PREMIERA

2011.01.17

CANAL+ PREMIUM

ZAGADKI NASZYCH UMYSŁÓW

Just Trial and Error

Wlk. Brytania, 2010

reżyseria:

gatunek: film dokumentalny

Ocena filmu

0.00

Opis

Żaden inny aspekt umysłowości nie jest równie zagadkowy, co świadomość. Czy można skutecznie zdefiniować stan, który jest dla nas czymś oczywistym?

"Nigdy nie widzimy dokładnie tego, co znajduje się przed naszymi oczami. Nasz mózg interpretuje obiekty na podstawie wiadomości, które były dla niego przydatne w przeszłości" - przekonuje dr Beau Lotto z University College London. Ekspert w dziedzinie doświadczania perceptualnego, prowadzi przełomowe badania nad tworzeniem znaczeń. Jest także jednym z uczestników dyskusji, do której zaprosił go ALEX GABBAY. Kolejny naukowiec biorący w niej udział to prof. Brian Butterworth, neurolog kognitywny badający rolę liczb w ewolucji społeczeństw. Swoje zdanie na temat istoty świadomości prezentuje także Twain Luu, założycielka przedsiębiorstwa oferującego pionierskie, "świadome narzędzia" dla sieci internetowej. W gronie rozmówców Gabbaya pojawia się także Antony Gormley, ceniony brytyjski rzeźbiarz, którego ten poznał podczas wizyty na wystawie "The Brain Unravelled" (Mózg rozwikłany), na której swoje prace wystawiało trzydziestu artystów, poruszających na różne sposoby tematykę świadomości. To właśnie rzeźby Gormleya dostarczyły reżyserowi inspiracji do nakręcenia filmu.

Konwersacje z tymi czterema osobami umożliwiają nowe spojrzenie na mechanizmy działania ludzkiego umysłu, zagadnienie percepcji i globalnej świadomości oraz rolę, jaką w ich kształtowaniu odgrywa internet i sztuka. W połączeniu z intrygującą muzyką oraz znakomicie dobranymi obrazami, fragmentami filmów i doniesień medialnych, "Zagadki naszych umysłów" jawią się jako absolutnie nowatorski dokument, który nie dostarcza łatwych odpowiedzi na trudne pytania, ale niewątpliwie prowokuje do myślenia.

WASZE OPINIE

admin

Fufu, ta piosenka to "Battle for the Sun" zespołu Placebo.

Blue-Grey

Bardzo ciekawy, znakomicie zrealizowany i w wielu kadrach kontemplacyjny dokument. O tajemnicach świadomości opowiadają dwaj naukowcy, wrażliwy na duchowość rzeźbiarz i założycielka nowoczesnej firmy internetowej. Która z tych osób jest najbliższa prawdy? A może każda z nich w swoim zakresie dotyka jednej ze stron tej samej prawdy? Oceńcie sami. Wszak każdy z nas jest Świadomością.

Fufu

Jak nazywa się piosenka, która leci w klipie reklamującym dokument w c+??
ZAGADKI NASZYCH UMYSŁÓW
reżyseria:
Wlk. Brytania, 2010
Żaden inny aspekt umysłowości nie jest równie zagadkowy, co świadomość. Czy można skutecznie zdefiniować stan, który jest dla nas czymś oczywistym?
film dokumentalny
ZAGADKI NASZYCH UMYSŁÓW
4,0 5 1 4