PREMIERA

2013.08.18

CANAL+ PREMIUM

Zakochani w Rzymie

To Rome With Love

Włochy/Hiszpania/USA, 2012

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia obyczajowa

Ocena filmu

0.00

Opis

Jack (Jesse Eisenberg), student architektury, czuje się przytłoczony w stałym związku z Sally (Greta Gerwig) i staje się łatwą ofiarą dla jej przyjaciółki, neurotycznej aktorki Moniki (Ellen Page). Jego wierność próbuje zza kadru ratować sceptyczny narrator (Alec Baldwin), również architekt, którego Jack poznaje w Rzymie.

W innym czasie, choć w tym samym miejscu włoski urzędnik Leopoldo (Roberto Benigni) niespodziewanie dla siebie i bez większego powodu staje się celebrytą. W krótkim czasie zyskuje sławę po to, by zaraz ją utracić. W podróży poślubnej do Rzymu przybywa z prowincji włoskie małżeństwo: Antonio (Alessandro Tiberi) i Milli (Alessandra Mastronardi), która gubi się w drodze do fryzjera. Przerażony Antonio, który musi przedstawić żonę swojej rzymskiej rodzinie, znajduje chwilowe zastępstwo w prostytutce Annie (Penélope Cruz), a Milli w tym czasie trafia na podstarzałego amanta. Jest w końcu i starzejący się dyrektor nowojorskiej opery, Jerry (Woody Allen), który przylatuje do Rzymu z żoną, psychoanalityczką Phyllis (Judy Davis) oraz przedsiębiorca pogrzebowy Giancarlo (Fabio Armiliato), który ujawnia swój samorodny operowy talent pod prysznicem.

"Zakochani w Rzymie" - kolejny europejski projekt nowojorczyka WOODY'EGO ALLENA - z początku miał się nazywać "Bop Decameron". I choć tytuł ostatecznie uległ zmianie, trudno nie zauważyć w strukturze filmu nawiązania do tego słynnego włoskiego dzieła - XV wieczny "Decameron" to bowiem zbiór stu niepowiązanych ze sobą nowel, które dla zabicia czasu opowiada sobie dziesięciu dobrze urodzonych florentczyków, którzy uciekli z miasta przed zarazą. "Zakochani w Rzymie" nie mają jedności akcji ani czasu - wątki łączy jedynie miejsce. Rzym dołącza do kolekcji europejskich miast, w których Allen osadza swoje historie - wcześniej był to Londyn, Paryż i Barcelona. Swój odwrót od USA reżyser tłumaczy krótko: "Nie stać mnie na kręcenie filmów w Nowym Jorku. Poza tym pokazałem już wszystkie piękne miejsca NYC". O Rzymie - jak mówił w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" - myślał od dawna: - "Długo nie miałem pojęcia, jak udźwignąć niewyobrażalną energię Rzymu. Jak uchwycić ten hałas, zamęt, ludzi wpadających na ulicę wprost pod samochody, samochody wpadające w restauracje, uwielbienie dla jedzenia, muzyki i ubrań czy nonszalancki zwyczaj siadania na ulicach i schodach? Uznałem, że jedynym wyjściem jest duża liczba wątków i postaci, nieco chaotyczny kolaż".

Scenariusz do "Zakochanych w Rzymie" powstał zgodnie z harmonogramem pracy Allena - 77-letni dziś reżyser pracuje zazwyczaj według rytmu: czerwiec - pomysł; lipiec i sierpień - scenariusz; jesień - początek zdjęć. Obsada to również grono starych znajomych, m.in. Penélope Cruz, Judy Davis, Alec Baldwin, choć poszerzone o zaskakujące nazwiska, jak chociażby Jesse Eisenberg, gwiazda "Social Network" Davida Finchera czy Ellen Page, znakomita jako Juno z filmu Jasona Reitmana, ale znana również z takich tytułów, jak "Incepcja" czy "X-men". Twórca "Seksu nocy letniej" sięgnął również po włoskich aktorów, m.in. po fenomenalnego Roberto Benigniego, zdobywcę Oscara za "Życie jest piękne". W rolę Giancarla z kolei wcielił się prawdziwy włoski tenor Fabio Armiliato. "Zakochani w Rzymie" to również powrót na ekran samego Woody'ego Allena, który ostatni raz jako aktor pojawił się w "Scoop - Gorący temat" z 2006 roku. Starzejący się Allen wydaje się być w szczytowej aktorskiej formie, choć wciąż jest tym samym nieśmiałym i nieobliczalnym neurotykiem, którego znamy ze wszystkich jego ról. Ale - jak sam powiedział - "To problem, z którym zmagam się całe życie: bardzo chciałbym urodzić się kimś innym, ale, niestety, żyję i umrę jako Woody Allen".

WASZE OPINIE

maniatv

Ogladaliśmy z rańca i bardzo się podobał. Tyle w temacie.

pedro

Kolejny film Allena, którego akcja rozgrywa się w miastach Europy. Piękne pocztówki z Rzymu, idealne kolory, scenografia i muzyka to niezaprzeczalnie atuty filmu. Jednak fabuła nie porwała mnie całkowicie. Kilka nowel i postaci, które łączy Rzym. Najbardziej spodobały mi się losy Leopoldo (Roberto Benigni) i historia grabarza Giancarlo (Fabio Armiliato) z pięknym operowym głosem. Sceny w operze robią wrażenie - tego bym się nie spodziewał. W filmie Allen piętnuje nasze przywary m.in. fakt iż celebrytą może zostać każdy (jest znany, bo jest znany). Nie musi nic umieć i nic ważnego zrobić, ale takie "gwiazdy" szybko spadają. Przykładem może być Leopoldo. Mimo, że w życiu prywatnym paparazzi i stała obecność w mediach są uciążliwe, ale uzależnia. Świadczy o tym świetna scena na ulicy. Podobnie jest z wiodącym spokojny żywot grabarzem, którego na siłę chce się uszczęśliwić i zrobić z Giancarlo gwiazdę opery.
Pozostałe wątki w filmie (szczególnie romansowe) były dość przewidywalne.
"Zakochani w Rzymie" to dobry film, ale nie dorównuje "Vicky Christina Barcelona" czy "O północy w Paryżu", ale i tak warto zobaczyć.

zalogowany

Blue-Greyu, dziękuję Ci za to, co napisałeś wyżej. Pozwolę sobie lekko zmienić Twoje ostatnie słowa: Dobrze, że wciąż są tacy widzowie i takie recenzje. Oznacza to, że ten nasz świat jeszcze nie do końca zwariował.
W jednym tylko się z Tobą nie zgodzę. Moim zdanie trzy filmy z "europejskiego" cyklu Allena to jednak jest arcymistrzostwo.
Zakochani w Rzymie
reżyseria:
Włochy/Hiszpania/USA, 2012
Jack (Jesse Eisenberg), student architektury, czuje się przytłoczony w stałym związku z Sally (Greta Gerwig) i staje się łatwą ofiarą dla jej przyjaciółki, neurotycznej aktorki Moniki (Ellen Page). Jego wierność próbuje zza kadru ratować sceptyczny narrator (Alec Baldwin), również architekt, którego Jack poznaje w Rzymie.
komedia obyczajowa
Zakochani w Rzymie
3,8 5 1 6