigantycznego goryla Ann Darrow w "King Kongu" Petera Jacksona.

WASZE OPINIE

Boxer

dd zeby wiedziec i miec swoje zdanie, mosimy obejzec ;-)

dd

i co teraz, mam oglądać ten film? Jest wart bym poświęciła dla niego 1,5 h mego żecia??

red

znamienny film. Sean Penn jest niesamowity. 3+
Zabić prezydenta
reżyseria:
USA/Meksyk, 2004
Stany Zjednoczone, 1974 rok. Amerykę dotyka najpoważniejszy od lat kryzys polityczny. U władzy jest prezydent Richard Nixon. Sam Bicke (Sean Penn), sprzedawca mebli, jak wielu Amerykanów jest niezadowolony z sytuacji w kraju.
dramat sensacyjny
Zabić prezydenta
3,9 5 1 24