DreamWorks

PREMIERA

2010.12.08

CANAL+ PREMIUM

ZAPŁATA

Paycheck

USA, 2003

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller/science-fiction

czas trwania: 114 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Seattle odległej przyszłości. Michael Jennings (Ben Affleck) jest młodym, ale bardzo już cenionym naukowcem. Pracuje dla tajnych korporacji przeprowadzających badania nad nowymi możliwościami ludzkiego mózgu. Niejaki James Rethrick (Aaron Eckhart) proponuje mu kontrakt wart kilkadziesiąt tysięcy dolarów, ale umowa ma pewne ograniczenia.

Zobowiązuje Michaela do trzech lat nieprzerwanej pracy i ścisłej tajemnicy. Ponadto na zakończenie młody naukowiec ma zostać poddany eksperymentowi, który wykasowuje jego pamięć o tych wydarzeniach. Pewnego dnia Michael budzi się więc z niejasnym poczuciem, że zapomniał o czymś ważnym. Potęguje je świadomość, że jest przez kogoś śledzony. W dodatku zamiast oczekiwanego czeku z pracy dostaje kopertę z dziwnymi przedmiotami i pismem, w którym sam zrzeka się swojego wynagrodzenia. Co wydarzyło się przez ostatnie lata i dlaczego ścigają go jakieś podejrzane typy - oto pytania, na które musi znaleźć odpowiedź. Pomaga mu w tym piękna kochanka Rachel Porter (Uma Thurman). Wspólnie odkrywają, że w pamięci Michaela są luki, ale nie udało się jej do końca wykasować. Na podstawie drobnych epizodów, które zachowały się w jego głowie, rekonstruują ostatnie trzy lata z życia Michaela. Muszą zdążyć zanim dopadną ich zdeterminowani bandyci.

"Zapłata" jest utrzymaną w konwencji kina akcji ekranizacją opowiadania mistrza prozy science-fiction Philipa K. Dicka. Utwory zmarłego w 1982 roku pisarza bywają coraz częściej przenoszone na ekran. Są wśród nich tak głośne tytuły, jak "Łowca androidów", "Pamięć absolutna", "Impostor" czy "Raport mniejszości". Reżyserię "Zapłaty" powierzono specjaliście od kina akcji JOHNOWI WOO. Pochodzący z Hong Kongu twórca zrealizował w Hollywood "Nieuchwytny cel", "Tajną broń", "Bez twarzy", "Mission Impossible 2" czy "Szyfry wojny". Jego filmy określa się jako majstersztyki gatunku - widowiskowe sceny realizowane są z wręcz baletową choreografią. Tak też jest w przypadku "Zapłaty". Zadbał o to stały współpracownik Woo - Robert Galotti, który nadzorował również trening aktorów w zakresie obchodzenia się z bronią. Odpowiadający za efekty wizualne Gregory L. McMurray starał się ograniczyć komputerowe triki do minimum stawiając na osobisty udział aktorów i kaskaderów. W postać Michaela wcielił się laureat Oscara za scenariusz "Buntownika z wyboru" Ben Affleck, który zdobył wielką popularność dzięki filmom "W pogoni za Amy", "Armageddon", "Zakochany Szekspir" i "Dogma". W bogatej już filmografii ma również tytuły, takie jak: "Podróż przedślubna", "Gra o miłość", "Zmiana pasa", "Pearl Harbor", "Suma wszystkich strachów" i "Dziewczyna z Jersey". W "Zapłacie" partneruje mu pogromczyni z "Kill Billa" Uma Thurman. W dorobku aktorki są: "Niebezpieczne związki", "I kowbojki mogą marzyć", "Dziewczyna gangstera", "Pulp Fiction", "Batman i Robin", "Rewolwer i melonik", "Złota" czy "Histeryczna ślepota". W "Zapłacie" pojawiają się również: Aaron Eckhart ("Erin Brockovich", "Zaginione", "Suspect Zero") i Paul Giamatti ("American Splendor", "Przekręt doskonały", "Bezdroża").

WASZE OPINIE

BeruZadra

Kto by przypuszczał, że "Zapłata" okaże się całkiem przyzwoitym kinem akcji.
Obejrzałam film kilkakrotnie za każdym razem zaskoczona in plus.
Co prawda nie przepadam za Affleckiem, tutaj jednak narzekać nie mogę.
Zdecydowanie "Zapłata" to film, który spokojnie można polecić znajomym.

Orton

słabiutka adaptacja, szkoda bo tak świetny materiał nie powinien być zmarnowany. Widać że Woo nie potrafi się odnaleźć jeśli chodzi o amerykańskie produkcje. Najlepszą adaptacją na podstawie opwiadania Philipa K. Dicka nadal pozostaje Łowca androidów...

Luke

Dziwny film. W sumie niezły, ale mógłby być lepszy. Rozrywka na niezłym poziomie, bez zaangażowania intelektualnego.
ZAPŁATA
reżyseria:
USA, 2003
Seattle odległej przyszłości. Michael Jennings (Ben Affleck) jest młodym, ale bardzo już cenionym naukowcem. Pracuje dla tajnych korporacji przeprowadzających badania nad nowymi możliwościami ludzkiego mózgu. Niejaki James Rethrick (Aaron Eckhart) proponuje mu kontrakt wart kilkadziesiąt tysięcy dolarów, ale umowa ma pewne ograniczenia.
thriller/science-fiction
ZAPŁATA
4,3 5 1 75