PREMIERA

2007.04.17

CANAL+ PREMIUM

ZABIJ ICH WSZYSTKICH

Polska, 1999

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat społeczny

czas trwania: 62 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Zbuntowana dziewiętnastolatka Ewa (Sylwia Juszczak) przyjeżdża do miasta, w którym od dwóch lat pracuje jej brat, Krzysztof. W mieście jest niespokojnie, na ulicach mają miejsce zamieszki wywołane zabiciem przez policję niewinnego kibica.

Ewa nie zastaje brata, który jest akwizytorem rur aluminiowych i właśnie wyjechał w sprawie zlecenia. Dziewczyna chciała z nim porozmawiać o ciężko chorym ojcu, którym się opiekuje. Tymczasem w mieszkaniu wynajmowanym przez Krzysztofa zastaje jego kolegów Marka (Jakub Papuga) i Grzegorza (Wojciech Czarny), którzy z nim pracują. Ich sytuacja finansowa jest bardzo ciężka, ponieważ od kilku miesięcy nie dostają zaległych wypłat. Dodatkowo w mieszkaniu pojawia się jego właściciel, Janusz (Robert Gonera), który oczekuje zapłaty.

Za tło filmu posłużyły prawdziwe wydarzenia ze stycznia 1998 roku, kiedy na ulicach Słupska doszło do zamieszek po tym, jak policjant zabił 13-letniego kibica. "Zabij ich wszystkich" to reżyserski debiut PRZEMYSŁAWA WOJCIESZKA, który karierę rozpoczął od napisania scenariusza do "Poniedziałku" Witolda Adamka. "Zabij ich wszystkich" został zrealizowany w ciągu paru dni w wynajętym wrocławskim mieszkaniu, a jego budżet wyniósł tylko 26 tysięcy złotych. Sukces, jaki odniósł film, pozwolił młodemu reżyserowi, uważanemu dziś za jednego z czołowych twórców młodego polskiego kina, zrealizować kolejne obrazy - "Głośniej od bomb" i "W dół kolorowym wzgórzem" (oba koprodukowane przez CANAL+) - już w warunkach profesjonalnych. Ostatnim jak dotąd projektem Wojcieszka jest "Doskonałe popołudnie", za który reżyser otrzymał m.in. dwie nagrody na FPFF w Gdyni oraz nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów o Miłości w Weronie. Jest autorem scenariuszy do wszystkich swoich filmów. Pisze też i reżyseruje sztuki teatralne. W 2006 roku odebrał Paszport Polityki za "oryginalne dzieła będące manifestem pokolenia trzydziestolatków szukających dla siebie miejsca w naszej rzeczywistości".

Odtwórczyni głównej roli, Sylwia Juszczak znana jest m.in. z seriali "M jak miłość", "Na Wspólnej", "Fala zbrodni" czy "Bulionerzy". Znalazła się także w obsadzie "Głośniej od bomb", "Ciszy" Michała Rosy i "Beautiful" Piotra Matwiejczyka. W rolę właściciela mieszkania wcielił się Robert Gonera, który zadebiutował w "Marcowych migdałach" Radosława Piwowarskiego, a potem zagrał w m.in. w "Porze na czarownice" Piotra Łazarkiewicza, "Samowolce" Feliksa Falka czy "Grach ulicznych" Krzysztofa Krauzego. W 1999 rola w "Długu" Krauzego przyniosła mu wielką popularność oraz nagrodę Orła. Gonera wystąpił też w "Sezonie na leszcza" Bogusława Lindy, " Strefie ciszy" Krzysztofa Langa, "Głośniej od bomb" Wojcieszka czy koprodukowanym przez CANAL+ obrazie "Palimpsest" Konrada Niewolskiego, autora słynnej "Symetrii".
ZABIJ ICH WSZYSTKICH
Polska, 1999
Zbuntowana dziewiętnastolatka Ewa (Sylwia Juszczak) przyjeżdża do miasta, w którym od dwóch lat pracuje jej brat, Krzysztof. W mieście jest niespokojnie, na ulicach mają miejsce zamieszki wywołane zabiciem przez policję niewinnego kibica.
dramat społeczny
ZABIJ ICH WSZYSTKICH
3,9 5 1 7