PREMIERA

2012.01.25

CANAL+ PREMIUM

Zapach kobiety

Scent of A Woman

USA, 1992

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 160 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Charlie Simms (Chris O'Donnell) uczy się w elitarnej prywatnej szkole, dzięki stypendium. W przeciwieństwie do pozostałych uczniów nie pochodzi z bogatej rodziny.

Chcąc zarobić na podróż samolotem, by spędzić święta w domu, podejmuje się dorywczej pracy opiekuna niewidomego emerytowanego podpułkownika (Al Pacino). Jego podopieczny Frank Slade okazuje się osobą niepogodzoną z utratą wzroku, przez co cyniczną i zgorzkniałą. Emerytowany wojskowy chce wykorzystać obecność Charliego i wybrać się na kilka dni do Nowego Jorku, by przed planowanym popełnieniem samobójstwa jeszcze raz zasmakować życia. W trakcie pobytu w metropolii melduje się w ekskluzywnym hotelu i jada wykwintne posiłki w najdroższych restauracjach. Plan obejmuje też spędzenie nocy z piękną kobietą. Między podstarzałym zrzędą i coraz bardziej zafascynowanym nim opiekunem rodzi się przyjaźń.

"Zapach kobiety" ma wszystko, czym powinna odznaczać się udana hollywoodzka produkcja. Niebanalny scenariusz został oparty na doskonałym pierwowzorze literackim - książce Giovanniego Arpino, której filmowy potencjał Włosi dostrzegli już w 1974, dokonując pierwszej ekranizacji. To jednak adaptacja według scenariusza nominowanego za swą pracę do Oscara Bo Goldmana zapisała się w historii kina. O statuetkę otarł się również reżyser MARTIN BREST, twórca komediowych hitów, takich jak "Gliniarz z Beverly Hills" i "Zdążyć przed północą" oraz podejmującego temat śmierci "Joe Blacka". Przed wyzwaniem wcielenia się w niewidomego, zmęczonego życiem oficera stanął Al Pacino. Ukoronowaniem przekonującej kreacji, jednej z najlepszych w bogatym dorobku aktora, jest statuetka Oscara, którą Pacino otrzymał po 7 wcześniejszych nominacjach. Godnie partneruje mu młody Chris O' Donnell ("Batman i Robin", "Trzej muszkieterowie") w roli skromnego, dopiero wchodzącego w życie opiekuna Slade'a. Całości dopełnia nastrojowa, momentami przeplatana mocniejszymi akcentami muzyka Thomasa Newmana, 10-krotnie nominowanego przez Amerykańską Akademię Filmową autora ścieżki dźwiękowej m.in. do "American Beauty" i "WALL.E".

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

bazyli

A może rzeczywiście Canal + zaprezentowałby włoską wersję "Zapachu Kobiety". Myślę, że skoro pokazywano kiedyś francuską wersję "Prawdziwych kłamstw" - to czemu nie?

gonia1708

Film wspaniały ,prawdziwy film ,który się pamięta ...

zalogowany

Arcydziełem - to za może za dużo powiedziane, niemniej włoski "Zapach kobiety" to jedna z tych setek, jeśli nie tysięcy, perełek, do których stacje telewizyjne jakoś nie chcą powracać, zdając się na to, co im podtykają Amerykanie. Tymczasem produkcje amerykańskie, goniące za kasą i dostosowujące się do aktualnych trendów, starzeją się bardzo szybko. Filmy hollywoodzkie z lat 90. już dziś wydaja się archaiczne, podczas gdy dobre filmy europejskie z lat 60. i 70. świetnie znoszą próbę czasu. W przypadku filmów amerykańskich można to powiedzieć tylko o tytułach z przełomu lat 60. i 70., ale to były lata kontestacji.
Zapach kobiety
reżyseria:
USA, 1992
Charlie Simms (Chris O'Donnell) uczy się w elitarnej prywatnej szkole, dzięki stypendium. W przeciwieństwie do pozostałych uczniów nie pochodzi z bogatej rodziny.
dramat
Zapach kobiety
3,8 5 1 32