PREMIERA

2008.10.25

CANAL+ PREMIUM

ZABÓJCA

War

USA, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film akcji

czas trwania: 99 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jack Crowford (Jason Statham) jest agentem FBI rozpracowującym amerykańską gałąź japońskiej mafii. Razem z partnerem Tomem uczestniczy w akcji, podczas której liczy na pojmanie płatnego zabójcy Rogue'a (Jet Li).

Tom ciężko rani przestępcę, ale nie udaje się go schwytać. Następnego dnia on i cała jego rodzina zostają bestialsko zamordowani. W ich domu Jack znajduje tytanową łuskę. Chce się zemścić, ale Rogue znika bez śladu. Trzy lata później trafia na identyczny ślad w japońskim barze, w którym doszło do masakry członków yakuzy. Pamiętając obrażenia, które Rogue odniósł w porcie, Crowford stara się do niego dotrzeć poprzez chirurgów plastycznych specjalizujących się w rekonstrukcji twarzy. Tymczasem Rogue wkupia się w łaski Changa (John Lone), przywódcy chińskiej triady w Ameryce i prowokuje go do wojny z japońską yakuzą pod kierownictwem Kiry (Devon Aoki). Jack, którego mafijne porachunki nie interesują tak bardzo jak Rogue, w końcu rozgryza intrygę i staje do walki z wrogiem. Nie jest jednak gotowy na jej zaskakujący przebieg.

Kiedy w 2001 roku Jason Statham pojawił się w niewielkiej roli w "Tylko jeden", którego gwiazdą był Jet Li, nikt nie mógł przewidzieć, że po latach aktorzy znów spotkają się na planie, tym razem jako równoprawni partnerzy. Urodzony w 1972 roku w Londynie Statham w ciągu zaledwie kilku lat stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych brytyjskich aktorów. Zanim jednak do tego doszło, z powodzeniem zajmował się sportem. Przez wiele lat trenował pływanie i skoki do wody, a będąc członkiem Brytyjskiej Drużyny Olimpijskiej wystąpił na igrzyskach w Seulu, a w 1992 roku w Barcelonie zajął 12 miejsce w skokach do wody. Potem był m.in. modelem, a dzięki nawiązanym w tym okresie kontaktom został przedstawiony Guyowi Ritchiemu, który zaintrygowany jego charyzmą i szorstkim urokiem dał mu rolę w swoich "Porachunkach" (1998). Statham mógł w nich wykorzystać doświadczenia zdobyte kilka lat wcześniej jako uliczny handlarz podrabianymi perfumami. Dwa lata później Ritchie zaangażował go ponownie w swoim "Przekręcie", w którym Statham pojawił się już u boku takich gwiazd, jak Brad Pitt, Benicio Del Toro czy Dennis Farina. Aktor szybko zaczął być utożsamiany z rolami twardych gości. W 2002 roku stał się sławny jako były komandos, a zarazem kurier niecodziennych przesyłek Frank Martin w "Transporterze" według scenariusza Luca Bessona. W rolę tę wcielił się dotychczas jeszcze dwukrotnie w 2005 i 2008 roku, a w międzyczasie zagrał raz jeszcze u Ritchiego w "Revolverze", a także m.in. w podnoszącej ciśnienie "Adrenalinie", "Włoskiej robocie", "Zakładniku", a ostatnio w "Angielskiej robocie" Rogera Donaldsona. Zazwyczaj odtwarzał w nich role sprytnych, twardych mężczyzn, którzy równie często korzystają z własnej siły i sprawności (Statham uprawia szereg sztuk walki i jest mistrzem kick boxingu), jak i przejrzystego umysłu. Pojawił się także u boku Steve'a Martina, Kevina Kleina i Jeana Reno w obsadzie komedii "Różowa Pantera" Shawna Levi'ego, a jego głos z pewnością rozpoznają fani gry "Call of Duty" jako sierżanta Watersa. Gwiazdor nie boi się wyzwań. Na planie "Transportera" obywał się bez pomocy dublera w większości niebezpiecznych scen.

Kariera sportowa i filmowa Chińczyka Jeta Li zaczęła się znacznie wcześniej, bo blisko 30 lat temu. Li (naprawdę Li Lian Jie) od najmłodszych lat trenował tradycyjną chińską sztukę walki wushu. Świetnie wyszkolony wygrywał liczne turnieje, zdobywając kilkukrotnie mistrzostwo Chin. Co ciekawe, że gdy pierwszy raz wywalczył ten tytuł miał zaledwie 11 lat, a w nagrodę wysłano go do Waszyngtonu na specjalne spotkanie z prezydentem USA. Uważany za najważniejszego konkurenta Jackiego Chana, rozpoczął karierę filmową od głównej roli w słynnym "Klasztorze Shaolin" z 1979 roku. Spośród ponad 35 produkcji z jego udziałem warto wspomnieć "Zabójczą broń 4", "Hero", "Człowieka psa", gdzie partnerował Bobowi Hopkinsowi i Morganowi Freemanowi, a ostatnio "Mumię: Grobowiec Cesarza Smoka" Roba Cohena, w którym zagrał Hana.

Przy realizacji "Zabójcy" szansę na reżyserski debiut otrzymał PHILIP G. ATWELL, twórca wideoklipów Eminema i 50 Centa. Choreografię pojedynków powierzono specjaliście od wschodnich sztuk walki Coreyowi Yuenowi. Pochodzący z Hongkongu reżyser, producent i konsultant uczył się w prestiżowej Chińskiej Akademii Teatralnej. Wraz z Jackie Chanem i Sammo Hungiem należeli wówczas do legendarnej "Szczęśliwej Siódemki", czyli grupy najlepszych uczniów, zabieranych na najważniejsze zawody i pokazy, a także angażowanych do filmów. Dziś Yuen jest jednym z najbardziej zasłużonych postaci kina sensacyjnego. W swoim "Bez odwrotu" z nieznanym jeszcze wtedy Jean-Claudem Van Dammem jako pierwszy wprowadził do amerykańskiej kinematografii hongkoński styl walki i akcji.

Początkowo niedoceniony przez publiczność i szybko wycofany z kin "Zabójca", powetował sobie niepowodzenie wydaniem na DVD, które zarobiło już ponad 52 miliony dolarów, czyli dwukrotnie więcej niż dochody z pokazów kinowych.

WASZE OPINIE

Rakko

Gratulacje dla opów serwisu :)))) W programie jedno czyli War a leci Rouge hehe nie wiem dlaczego ale oba w polskim tłumaczeniu to zabujca 01.04.2010.

PS.
gratki za żart pryma aprilisowy

kriwak

Wszystko chucha, dmucha i wybucha i o to chodzi jak sie 12 lat i nadmiar hormonów

pio22

Polecam
ZABÓJCA
reżyseria:
USA, 2007
Jack Crowford (Jason Statham) jest agentem FBI rozpracowującym amerykańską gałąź japońskiej mafii. Razem z partnerem Tomem uczestniczy w akcji, podczas której liczy na pojmanie płatnego zabójcy Rogue'a (Jet Li).
film akcji
ZABÓJCA
4,2 5 1 54