PREMIERA

2003.06.30

CANAL+ PREMIUM

ZAMACH NA REAGANA

The Day Reagan Was Shot

USA, 2001

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat sensacyjny

czas trwania: 94 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Kiedy prezydent Ronald Reagan obejmował w roku 1980 swój urząd nad jego prezydenturą zawisło fatum. Żaden bowiem z wybranych w roku kończącym się na zero prezydentów nie dożył do końca swojej kadencji.

Jakby tego było mało równowaga między supermocarstwami balansowała na niebezpiecznej krawędzi. Trwała inwazja sowiecka w Afganistanie a rozwój sytuacji w Polsce pozwalał spodziewać się najgorszego. Reagan przyjął ostry kurs i szeregi jego wrogów rosły.

10 marca stało się to, czego obawiano się najbardziej. Zamachowiec oddał kilka strzałów do prezydenta Reagana (tu gra go Richard Crenna). Na najwyższych szczeblach władzy zapanowała panika. Ludzie, w których rękach zawisło bezpieczeństwo państwa potracili głowy. Kto strzelał? To pytanie zadawali sobie wszyscy. Kiedy na jaw wyszło, że zamachowcem był niezrównoważony psychicznie John Hinckley świat odetchnął z ulgą.

Film Cyrusa Nowrasteha (producentem jest specjalista od politycznych dociekań Oliver Stone) pokazuje ze sporą dozą ironii postawę waszyngtońskich elit. Wiceprezydent Bush jest w podróży. Władzę obejmuje energiczny sekretarz Stanu Haig (Richard Dreyfus) i popełnia błąd za błędem. Informacja czy prezydent przeżył przez kilka godzin jest utajniona. Sekretarz obrony żąda wprowadzenia alarmu w siłach zbrojnych. Okazuje się, że na najgorsze nikt i nigdy nie jest przygotowany.

WASZE OPINIE

Dariusz

Osobiście spodziewałem się lepszego filmu.
owszem opartego na faktach autentycznych ale troszkę lepiej zrobionego.

Piotr

Swietny film. Wierny faktom historycznym (oprocz dokolorowan dramatycznych z footballowka). Nawet znajac historie w szczegolach, wciaz potrafi sprawic, ze oglada sie z go zapartym tchem. Portret Reagana bardzo wierny. Nie byl on geniuszem politycznym, ale nawet demokraci zrywali boki jak na stole operacyjnym powiedzial "I hope you are all Republicans" :)

Robert

Moja opinia może być jednoznaczna ,filmy które reżyseruje lub produkuje lewicowy Oliver Stone jest negatywna.Człowiek ten nigdy nic dobrego nie powiedział o republikaninach .Pan Stone
jest socjalistą który nie znosi konserwatyzmu.Ogladałem ten film i byłem zażenowany poziomem odzwierciedlenia prawdziwych wydarzeń.Jeśli spojrzymy w przeszłość to jak tacy laicy (według pana Stone )którzy rządzili mogli by pokonać komunizm.Prawda jest całkowicie inna,dlatego tacy lewicowcy nie mogą znieść jak człowiek który był aktorem ,ale nie podał się poprawności politycznej i nie zrezygnował z obranego kursu, pomimno krytyki ludzi pokroju Stone,został jednym z najlepszych prezydentów w historii USA.
ZAMACH NA REAGANA
reżyseria:
USA, 2001
Kiedy prezydent Ronald Reagan obejmował w roku 1980 swój urząd nad jego prezydenturą zawisło fatum. Żaden bowiem z wybranych w roku kończącym się na zero prezydentów nie dożył do końca swojej kadencji.
dramat sensacyjny
ZAMACH NA REAGANA
1,0 5 1 1