PREMIERA

2011.11.29

CANAL+ PREMIUM

Zaduszki

Polska, 1961

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat psychologiczny

czas trwania: 93 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Wala (Ewa Krzyżewska) i Michał (Edmund Fetting) spędzają weekend w hoteliku w małym miasteczku. Oboje prześladują wspomnienia z czasów wojny.

Wala, córka komunisty, była wówczas zakochana w "Satyrze" (Andrzej May), bojowcu NSZ. Gdy po wyzwoleniu starała się, by wyszedł z konspiracji i mógł wrócić do normalnego życia, byli towarzysze broni zabili go, uznając za zdrajcę. Michał z kolei kochał dwie dziewczyny - poległą w walce partyzanckiej oficer "Listka" (Elżbieta Czyżewska), oraz sanitariuszkę "Katarzynę" (Beata Tyszkiewicz), która po wojnie odrzuciła go. Przygnębieni i pozbawieniu wiary w szczęście, Wala i Michał rozważają rozstanie. Strach przed samotnością okazuje się jednak silniejszy, więc pomimo braku zaangażowania w związek, decydują się pozostać razem.

W bogatym dorobku TADEUSZA KONWICKIEGO "Zaduszki" są filmem szczególnym. Reżyser, sam będąc niegdyś żołnierzem AK, uczynił głównymi bohaterami parę ludzi, starających się poradzić z brzemieniem wojny. W tym nastrojowym dramacie psychologicznym przejawia się więc - jak ujął to Jerzy Płażewski w "Historii filmu" - "obsesyjny motyw "zarażenia wojną", latami odciskający się na przeciętnym losie Polaka". Dla Konwickiego "Zaduszki" były także drugą po "Ostatnim dniu lata" pełnometrażową produkcją reżyserską (w międzyczasie napisał scenariusz do "Matki Joanny od aniołów" Jerzego Kawalerowicza). W filmie wystąpili tak znakomici aktorzy, jak Ewa Krzyżewska ("Popiół i diament", "Faraon"), Edmund Fetting ("Popioły", "Lokis. Rękopis profesora Wittembacha", "Jak daleko stąd, jak blisko") oraz Elżbieta Czyżewska i Beata Tyszkiewicz.

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

Zaduszki
reżyseria:
Polska, 1961
Wala (Ewa Krzyżewska) i Michał (Edmund Fetting) spędzają weekend w hoteliku w małym miasteczku. Oboje prześladują wspomnienia z czasów wojny.
dramat psychologiczny
Zaduszki
3,0 5 1 7