PREMIERA

2008.03.25

CANAL+ PREMIUM

ZAPIS ZBRODNI

Polska, 1974

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: film kryminalny

czas trwania: 85 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Dramat psychologiczny w kostiumie filmu sensacyjnego. Wnikliwa rekonstrukcja autentycznej zbrodni pokazana z punktu widzenia sprawców.

Kazek (Mieczysław Hryniewicz) i Bogdan (Wacław Radecki) to dwaj młodzi chłopcy marzący o wyjeździe nad morze. Problemem są oczywiście pieniądze. Bohaterowie napadają na taksówkarza i zabijają ofiarę. Zdobywają jednak w ten sposób zaledwie pięćdziesiąt złotych, dokonują więc jeszcze jednego napadu - tym razem ich ofiarą pada stolarz wraz z rodziną. Bezsensowne zbrodnie szybko zostają wykryte. Ścigani Kazek i Bogdan usiłują się ukrywać i uciekać pociągiem. Zostają rozpoznani i ujęci, ale Kazkowi jeszcze raz udaje się wymknąć się z rąk stróżów prawa. Wkrótce jednak chłopak sam zgłasza się na milicję. Przyznaje się do popełnienia morderstw, ale nie potrafi wyjaśnić, dlaczego to zrobił.

"Zapis zbrodni" jest rekonstrukcją autentycznych wydarzeń - morderstw popełnionych w 1972 roku przez dwóch młodych ludzi z Konstantynowa pod Łodzią. ANDRZEJ TRZOS-RASTAWIECKI, reżyser, który zarówno w dokumentach jak i w filmach fabularnych demonstrował wielokrotnie pasję dla drapieżnego społecznego realizmu, tym razem usiłuje rozwikłać zagadkę bezsensownej, bezmyślnej przemocy, pokazując akcję z punktu widzenia sprawców. "Zapis zbrodni" to film surowy, zrealizowany w niemal paradokumentalnym stylu. Obiektem zainteresowania reżysera są nie tyle sensacyjne wydarzenia, ile psychologia zbrodniarzy. Wstrząsający obraz otrzymał szereg nagród - między innymi Srebrne Lwy w Gdańsku oraz wyróżnienie na festiwalu w Manheim.
ZAPIS ZBRODNI
Polska, 1974
Dramat psychologiczny w kostiumie filmu sensacyjnego. Wnikliwa rekonstrukcja autentycznej zbrodni pokazana z punktu widzenia sprawców.
film kryminalny
ZAPIS ZBRODNI
4,3 5 1 34