PREMIERA

2013.01.15

CANAL+ PREMIUM

Zaklęte rewiry

Polska, 1975

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 94 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Najwybitniejszy film w dorobku Janusza Majewskiego to oparta na faktach opowieść o awansie wiejskiego chłopaka z pomywacza na kelnera w restauracji prestiżowego hotelu "Pacyfik".

NNa początku lat 30. XX wieku Romek Boryczko (Marek Kondrat) podejmuje pracę jako pomywacz w restauracji wielkiego hotelu "Pacyfik". Szybko zaprzyjaźnia się z Frycem (Roman Skamene), chłopcem z bufetu, dzięki któremu wkrótce awansuje w hotelowej hierarchii. Obaj pracują teraz w bufecie i obaj przygotowują się do egzaminu na kelnera. Bez żadnego konkretnego powodu Romek staje się obiektem złośliwości i fizycznej przemocy ze strony brutalnego kelnera Fornalskiego (Roman Wilhelmi), który odtąd konsekwentnie prześladuje chłopaka. Zwłaszcza, kiedy Romek - kosztem przyjaźni z Frycem - awansuje na pikolaka (młodszego kelnera). Z czasem Boryczko zaczyna zdawać sobie sprawę, w jak zepsutym i nieuczciwym środowisku się obraca. Determinację, żeby się z niego wyrwać, znajduje dopiero, gdy poprzez zawodowe złośliwości i porachunki z Fornalskim straci dziewczynę, w której się zakochał.

"Zaklęte rewiry" - najwybitniejszy film w dorobku JANUSZA MAJEWSKIEGO - to oparta na faktach opowieść o awansie wiejskiego chłopaka z pomywacza na kelnera w restauracji prestiżowego hotelu "Pacyfik". Niezwykle popularną po wojnie powieść, której adaptacją jest obraz Majewskiego, napisał na podstawie własnych doświadczeń Tadeusz Kurtyk, zachęcony przez Michała Choromańskiego. Kurtyk, który przez długi czas pracował jako kelner w hotelu "Grand" w Krakowie, wydał swój literacki debiut w 1936 roku pod pseudonimem Henryk Worcell. Sportretował w nim celnie środowisko pracowników restauracji, ich specyficzną hierarchię i własne, dyktowane przez najsilniejszych prawa. Powieść po blisko 40 latach odkurzył Janusz Majewski, późniejszy twórca komedii "C. K. Dezerterzy" (1985) czy widowisk historycznych "Królowa Bona" (1980) i "Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny" (1982). Ekranizacja "Zaklętych rewirów" powstała w koprodukcji polsko-czechosłowackiej. Autorem zdjęć jest wielokrotnie współpracujący z Milosem Formanem operator Miroslav Ondricek. Film do dziś jest uważany za wybitne osiągnięcie pod względem estetyki wizualnej, kreacji aktorskich i błyskotliwej dramaturgii. Spotkał się z niemal jednogłośnym zachwytem publiczności i krytyków. Chwalono młodego Marka Kondrata, niedocenionego wcześniej za rolę w "Smudze cienia" Andrzeja Wajdy. Ale największy aplauz i nagrodę na festiwalu w Gdyni otrzymał Roman Wilhelmi za brawurową kreację Fornalskiego. Laury posypały się również na Majewskiego: zdobył Grand Prix festiwalu w Panamie i Syrenkę Warszawską, nagrodę Klubu Krytyki Filmowej SDP.

WASZE OPINIE

Jacekturysta

Alenie zmienia to faktu że film bardzo fajny. Tak się składa że dotąd go nie widziałem. Wolę obejrzeć film z 1975 roku w dobrej jakości na C+,niż z 2011 roku na Polsacie(posiekany reklamami i z beznadziejnym lektorem).

petersmith21

Zgadzam się, z tym film jest fantastyczny. Świetne aktorstwo, wspaniały klimat.

Ale zgadzam się też z tym, że to skandal, że widzimy go jako premierę na kanale PREMIUM.
To tak jakby rewelacyjny mecz (np. finał ligi mistrzów 2005 Liverpool-Milan) puścić na Canal+Sport w sobotę o 18.30 zamiast meczu (na żywo) z aktualnej kolejki.

Pozdrawiam

kamil2505

Dzisiejsza premiera filmowa to dramat "Nic świętego", który rozpoczął się o 22:40. Zawsze po wtorkowej premierze jest powtórka sobotniej premiery. Dlatego też dzisiejszy Klub Filmu Polskiego rozpocząłby się o 02:40. Dlatego też przeniesiono Klub Filmu Polskiego na 21. Poza tym bez sensu pokazywać premierę filmową emitowaną w sobotę o 20 kilka dni później o 21 na kanale głównym.
Zaklęte rewiry
reżyseria:
Polska, 1975
Najwybitniejszy film w dorobku Janusza Majewskiego to oparta na faktach opowieść o awansie wiejskiego chłopaka z pomywacza na kelnera w restauracji prestiżowego hotelu "Pacyfik".
dramat
Zaklęte rewiry
4,6 5 1 181