Paramount Pictures

PREMIERA

2006.02.25

CANAL+ PREMIUM

ZAKŁADNIK

Collateral

USA, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 115 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Współczesne Los Angeles. Dobiegający 40-tki Max (Jamie Foxx) pracuje od 12 lat jako kierowca taksówki. Zajęcie to traktuje jak półetat, pozwalający mu płacić rachunki i zarobić na spełnienie marzeń.

Jeździ przeważnie na nocnej zmianie, bo - jak twierdzi - towarzyszą temu mniejsze stresy i korki, a i większe napiwki. Podczas kursów chętnie rozmawia ze swoimi klientami i potrafi obserwować ludzi. Bezbłędnie odgaduje profesję młodej prawniczki Annie (Jada Pinkett Smith). Po niej do samochodu wsiada Vincent (Tom Cruise), który twierdzi, że zajmuje się nieruchomościami i ma parę spotkań do porannego odlotu. Płaci Maxowi dodatkowe pieniądze, by na tę jedną noc został jego kierowcą. Znęcony łatwym zarobkiem mężczyzna już wkrótce żałuje, że się zgodził. Okazuje się, że Vincent jest płatnym zabójcą, a jego obecni pracodawcy, zagraniczny kartel narkotykowy, zlecają mu zabicie kilku osób, które mają zeznawać w procesie sądowym. Pech chce, że prokuratorem w tej sprawie jest Annie, która również figuruje na liście Vincenta. Gdy po pierwszym morderstwie wychodzi na jaw jego tożsamość, zabójca porywa Maxa czyniąc go wspólnikiem swoich zbrodni. Mało tego - zmusza go, by podając się za niego udał się do jednego z mocodawców, groźnego przestępcy Felixa (Javier Bardem). Obserwujący siedzibę gangstera agenci FBI identyfikują Maxa jako Vincenta. Od tej pory śladem kolejnych morderstw podąża Federalne Biuro Śledcze i miejscowa policja. Ale nawet cały garnizon stróżów prawa nie potrafi przeszkodzić Vincentowi w wypełnieniu misji.

"Zakładnik" trzyma w napięciu do ostatniej sceny. Nie ma w tym dziwnego, bo jego twórca - MICHAEL MANN - specjalizuje się w sensacyjno-psychologicznych dramatach wnoszących do tradycyjnego gatunku nową jakość formalną. Mann otrzymał trzy nominacje do Oscara za "Informatora" (film roku, reżyseria, scenariusz) i jedną jako producent "Aviatora". Przy swoich filmach pełni często te trzy funkcje jednocześnie. Popularność i uznanie przyniósł mu zrealizowany dwie dekady temu prequel "Milczenia owiec" - "Czerwony smok" według prozy Thomasa Harrisa. Nakręcił też "Ostatniego Mohikanina", "Gorączkę", "Aliego" i "Miami Vice".

W postać Maxa wcielił się czarnoskóry Jamie Foxx ("Męska gra", "Ali", "Pokerzyści", "Odkupienie"), który za swoją kreację w "Zakładniku" został nominowany do Oscara, w tym samym roku zdobywając go za tytułową rolę w "Rayu". Jego partner Tom Cruise po raz pierwszy w swojej karierze wcielił się w tak skrajnie negatywną postać. Trzykrotnie nominowany do Oscara ("Urodzony 4 lipca", "Jerry Maguire", "Magnolia") aktor ma w dorobku wielkie hity ostatniej dekady, takie jak "Mission: Impossible", "Oczy szeroko zamknięte", "Ostatni samuraj", "Raport mniejszości" czy "Wojna światów". W obsadzie "Zakładnika" znaleźli się również inni znakomici aktorzy, przedstawiciele kilku pokoleń: Jada Pinkett Smith ("Desperatki", "Krzyk 2", "Królestwo niebieskie", dwie części "Matrixa"), Mark Ruffalo ("Przejażdżka z diabłem", "Szyfry wojny", "Tatuaż", "Zakochany bez pamięci"), Peter Berg ("W księżycową jasną noc", "Wielka biała pięść", "Dziewczyna nr 6", "Corky Romano"), Bruce McGill ("Informator", "Suma wszystkich strachów", "Ława przysięgłych", "Człowiek ringu") oraz Hiszpan Javier Bardem ("Wysokie obcasy", "Perdita Durango", "Drżące ciało", "W stronę morza").

Wśród licznych wyróżnień film zdobył m.in. dwie nominacje do Oscara (montaż i rola Foxxa), BAFTA za zdjęcia (plus nominacje za scenariusz, montaż, dźwięk i rolę Foxxa), Nagrodę Davida Leana (BAFTA) za reżyserię, Golden Satellite Award za montaż i dźwięk, Future Film Festival Digital Award za reżyserię na MFF w Wenecji oraz nominację do Złotego Globu za rolę Foxxa.
O FILMIE

"Zakładnik" to jedna z najgłośniejszych produkcji ostatnich lat, a mało brakowało, by film wyglądał zupełnie inaczej. Producenci widzieli za kamerą raczej Stevena Spielberga, Spike'a Lee lub Martina Scorsese niż Michaela Manna, który ostatecznie film wyreżyserował. Rolę Vincenta miał zagrać Russel Crowe, który współpracował już z Mannem przy "Informatorze" i bardziej "pasował" do roli płatnego zabójcy. Innymi kandydatami do wcielenia się w postać Vincenta byli Colin Farrell i Edward Norton. Dopiero po odmowach ich wszystkich scenariusz trafił do Toma Cruise'a. Dla aktora postać ta była dużym wyzwaniem - nie tylko zmienił się fizycznie (szpakowate włosy), ale po raz pierwszy miał szansę zagrać tak zdecydowanie czarny charakter. Do wszystkich scen akcji przygotowywał go Mick Gould, który uczył aktora jak wiarygodnie posługiwać się bronią i strzelać "seriami".

Z kolei przy obsadzaniu roli Maxa początkowo byli brani pod uwagę Adam Sandler i sam Robert De Niro, który po 28 latach ponownie zagrałby taksówkarza. Nalegał na niego szczególnie jeden ze scenarzystów filmu Stuart Beattie. Studio produkcyjne odmówiło jednak, widząc w tej roli znacznie młodszego aktora.

Kolejną kwestią, która mogła zmienić oblicze "Zakładnika" jest lokalizacja. Akcja filmu rozgrywa się w nocy z 24 na 25 stycznia 2004 roku w Los Angeles, choć pierwotnie miała się toczyć na nowojorskim Manhattanie. Film - jak na dzieło Michaela Manna przystało - jest ciekawie zrealizowany w sensie formalnym. Na początku nie ma żadnych napisów (nawet tytułu). Pojawiają się one dopiero po ostatniej scenie, a pierwszy brzmi: "Reżyseria - Michael Mann". Tytuł pojawia po całej "liście płac". Reżyserowi zależało, by wiarygodnie oddać nastrój nocy w wielkim mieście, więc prawie 80% scen było kręconych kamerą cyfrową. Mann, który doskonale zna się na broni wiedział też jak zaaranżować wszystkie sceny rewolwerowych pojedynków.

Podczas realizacji aktorzy korzystali z najmodniejszych gadżetów. Vincent używa Nokii 6800, nosi okulary słoneczne Silhouette 8586, a broń, z której strzela to Heckler and Koch (HK) USP. Ekipa pracowała intensywnie, ale w przyjacielskiej atmosferze. Jamie Foxx był tak bardzo usatysfakcjonowany pracą z Tomem Cruise'em, że po zakończeniu zdjęć kupił mu prezent i to nie byle jaki - zegarek wysadzany diamentami wart 20 tysięcy dolarów (!).

TOM CRUISE

Tom Cruise nieprzerwanie od dwóch dekad utrzymuje swoją wysoką pozycję w showbiznesie, w czym nie przeszkadzają mu nawet skandale życia osobistego.

Thomas Cruise Mapother IV urodził się 3 lipca 1962 roku w Syracuse, w stanie Nowy Jork. Ma trzy siostry. Dzieciństwo upłynęło mu na licznych przeprowadzkach - jako 14-latek miał w swoim CV kilkanaście różnych szkół w USA i Kanadzie. Ostatecznie razem z matką, z zawodu nauczycielką, i jej drugim mężem osiadł w New Jersey. Jako nastolatek chciał być księdzem i uczęszczał do seminarium prowadzonego przez Franciszkanów. Wkrótce zwyciężyły jednak marzenia o sławie i 19-letni Tom zadebiutował niewielką rolą w filmie "Endless Love". Nie musiał długo czekać, by pojawić się na pierwszym planie. Po rolach w filmach "Ryzykowny interes", "Kolor pieniędzy", "Top Gun" i "Koktajl" był już gwiazdą. Najpierw wcielał się w postaci sympatycznych chłopców, ale szybko zaczęto powierzać mu wyraziste, dramatyczne role, jak w "Urodzonym 4 lipca", za którą został nominowany do Oscara i otrzymał Złoty Glob. Kilka lat później dostał drugą nominację do Nagrody Akademii za film "Jerry Maguire" (plus Złoty Glob i MTV Movie Award). Trzecią nominacją do Oscara i Złotym Globem został wyróżniony w 2000 roku za rolę w "Magnolii". W jego niezwykle bogatym dorobku są tak głośne tytuły, jak "Rain Man", "Ludzie honoru", "Firma", "Wywiad z wampirem", "Mission: Impossible", "Vanilla Sky", "Oczy szeroko zamknięte", "Ostatni samuraj", "Raport mniejszości", "Wojna światów", czy właśnie "Zakładnik". W pełni autorskim dziełem Cruise'a jest nakręcony w 1990 roku "Szybki jak błyskawica", przy którym pracował jako reżyser, scenarzysta i aktor.

Jest jednym z najlepiej zarabiających aktorów w Hollywood. Niewysoki, bo mierzący zaledwie 170 cm wzrostu mężczyzna, wygrywa nie tylko rankingi popularności, ale też plebiscyty na najprzystojniejszych ludzi kina. W ubiegłym roku znalazł się w pierwszej "10" magazynu "In Touch" na wiecznie młode gwiazdy Hollywood. W tym samym roku odebrał MTV Movie Award za całokształt twórczości i Nagrodę Specjalną Davida di Donatello. Ma swoją gwiazdę na słynnym chodniku Hollywood Bulwar.

Jest dwukrotnie rozwiedziony: przez trzy lata był mężem Mimi Rogers, a przez kolejne dziesięć Nicole Kidman, z którą ma dwoje adoptowanych dzieci. Po burzliwym romansie z Penolope Cruz jest obecnie zaręczony z Katie Holmes.

JAMIE FOXX

Ubiegłoroczny laureat Oscara Jamie Foxx jest dziś jednym z najbardziej poszukiwanych artystów Hollywood, choć do niedawna ten utalentowany aktor nie mógł przebierać w propozycjach.

Naprawdę nazywa się Eric Morlon Bishop i przyszedł na świat 13 grudnia 1967 w Terrell w Teksasie. Nie miał łatwego dzieciństwa. Jego rodzice rozwiedli się i żadne z nich nie było zainteresowane wychowaniem syna. Małym Erikiem zajęli się dziadkowie, Estelle i Mark Talleyowie, którzy go adoptowali. Chłopiec najpierw ujawnił talenty muzyczne. Już w wieku 3 lat zaczął grać na pianinie i z zapałem śpiewał w kościelnym chórze. Muzykę wybrał też jako przedmiot studiów na uniwersytecie w San Diego. Ciągnęło go jednak również do aktorstwa, więc jeszcze podczas uniwersyteckiej edukacji zaczął występy w roli komika. Wkrótce przeprowadził się do Los Angeles. Zagrał kilka raczej epizodycznych postaci w produkcjach "In Living Color", "Zabaweczki", "Jak pies z kotem" i "Wielka biała pięść". Kilka ciekawych ról, jak ta Roda Tidwella w filmie "Jerry Maguire", przeszło mu koło nosa. Zauważyli go za to producenci telewizyjni. Od 1996 do 2001 miał swój własny program "The Jamie Foxx Show". Był reżyserem, scenarzystą i producentem widowiska, ale nie zapominał o muzyce. W 1994 roku wydał płytę "Peep This". Motorem dla jego kariery okazał się przełom XX i XXI wieku, gdy zagrał drugoplanowe, ale znaczące role w dramatach "Męska gra", "Ali" czy "Pokerzyści". W 2004 wcielił się w postać legendarnego niewidomego muzyka Raya Charlesa. Za "Raya" otrzymał szereg prestiżowych nagród, w tym BAFTĘ, Złoty Glob i Oscara. W tym samym roku był również nominowany do Nagrody Akademii za kreację w "Zakładniku" i był to pierwszy w historii przypadek, gdy czarnoskóry aktor otrzymał dwie nominacje jednocześnie. W ciągu ostatnich dwóch lat zebrał wiele wyróżnień od krytyki i prasy. Za rolę w telewizyjnym dramacie "Odkupienie" był nominowany do Złotego Globu. W 2004 czytelnicy pisma "Entertainment Weekly" wybrali go najlepszym aktorem roku, a w 2005 magazyn "People" umieścił go na liście 50 najpiękniejszych ludzi świata.

Prywatnie jest wciąż kawalerem, ale ma córkę Corrine, która mieszka ze swoją matką. Corrine towarzyszyła mu podczas ubiegłorocznej ceremonii rozdania Oscarów.

WASZE OPINIE

DaDan

Mann jest dla mnie niekwestionowanym mistrzem kina sensacyjnego, kocham jego filmy. Mają niepowtarzalny klimat którego próżno szukać w innych tego typu produkcjach. To właśbnie sprawie że jego filmy mogę oglądać po kilka razy i na nowo się nimi emocjonować.

jamarta

No i stalo sie. Wczoraj obejrzalam. 3/4, bo emisja byla w srodku nocy. Film mnie zachwycil. Sceny przejazdu i wogole wszystkie sceny na powietrzu daja wrazenie jakby czlowiek tam byl, czuje sie nieomal zapach nocnego powietrza. Watki scenariusza fenomenalnie sie zazebiaja. Scena w klubie jazzowym swiadomie wywoluje u widza konsternacje. Obaj boharerowie sa ludzmi z krwi i kosci. Mann nie jest rzemieslnikiem to prawdziwy artysta wladajacy roznymi srodkami filmowymi.

jamarta

Mann jest jednym z moich ulubionych rezyserow, sledze jego kariere od dawna. Ze 2 razy trafialam na ten film i nie bylam w stanie sie w niego wciagnac. Nie wiem dlaczego. Na pewno z powodu siwizny Cruise'a i nieciekawych zdjec. Moze jak bede zdesperowana to obejrze i zmienie zdanie.
ZAKŁADNIK
reżyseria:
USA, 2004
Współczesne Los Angeles. Dobiegający 40-tki Max (Jamie Foxx) pracuje od 12 lat jako kierowca taksówki. Zajęcie to traktuje jak półetat, pozwalający mu płacić rachunki i zarobić na spełnienie marzeń.
film sensacyjny
ZAKŁADNIK
4,7 5 1 133