PREMIERA

2012.12.08

CANAL+ PREMIUM

Zamiana ciał

The Change-Up

USA, 2011

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 107 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Dave (Jason Bateman) i Mitch (Ryan Reynolds) są kumplami od dziecka. Z upływem lat ich więzi osłabły i nie spędzają już ze sobą tyle czasu co dawniej. Dave, stateczny ojciec trójki dzieci i kochający mąż pięknej Jamie (Leslie Mann), jest prawnikiem w renomowanej kancelarii. Właśnie przygotowuje fuzję, która pozwoli mu awansować na wspólnika. W międzyczasie fantazjuje o nowej seksownej współpracownicy Sabrinie (Olivia Wilde).

Podczas gdy Dave w krótkim czasie osiągnął niemal wszystko, Mitch pozostaje wiecznym chłopcem, obibokiem o słomianym zapale i kobieciarzem. Z wyjątkiem sporadycznego grywania w reklamówkach i filmach erotycznych nie robi praktycznie nic. Wiecznie zapracowany i przemęczony Dave marzy o przygodnym seksie i beztroskim życiu, jakie prowadzi jego przyjaciel. Z kolei Mitch zazdrości Dave'owi kochającej rodziny i stabilnej dobrze płatnej pracy. Na zakończenie pewnego szalonego wieczoru przyjaciele wyznają sobie: "chciałbym żyć, jak ty". Życzenie spełnia się już następnego dnia, gdy budzą się w nie swoich łóżkach i co ważniejsze, nie w swoich w ciałach.

Punktem wyjścia komedii o perypetiach dwóch przyjaciół pragnących odmiany w życiu był scenariusz autorstwa Jona Lucasa i Scotta Moore'a, twórców przeboju "Kac Vegas". - Raz w miesiącu spotykam się z kolegami na kolacji. Któregoś wieczoru okazało się, że tylko ja i kolega jesteśmy żonaci. Pozostali zaczęli się śmiać z naszych poglądów na kawalerskie życie. Były zupełnie nieprawdziwe. Nie byliśmy w stanie się porozumieć. Zadawałem głupie pytania typu "Co dokładnie mówi się kobiecie na randce?", a oni pytali: "Jesteś żonaty... uprawiasz seks raz czy dwa razy dziennie?". Rozmowy prowadzone podczas tych kolacji i to, jak bardzo się nie rozumieliśmy weszły do scenariusza i stały się podstawą filmu." - wspomina Lucas. Scenariusz "Zamiany ciał" wykorzystujący wciąż popularny komediowy schemat "wejścia w cudze buty" z miejsca przypadł do gustu reżyserowi DAVIDOWI DOBKINOWI. - Tekst był inteligentnie napisany. Zawierał komiczne spojrzenie na świat mężczyzn i to, co myślimy o miłości i seksie - mówi Dobkin, uznawany za reżysera, który tchnął drugie życie w gatunek komedii dla dorosłych. Zadebiutował w 1998 roku czarną komedią "Martwe gołębie". Na koncie ma również m.in. "Rycerzy z Szanghaju" z Owenem Wilsonem oraz "Freda Clausa - Brata Świętego Mikołaja" z Vincem Vaughnem. W 2005 roku nakręcił jeden z największych komediowych przebojów ostatniej dekady "Polowanie na druhny", który zarobił blisko 300 milionów dolarów.

Dla powodzenia "Zamiany ciał" kluczowe było znalezienie właściwych aktorów, którzy wiarygodnie zagrają Mitcha i Dave'a, zarówno przed jak i po zamianie ciał. Wymagające szczególnego komediowego wyczucia role zaproponowano Jasonowi Batemanowi i Ryanowi Reynoldsowi, prywatnie dobrym znajomym, dla których był to pierwszy wspólny występ od czasu "Asa w rękawie" (2006). Bateman, zdobywca Złotego Globu za rolę w serialu "Bogaci bankruci", znany z takich obrazów, jak "Hancock", "Juno" czy "W chmurach", rolę w "Zamianie ciał" przyjął zachęcony nazwiskami twórców. - Nigdy nie byłem fanem podobnych filmów, będących z reguły niewinnymi, familijnymi opowiastkami. Pomyślałem, że to nie może być kolejna "Vice versa" czy "Zakręcony piątek", skoro za filmem stoi reżyser "Polowania na druhny" i scenarzyści "Kac Vegas". I nie pomyliłem się!" - relacjonuje aktor, dla którego podwójna rola w "Zamianie ciał" była okazją do przełamania dotychczasowego emploi. Dla Reynoldsa, jednego z najbardziej rozchwytywanych ludzi w Hollywood, decydujący okazał się scenariusz, który w jego ocenie różni się od komedii, w których grywał dotychczas. - Przeważnie w tego typu produkcjach postaci są do bólu stereotypowe, ale w "Zamianie ciał" dostrzegam wiele niuansów - mówi kanadyjski gwiazdor, znany z takich przebojów, jak "Wieczny student", "Narzeczony mimo woli" czy "Green Lantern". W filmie pojawiają się również: Leslie Mann ("Wpadka", "17 Again", "Funny People"), Olivia Wilde ("Tron: Dziedzictwo", "Kowboje i obcy", "Wyścig z czasem") i zdobywca Oscara Alan Arkin ("Mała Miss").


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

hanys

to zalzy kto lubi jakie komedie.
tu czasem bylo na granicy dobrego smaku ale pomijajc to to czasem szlo sie posikac.
ogolnie fajny wesoly filmik dla ludzi ktorych poczucie humoru jest dosc rozlegle.

Słowak

Dla mnie ten film to całkowita całkowita porażka. Wymuszone, prymitywne żarty, nic zabawnego, zero
sensu. Gniot jakich mało. Omijać szerokim łukiem.

Pio

Ja również jak tufta podziwiałem kobietki w tej kolejnej zwariowanej amerykańskiej
komedyjce, która większego sensu nie miała. Zbyt dużo śmiechu niestety też nie było
lecz w samotny wieczór przy piwku obejrzałem go i nawet nie usnąłem, także zaliczam go
do mojej rubryki "bylejakich"
Zamiana ciał
reżyseria:
USA, 2011
Dave (Jason Bateman) i Mitch (Ryan Reynolds) są kumplami od dziecka. Z upływem lat ich więzi osłabły i nie spędzają już ze sobą tyle czasu co dawniej. Dave, stateczny ojciec trójki dzieci i kochający mąż pięknej Jamie (Leslie Mann), jest prawnikiem w renomowanej kancelarii. Właśnie przygotowuje fuzję, która pozwoli mu awansować na wspólnika. W międzyczasie fantazjuje o nowej seksownej współpracownicy Sabrinie (Olivia Wilde).
komedia
Zamiana ciał
4,0 5 1 23