PREMIERA

2007.06.02

CANAL+ PREMIUM

Zabójczy numer

Lucky Number Slevin

Niemcy/USA, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 109 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Slevin (Josh Harnett) w ciągu jednego dnia traci wszystko, co było dla niego cenne i trafia w sam środek gangsterskiego zamieszania.

Najpierw okazuje się, że budynek, w którym mieszka zostaje przeznaczony do rozbiórki, w związku z czym Slevin zostaje bez dachu nad głową. W dodatku właśnie stracił pracę. Kiedy przyłapuje swoją dziewczynę z innym mężczyzną in flagranti, jest pewien, że nic gorszego nie może mu się już przytrafić. Myli się, bo gdy wyjeżdża do Nowego Jorku do swojego przyjaciela Nicka, zostaje okradziony z portfela i poturbowany. Ale to również nie koniec. W mieszkaniu Nicka zastaje 2 gangsterów, którzy niezwłocznie doprowadzają go przed oblicze swojego Szefa (Morgan Freeman). Ten, biorąc Slevina za Nicka, hazardzistę, który jest jego dłużnikiem, domaga się od niego zwrotu 100 tysięcy dolarów lub zabicia syna swego rywala, Rabina (Ben Kinsey). Niedługo potem ludzie Rabina, któremu Nick jest również winien pieniądze, składają Slevinowi identyczną propozycję. Nagabywany przez 2 najbardziej niebezpiecznych gangsterów Nowego Jorku Slevin znajduje jednak czas, aby romansować z piękną sąsiadką Nicka, Lindsey (Lucy Liu). I chociaż zaczyna deptać mu po piętach płatny morderca, Mr. Goodkat (Bruce Willis) i czołowy nowojorski detektyw, Brikowski (Stanley Tucci), Slevin okazuje się nie być takim pechowcem, jak mogłoby się wydawać. Za sznurki w całej tej intrydze nie pociągają bowiem niebezpieczni gangsterzy, ale ktoś, kogo nikt by o to nie podejrzewał.

Na pomysł thrillera o urodzonym pechowcu, który staje się "urodzonym mordercą" scenarzysta Jason Smilovic wpadł w 1997 roku. Gotowym tekstem zachwycił się Tyler Mitchell, jeden z producentów firmy Film Engine, tworzonej przez grupę przyjaciół z Joshem Hartnettem, gwiazdą "Zabójczego numeru", na czele. Propozycję, aby obraz wyreżyserował Szkot, PAUL MCGUIGAN, twórca "Apartmanetu" (2004), wysunął również Mitchell: "Kiedy zobaczyłem film "Gangster numer jeden", po 10 minutach zadzwoniłem do Jasona Smilovica i powiedziałem mu, że znalazłem odpowiedniego faceta. Wysłałem mu taśmę. Następnego dnia Jason oddzwonił do mnie i powiedział: "Boże, ten facet jest nieziemski." - opowiadał na konferencji prasowej Mitchell.

Błyskotliwy scenariusz Smilovica przyciągnął też znakomitych aktorów. W główną rolę wcielił się Josh Hartnett, który z McGuiganem pracował już na planie "Apartamentu", gdzie wystąpił z Diane Kruger. Towarzyszył mu weteran kina akcji, Bruce Willis, laureat m.in. Złotego Globu za rolę w serialu "Na wariackich papierach" i 2 nagród Emmy. Za udział w pierwszej cześci "Szklanej pułapki" Willis, jako pierwszy aktor w Hollywood, przekroczył magiczny jak na rok 1988 próg 5 milionów dolarów gaży. W "Zabójczym numerze" wystąpił również m.in. sir Ben Kingsley, Brytyjczyk hinduskiego pochodzenia, laureat Oscara za rolę w "Gandhim" (1982) Richarda Attenborougha. Jego przeciwnika zagrał Morgan Freeman, nagrodzony Oscarem za "Za wszelką cenę" Clinta Eastwooda, Srebrnym Niedźwiedziem i Złotym Globem za "Wożąc panią Daisy" (1989) i Independent Spirit Award za "Street Smart" (1987). Znakomitą obsadę dopełnia Stanley Tucci, etatowy filmowy twardziel ("Pocałunek śmierci", "Droga do zatracenia), ale i zdolny reżyser. "Wielkie otwarcie" w jego reżyserii, w którym zagrał z całą niemal swoją rodziną, dostało nagrodę na festiwalu Sundance i Independent Spirit Award. W "zabójczym numerze" główna rola kobieca przypadła azjatyckiej gwieździe Lucy Liu, znanej z obu części "Kill Billa", "Aniołków Charliego" oraz nominowanej do Złotego Globu za rolę zimnej prawniczki Ling Woo w "Ally McBeal".

WASZE OPINIE

bejbe

kozak film

Piachu

Bruce najlepiej sprawdza się w rolach, w których nie mówi zbyt dużo, gra twardziela i jest prostolinijny w ocenie sytuacji - nie bawi się w półśrodki.

Od pierwszej sceny pomyślałem, że film może być dobry, a jak zobaczyłem krótki dialog Bruce'a z tym gościem na lotnisku, wiedziałem, że się nie zawiodę. Scenariusz jest przemyślany w każdym szczególe, a reżyseria w swej sztuce niczym od niego nie odbiega.

vaskezkrk

Film kocurek polecam wszystkim trzeci raz oglądniłem i nawet kupli dziś przekonałem podobało się :)
Zabójczy numer
reżyseria:
Niemcy/USA, 2006
Slevin (Josh Harnett) w ciągu jednego dnia traci wszystko, co było dla niego cenne i trafia w sam środek gangsterskiego zamieszania.
film sensacyjny
Zabójczy numer
4,7 5 1 118