PREMIERA

2008.02.19

CANAL+ PREMIUM

ZAKOCHANI WIDZĄ SŁONIE

Voksne mennesker

Dania/Islandia, 2005

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 99 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Daniel (Jakob Cedergren) mieszka w Kopenhadze, gdzie udaje mu się wieźć beztroskie życie. Zarabia malując na zlecenie wyznania miłosne na murach i biorąc udział w niecodziennych eksperymentach medycznych.

Jeździ wysłużonym Fiatem 500, nigdy nie płaci za parking, wymyka się stróżom prawa prześladującym go za malowanie graffiti i urzędnikom ścigającym za niezapłacone rachunki. Choć obiektywnie nie ma żadnych życiowych sukcesów, Daniel jest zadowolony ze swojego życia. Zwłaszcza kiedy poznaje równie nieodpowiedzialną, co on uroczą Franc (Tilly Scott Pedersen), w której rozpoznaje kobietę życia. Beztroska przygoda kończy się jednak, kiedy Franc zachodzi w ciążę.

"Zakochani widzą słonie" to drugi pełnometrażowy film DAGURA KARIEGO, którego debiut "Nói albinoi" (2003) wywołał falę zachwytu i zebrał nagrody m.in. na festiwalach w Rotterdamie, Göteborgu, Rouen, Transylwanii, Edynburgu, Denver i francuskim Angers. Pracujący zgodnie z zasadami duńskiej Dogmy Kári urodził się w Islandii, a w 1999 roku brawurowo zakończył Duńską Szkołę Filmową - jego dyplomowy film "Lost Weekend" zdobył 11 międzynarodowych nagród. "Zakochani widzą słonie", nad którego scenariuszem pracował razem z Rune Schjottem, intrygują biało-czarnymi kadrami (w filmie jest tylko jedna, zaledwie 5-sekundowa scena kolorowa).

"Chcieliśmy stworzyć świat filmu, który byłby zupełnie różny od rzeczywistego. Czarno-biała taśma dała nam możliwość bycia nostalgicznymi we współczesności. Główny bohater funkcjonuje na innej częstotliwości niż reszta społeczeństwa. Wszyscy są częścią rzeczywistości, a ta jego jest jakby snem. Z tego, co mówi nam nauka, nasze sny są również czarno-białe" - tłumaczył decyzję reżyser. Jeden z polskich krytyków pisał po premierze filmu: "Urzekł mnie ten film, w którym pozornie nic się nie dzieje, a jest aż gęsto od znaczeń i emocji. W finezyjny i zabawny sposób stawia pytanie, jak żyć i odpowiada na nie: nie wiem". "Zakochanych...", których już dwa dni po duńskiej premierze można było obejrzeć na specjalnym pokazie w Cannes, nagrodziło m.in. jury z Brussels, Ljubljany na Słowenii i Transylwanii. Film otrzymał również 4 statuetki Edda Award, najważniejszej islandzkiej nagrody filmowej. W filmie tym, podobnie jak w "Nói Albinói", można usłyszeć muzykę, którą Kári tworzy wraz ze swoim zespołem Slow Blow.

WASZE OPINIE

ITI

Fantastyczne kino, dawno nie spotkałem tak fajnego filmu. Na prawdę warto go zobaczyć!

Co do tego, że czarno biały. Własnie, że jest również kolorowy w pewnej scenie. :)

Piachu

Film z kategorii "coś innego" niż zazwyczaj. Dziwny, a jednocześnie wciągający. Nie widziałem zbyt wielu skandynawskich filmów, ale jeżeli już nie był to "Gang Olsena", to każdy z nich poruszał życie i jego złożoność.

Czarno biały ma zadanie skupienie naszej uwagi na głównych postaciach, ich wzajemnych stosunków, mniej na otoczeniu. Film jest warty obejrzenia. Oglądałem go 2 lata temu, ale chętnie to zrobię jeszcze raz.

Sowarek

Świetny, jedna premier lutego. Kawiarnia-słonie, czarno, biały, ale znakomity. Taki film odradza te prawdziwe, dobre kino(lub dobry telewizor ;) )
ZAKOCHANI WIDZĄ SŁONIE
reżyseria:
Dania/Islandia, 2005
Daniel (Jakob Cedergren) mieszka w Kopenhadze, gdzie udaje mu się wieźć beztroskie życie. Zarabia malując na zlecenie wyznania miłosne na murach i biorąc udział w niecodziennych eksperymentach medycznych.
komediodramat
ZAKOCHANI WIDZĄ SŁONIE
3,7 5 1 19