PREMIERA

2014.04.02

CANAL+ PREMIUM

Zagubiony czas

Die Verlorene Zeit / Remembrance

Niemcy, 2011

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: melodramat/wojenny

Ocena filmu

0.00

Opis

Obóz koncentracyjny Auschwitz, 1944 rok. Tomasz Limanowski (Mateusz Damięcki) jest od 4 lat więźniem politycznym, kiedy w obozie pojawia się rodzina niemieckich Żydów. Wszyscy trafiają do komory gazowej, zostaje tylko Hannah (Alice Dwyer).

Początkowo spoglądają na siebie ukradkiem podczas wykonywania codziennych obowiązków. Z czasem zakochują się w sobie. Kiedy okazuje się, że dziewczyna jest w ciąży, Tomasz podejmuję desperacką próbę ocalenia ukochanej. Udaje im się uciec, ale wojna rozdziela ich. Oboje myślą, że drugie nie żyje. Ponad 30 lat później Hannah (Dagmar Manzel) mieszka z rodziną w Nowym Jorku. Pewnego dnia podczas wizyty w pralni ogląda wywiad z Tomaszem (Lech Mackiewicz), który opowiada ich wspólną historię. Chce go odnaleźć, ale w 1976 roku Polska jest po drugiej stronie Żelaznej Kurtyny.

- "W "Zagubionym czasie" gram Polaka, który od czterech lat przebywa w obozie koncentracyjnym" - mówi Mateusz Damięcki. - "Było to dla mnie ogromne wyzwanie aktorskie i przeżycie emocjonalne. Poszukując postaci, spotykałem się z byłymi więźniami, czytałem dużo literatury na temat Holocaustu, odwiedzałem obozy koncentracyjne w Polsce. To był czas głębokiej zadumy. Postać Tomasz budowałem w oparciu o obserwacje i angażując całe ciało. Aby być wiarygodnym schudłem do roli 16 kilogramów". Partnerką Mateusza Damięckiego jest Alice Dwyer, nominowana w 2013 roku do nagrody przyznawanej przez Stowarzyszenie Niemieckich Krytyków w kategorii najlepsza aktorka. Z polskich wykonawców w drugoplanowych rolach występują m.in. Joanna Kulig, Mirosław Zbrojewicz i Lech Mackiewicz.

Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami "Zagubiony czas" podobał się krytykom i odniósł sukces na arenie międzynarodowej. W 2012 roku był pokazywany w sekcji German Cinema - LOLA@Berlinale. Otrzymał Nagrodę Publiczności na Los JFF Angeles 2012, Zagreb JFF 2012, London JFF 2011, Hong Kong JFF 2011, San Francisco Berlin & Beyond FF 2011, Filmkunstfest Schwerin 2011 oraz nagrodę za reżyserię na FF Tamilnadu (Indie) 2012. Film otworzył Warszawski Festiwal Żydowski 2012, gdzie zdobył Nagrodę za najlepsze zdjęcia. Wszedł do kin w Nowej Zelandii i Korei Płd., a w Japonii w 2012 roku był na piątym miejscu box office'u.

WASZE OPINIE

pedro

Film przedstawia wojenne losy dwojga młodych ludzi, więźniów obozu koncentracyjnego :Polaka - więźnia politycznego i Żydówki niemieckiego pochodzenia. Ciekawy scenariusz i skomplikowana historia młodych ludzi na tle okrutnych wydarzeń. Młodzi kochają się, ale wszyscy i wszystko wokół jest przeciwko nim. Po latach ...
Sami zobaczcie. Historia prawdziwa. Polecam.
Zagubiony czas
reżyseria:
Niemcy, 2011
Obóz koncentracyjny Auschwitz, 1944 rok. Tomasz Limanowski (Mateusz Damięcki) jest od 4 lat więźniem politycznym, kiedy w obozie pojawia się rodzina niemieckich Żydów. Wszyscy trafiają do komory gazowej, zostaje tylko Hannah (Alice Dwyer).
melodramat/wojenny
Zagubiony czas
3,9 5 1 27