PREMIERA

2004.03.09

CANAL+ PREMIUM

ZANIM ZAPADNIE NOC

Before Night Falls

USA, 2000

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat biograficzny

czas trwania: 133 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Biograficzny dramat o życiu wielkiego kubańskiego poety Reinaldo Arenasa, zwolennika Castro, który stał się jego wrogiem politycznym numer jeden, niepokornego homoseksualisty i jednej z najważniejszych postaci hiszpańskojęzycznej bohemy Nowego Jorku.

Drugi film nowojorskiego malarza Juliana Schnabela opowiada historię życia kubańskiego poety i prozaika Reinaldo Arenasa (Javier Bardem), opartą na jego opublikowanych pośmiertnie wspomnieniach. Śledzimy losy artysty od czasów dzieciństwa, które w latach 40. spędził w prowincji Oriente, aż do jego śmierci w Nowym Jorku w 1990 roku.

Arenas wychowywał się w skrajnej biedzie, tylko pod opieką matki. Od dzieciństwa wyróżniał się niesamowitą wyobraźnią, której dowód pozostawił w swoich młodzieńczych poezjach. Był też gorliwym zwolennikiem Castro i kiedy skończył 16 lat przyłączył się do jego powstania. Wolność przyniesiona przez komunistów wkrótce jednak przestała go dotyczyć. Jego bezkompromisowe utwory literackie i wyzywający tryb życia (w sposób otwarty demonstrował swoją homoseksualność) doprowadziły go do więzienia, gdzie spędził dwa lata, pisząc między innymi powieść dla swoich współwięźniów. Po wyjściu na wolność przez kilkanaście lat prześladowała go policja polityczna. W końcu, w 1981 roku, opuścił Kubę i zamieszkał na Manhattanie wraz ze swoim przyjacielem Lázaro Gomesem Garrilesem (Olivier Martinez). Choć w Ameryce nigdy nie zdobył sławy i pieniędzy, przez następne 10 lat był czołową postacią hiszpańskojęzycznej kultury Nowego Jorku. Zmarł na AIDS w wieku 47 lat.

Obrazy JULIANA SCHNABELA, reżysera i współscenarzysty "Zanim zapadnie noc", można było podziwiać między innymi w filmie "The Million Dolar Hotel" Wima Wendersa. Jako reżyser filmowy Schnabel zadebiutował w 1996 roku biograficznym dramatem "Basquiat - taniec ze śmiercią", w którym opowiedział o Jean-Michelu Basquiacie - mistrzu ulicznego graffiti z kręgu Andy'ego Warhola. Za film "Zanim zapadnie noc" Schnabel otrzymał nagrodę jury na MFF w Wenecji, gdzie nagrodzono również Javiera Bardema, hiszpańskiego gwiazdora, znanego u nas z "Drżącego ciała" Pedro Almodovara, który za swoją kreację otrzymał również nominację do Oscara i Złotego Globu oraz statuetkę Independent Spirit Award. W filmie partnerowali mu Olivier Martinez ("Huzar", "Niewierna") i Johnny Depp, ale to Bardemowi krytycy przypisywali przede wszystkim sukces obrazu. Schnabel zresztą, relacjonując swoją wizję losu Arenasa, sięgnął po środki wypróbowane w poprzednim filmie: "Zanim zapadnie noc" układa się w cykl sugestywnych obrazów o poszukiwaniu tożsamości i jest zarazem interesującą próbą przełożenia słowa na wizję plastyczną. Niezwykły klimat tworzy też ciekawa ścieżka dźwiękowa, na której znalazły się utwory Gustava Mahlera, Laurie Andreson, Lou Reeda i Ennio Morricone oraz oryginalnie napisana do filmu muzyka Cartera Burwella. Ten znany jest przede wszystkim ze współpracy z braćmi Coen (m.in. "Fargo", "Bracie, gdzie jesteś", "Okrucieństwo nie do przyjęcia") oraz kompozycji do filmów, Spike'a Jonze'a - "Być jak John Malkovich" i "Adaptacja".
ZANIM ZAPADNIE NOC
reżyseria:
USA, 2000
Biograficzny dramat o życiu wielkiego kubańskiego poety Reinaldo Arenasa, zwolennika Castro, który stał się jego wrogiem politycznym numer jeden, niepokornego homoseksualisty i jednej z najważniejszych postaci hiszpańskojęzycznej bohemy Nowego Jorku.
dramat biograficzny
ZANIM ZAPADNIE NOC
4,8 5 1 82