PREMIERA

2006.04.18

CANAL+ PREMIUM

ZACZAROWANY ROWER

Polska, 1955

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 72 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Film sportowy nakręcony w poetyce socrealistycznej - pouczająca opowieść o kolarzu-indywidualiście, który przekonuje się do idei pracy zespołowej.

Staszek Popiel (Józef Nalberczak) jest gwiazdą polskiej drużyny kolarskiej. Jest jednak również indywidualistą, który więcej uwagi poświęca własnej karierze niż walce drużynowej. Sportowiec zataja przed kolegami kontuzję i w rezultacie polski zespół słabo wypada w ważnym międzynarodowym wyścigu. Co gorsza, podczas następnego etapu, Popiel doprowadza do omdlenia jednego z zawodników. Przełomem w postawie kolarza-gwiazdora staje się propozycja zaprzyjaźnionego mechanika, który zamierza uszkodzić rower najgroźniejszego rywala Polaków, węgierskiego zawodnika Harandy'ego. Popiel nie godzi się na to oszustwo, dowiaduje się jednak, że mechanik i tak przeprowadzi swój niecny plan. W decydującym momencie polski kolarz podmienia rowery i sam jedzie na uszkodzonym sprzęcie. Wie, że zostanie zdyskwalifikowany, przedtem jednak wypracuje drużynowy sukces polskiego zespołu.

"Zaczarowany rower" to jedna z nieco dziś zapomnianych produkcji z czasów wczesnego PRL-u. Zdjęcia do filmu kręcono podczas autentycznego Wyścigu Pokoju. Reżyserem obrazu jest SILIK STERNFELD, twórca m.in. jednej z nowel dramatu "Dwie brygady". Pracował też jako drugi reżyser i asystent przy tak głośnych produkcjach tamtego okresu, jak "Celuloza", "Przygoda na Mariensztacie" czy "Pod gwiazdą frygijską". Scenariusz "Zaczarowanego roweru" napisał prozaik Jerzy Suszko i znany komentator sportowy Bohdan Tomaszewski. Obaj są również autorami scenariuszy do filmów "Bokser" i "Czekam na Monte-Carlo", a Tomaszewski w kilku epizodach pojawił się też przed kamerą ("Mąż swojej żony", "Krajobraz po bitwie", "Prawo Archimedesa"). W roli Popiela wystąpił popularny - zwłaszcza w latach 60. i 70. - aktor Józef Nalberczak. Uznanie przyniosły mu filmy "Morderca zostawia ślad", "Westerplatte", "Paragon gola", "Uciec jak najbliżej", "Kaprysy Łazarza" oraz seriale "Czarne chmury", "Droga", "Dyrektorzy", "Lalka" i "Daleko od szosy". W drugoplanowej roli pojawia się późniejszy reżyser o międzynarodowej renomie, niedawny zdobywca Oscara za "Pianistę" Roman Polański ("Dziecko Rosemary", "Chinatown", "Tess").
ZACZAROWANY ROWER
reżyseria:
Polska, 1955
Film sportowy nakręcony w poetyce socrealistycznej - pouczająca opowieść o kolarzu-indywidualiście, który przekonuje się do idei pracy zespołowej.
dramat obyczajowy
ZACZAROWANY ROWER
4,3 5 1 26