PREMIERA

2010.03.20

CANAL+ PREMIUM

Zapaśnik

The Wrestler

USA/Francja, 2008

reżyseria:

obsada: ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 104 min

Ocena filmu

0.00

Opis

U schyłku lat 80. Randy "The Ram" Robinson (Mickey Rourke) był mistrzem zapasów w stylu wolnym i prawdziwą ikoną tej dyscypliny. Z czasem jego gwiazda wyblakła i dziś ekszapaśnik z trudem próbuje ułożyć sobie życie.

Mieszka w przyczepie kempingowej, a pracuje w miejscowym supermarkecie. Od czasu do czasu, ku uciesze garstki ostatnich fanów, bierze udział w mało prestiżowych walkach. Stara się też odzyskać miłość nastoletniej córki Stephanie (Evan Rachel Wood), z którą przez długi czas nie utrzymywał kontaktu i zabiega o względy striptizerki Cassidy (Marisa Tomei). Pewnego dnia po jednym z pokazów Randy'ego dosięga zawał serca. Oznacza to, że musi zerwać ze sportem. Nieoczekiwanie jednak pojawia się przed nim szansa udziału w pokazowej walce z dawnym rywalem Ayatollahem (Ernest Miller). Starcie może okazać się powrotem na szczyty sławy, ale równie dobrze może kosztować Randy'ego życie.

DARREN ARONOFSKY, reżyser m.in. "Requiem dla snu" i "Źródła", już w trakcie studiów w szkole filmowej rozważał nakręcenie obrazu poświęconego wrestlingowi, ukochanym przez Amerykę zapasom w stylu wolnym. Wyzwania podjął się jednak dopiero w roku 2008. Kojarzony z trudnymi, angażującymi emocjonalnie dramatami psychologicznymi filmowiec zmierzył się z dyscypliną, która słynie z symulowanych walk, chwytów pod publiczkę i absolutnego skomercjalizowania. Aronofsky nie byłby jednak sobą, gdyby przy okazji nie opowiedział niezwykłej ludzkiej historii. Bohater "Zapaśnika" jawi się jako postać tragikomiczna. To ciężko doświadczony, pokonany przez życie były gwiazdor, którego upór w walce z nieprzychylnym losem i własnymi słabościami jest bardziej imponujący niż zapaśniczy kunszt. Reżyser wiedział, że warunkiem powodzenia przedsięwzięcia będzie właściwy odtwórca głównej roli. Jego wybór padł początkowo na Nicolasa Cage'a, potem przez chwilę rozważał nakłonienie Sylvestra Stallone, ostatecznie jednak rolę dostał Mickey Rourke. Na korzyść aktora, przeżywającego renesans kariery od czasu udziału w "Sin City - Miasto grzechu" Roberta Rodrigueza i Franka Millera, przemawiała charyzma, ale też charakterystyczna fizjonomia. Ze swoją pokiereszowaną twarzą Rourke wydawał się wręcz stworzony do roli Randy'ego. Po otrzymaniu angażu aktor wziął się do ciężkiej pracy. Postanowił, że sceny walki wykona sam bez asysty kaskaderów. Przez 8 tygodni trenował więc zapasy pod okiem byłego mistrza tej dyscypliny, pochodzącego z Samoa Afy Anoa'i. Regularnie ćwiczył też na siłowni i przestrzegał specjalnej diety.

Mimo posiadania znakomitego scenariusza pióra Roberta D. Siegela, Aronofsky często prosił aktorów, by improwizowali. Tak było w scenach realizowanych w supermarkecie, gdzie Mickey Rourke faktycznie obsługiwał klientów. Nie mniej istotna od aktorstwa jest u Aronofsky'ego muzyka. Skomponował ją stały współpracownik reżysera Clint Mansell, nominowany wcześniej do Złotego Globu za poruszający temat do "Źródła". Soundtrack "Zapaśnika" wzbogaciła piosenka "The Wrestler", napisana i wykonana specjalnie dla filmu przez Bruce'a Springstreena. Aronofsky zlecił także napisanie do jednej ze scen gry wideo, w której brałyby udział postacie wzorowane na Randym i Ayatollahu. Jego życzenie spełnił programista Randall Furino który stworzył prosty program, dobrze imitujący elektroniczną grę z lat 80.

Po zakończeniu zdjęć twórcy filmu przedstawili go najbardziej wpływowym postaciom świata wrestlingu. Bardzo zależało im zwłaszcza na opinii prezesa federacji WWE, Vince'a McMahona. "Vince McMahon zadzwonił do mnie i Mickeya, by powiedzieć, jak bardzo poruszył go nasz film" - mówił Aronofsky."Ta opinia znaczyła dla nas bardzo wiele, zwłaszcza dla Mickeya". "Zapaśnik" został z entuzjazmem przyjęty także przez przemysł filmowy. Obraz otrzymał 2 nominacje do Oscara, 3 do Złotego Globu (wygrana w dwóch kategoriach) i 2 do nagród BAFTA (jedna wygrana). Zgarnął także w Wenecji Złotego Lwa dla najlepszego filmu. Krytycy również nie szczędzili filmowi, a zwłaszcza Mickey'owi Rourke pochwał. Dan Jolin z "Empire" pisał: "Emocjonalny rzut na łopatki. Rourke jest lepszy niż kiedykolwiek, a zmiana tempa narracji wyszła Aronofsky'emu na dobre. Czyżbyśmy mieli do czynienia z "Wściekłym bykiem" filmów o zapasach?". Recenzent "Variety" Todd McCarthy orzekł zaś: "Rourke stworzył elektryzujący, żartobliwy, bardzo poruszający portret swojej postaci, dołączając do największych gwiazd w historii kina. Żywiołowa historia opowiedziana została z prostotą i podziwu godną rzetelnością, co czyni czwarty film Darrena Aronofsky'ego zwycięzcą w każdej możliwej kategorii".

WASZE OPINIE

madritoss

czy 9 i pół tygodnia bylo lepsze zobacze. Ale Rourke jest tak samo niepokorny jak Willam Deafoe. I za to sie ich lubi.

L.H.O.O.Q

Po kilku dniach od obejrzenia wciąż jestem pod wrażeniem tego filmu. Aronofsky to
mistrz świata - nie wypluwa z siebie 1 filmu na rok, ale jak już coś stworzy, to po
prostu powala. "Pi" "Requiem dla snu" i teraz "Zapaśnik" to trzy moje ulubione filmy
Aronofskyego. Ale nic by nie było takie samo gdyby nie kreacja Rourke'a. Mocy
dodaje fakt, że aktor sam wielokrotnie podkreśla, że w filmie jest bardzo wiele
zapożyczeń z jego własnego zmasakrowanego życia. Rzadko można zobaczyć tak
osobisty występ zwłaszcza produkcji Hollywoodzkiej. Sposób montażu i kamera z
freehand'u to nie przypadek. Aronofsky perfekcyjnie operuje techniką jako
elementem podkreślenia historii, którą opowiada. Te wszystkie płaszczyzny w
zestawieniu tworzą powalającą całość - film pełen prawdy bez PhotoShopa. Nie
jestem fanką wrestlingu, a dla człowieka, który dziwi się dlaczego film nie dostał
Oscara: przegrał zdaje się z filmem "Milk" - a to historia o homoseksualiście
społeczniku, a czasy takie mamy, że trzeba być poprawnym politycznie.

PatrykHitManHart

Szkoda że zakończenie zepsuli bo co umiera,żyje,coś innego
Zapaśnik
reżyseria:
USA/Francja, 2008
U schyłku lat 80. Randy "The Ram" Robinson (Mickey Rourke) był mistrzem zapasów w stylu wolnym i prawdziwą ikoną tej dyscypliny. Z czasem jego gwiazda wyblakła i dziś ekszapaśnik z trudem próbuje ułożyć sobie życie.
dramat
Zapaśnik
4,5 5 1 27