PREMIERA

2008.09.26

CANAL+ PREMIUM

Zakochany Molier

Moliere

Francja, 2007

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film biograficzny

czas trwania: 120 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Nominowana do 4 Cezarów komedia o nieznanym epizodzie z życia słynnego francuskiego dramatopisarza. W roli głównej Romain Duris a partnerują mu: Fabrice Luchini, Laura Morante i Ludivine Sagnier.

Jest połowa XVII wieku. Molier (Romain Duris) nie jest jeszcze znany, a na życie zarabia jako aktor wędrownej trupy. Jego zespół dociera właśnie do Paryża, gdzie Molier spodziewa się znaleźć wreszcie godną siebie publiczność. Mieszczanie reagują jednak na występy trupy skrajną obojętnością i przyszły geniusz francuskiej komedii, zadłużony po uszy i zupełnie niewypłacalny, trafia do więzienia. Nieoczekiwana pomoc przychodzi ze strony bogatego szlachcica Jourdaina (Fabrice Luchini), który spłaca długi Moliera, a jego samego wykupuje z więzienia. Dobroczyńca żąda jednak czegoś w zamian. Chce, aby Molier nauczył go tego, czego jemu brakuje, czyli wdzięku, klasy i umiejętności imponowania kobietom. Jourdain ma już co prawda przy sobie piękną żonę, Elmirę (Laura Morante), ale jego serce bije gwałtowniej na widok niedostępnej markizy Celimeny (Ludivine Sagnier). Molier przybywa więc do domu Jourdaina w przebraniu świętoszkowatego Tartuffe'a. Szybko jego uwagę przykuwa pełna wdzięku małżonka niezdarnego wybawiciela i nad sztuką aktorstwa bierze górę ars amandi.

Reżyser LAURENT TIRARD i scenarzysta Grégoire Vigneron zrealizowali "Zakochanego Moliera" nie tylko po to, aby ożywić nieco posągową postać francuskiego dramatopisarza, ale również po to, aby wypełnić lukę w życiorysie artysty. Niewiele bowiem wiadomo o tym, co działo się z 22-letnim Molierem po wyjściu z więzienia. Tirard i Vigneron postanowili, że każą mu zakochać się w starszej od siebie, dojrzałej Elmirze, która nauczy go patrzeć na świat w mniej megalomański sposób. "Jej punkt widzenia pokazuje mu, jak ma żyć" - tłumaczy Tirard. Reżyser przyznaje również, że pomysł na film o Molierze narodził się już w 2004 roku podczas realizacji jego pełnometrażowego debiutu, współczesnej komedii "Zdrady, kłamstwa i coś więcej". "Wielką przyjemność sprawiło mi przygotowanie do tamtego filmu krótkich scen rozgrywających się w prehistorii, średniowieczu, XIX wieku i latach 80. Stąd moja słabość do szalonej komedii, która rozgrywałaby współczesną tematykę w historycznym kostiumie" - opowiadał. Vigneron, współscenarzysta wszystkich filmów Tirarda, szybko podchwycił pomysł i wkrótce był już jednym z największych specjalistów od Moliera w środowisku francuskich filmowców. Poznał setki anegdot i wiele nieznanych faktów z jego biografii, z których wyłonił się człowiek wybitnie zdolny, ale również tchórzliwy i zarozumiały.

Romain Duris, znany widzom z przejmującego obrazu "W rytmie serca", komedii "Smak życia" i "Smak życia 2", a także z międzynarodowej koprodukcji "Arsen Lupin", był jednym z głównych kandydatów do tytułowej roli. "Był dla mnie gwarancją wyjścia ponad stereotypy. Liczyłem na jego silną osobowość. Duris zaskoczył mnie talentem komediowym, ale również niezwykłym wyczuciem teatru, choć nigdy wcześniej nie występował na scenie" - chwalił aktora Tirard. Trzykrotnie nominowanemu do Cezara i raz do Europejskiej Nagrody Filmowej Durisowi na planie towarzyszyła Włoszka Laura Morante, kojarzona przede wszystkim z filmami Nanniego Morettiego. Jak twierdzili twórcy, trudno było znaleźć we Francji aktorkę, która w podobnie dojrzały i uwodzicielski sposób mogła wcielić się w rolę Elmiry. Morante, uhonorowana m.in. nagrodą aktorską w Wenecji za rolę w "Prywatnych lękach w miejscach publicznych" Alaina Resnaisa, ma na koncie wiele ról, ale nawet jej wytworny język sztuk Moliera nastręczał początkowo trudności. "Kiedy udało mi się ją przekonać, żeby grała na większym luzie, wszystko poszło już z górki" - wspominał Tirard.

"Zakochany Molier" zdobył 4 nominacje do Cezara oraz nagrodę publiczności i srebrną statuetkę Świętego Jerzego na festiwalu w Moskwie.

WASZE OPINIE

villemo

Dobry w swoim gatunku, wg mnie lekki - ale nie prostacki. Z biografia ma pewnie tyle wspólnego, co Zakochany Szekspir - choć analogie miedzy oboma filmami nie są aż tak wielkie. Tu mamy bowiem ten specyficzny klimat kostiumowej komedii francuskiej. W zasadzie nic mnie nie zaskoczyło.

Jedno tylko "ale". Tytułowy bohater balansujący miedzy Jackiem Sparrowem (makijaż) a Diderotem odtwarzanym przez Vincenta Pereza (maniera) - czerpanie z tych postaci nie dawało mi o sobie zapomnieć.

szewol

Muszę przyznać - film przyjemny. Miło spędziełem przed telewizorem dwie godziny ;)

Sowarek

Jak dla mnie świetny ;) film jak należy
Zakochany Molier
reżyseria:
Francja, 2007
Nominowana do 4 Cezarów komedia o nieznanym epizodzie z życia słynnego francuskiego dramatopisarza. W roli głównej Romain Duris a partnerują mu: Fabrice Luchini, Laura Morante i Ludivine Sagnier.
film biograficzny
Zakochany Molier
3,9 5 1 16