PREMIERA

2010.05.09

CANAL+ PREMIUM

ZAPOWIEDŹ

Knowing

USA/Wlk. Brytania, 2009

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller science fiction

czas trwania: 116 min

Ocena filmu

4.00

Opis

Z okazji otwarcia nowej szkoły podstawowej imienia Williama Dawesa w Bostonie dzieci są proszone o narysowanie, jak ich zdaniem będzie wyglądał świat za pół wieku. Prace uczniów zostają zakopane w specjalnej kapsule z intencją wydobycia ich w 50. rocznicę istnienia placówki.

Jedna z uczennic, dziwnie zachowująca się mała Lucinda (Lara Robinson), zamiast rysunku oddaje nauczycielce kartkę w całości zapisaną cyframi. Pół wieku później uczniowie otrzymują prace rówieśników sprzed lat. Tajemnicza strona wypełniona liczbami trafia do Caleba Koestlera (Chandler Canterbury), który zabiera ją do domu, gdzie wpada w oko ojcu chłopca (Nicolas Cage), profesorowi astrofizyki na miejscowym uniwersytecie. Naukowiec stwierdza, że cyfry oznaczają daty największych katastrof, do jakich doszło na przestrzeni ostatnich 50 lat. Wkrótce odkrywa, że kryją również ilość ofiar oraz współrzędne geograficzne miejsc kataklizmów, a także informacje o dramatycznych wydarzeniach, które mają dopiero nastąpić. Władze kwestionują wiarygodność danych, ale profesor podejmuje na własną rękę starania, by zapobiec nadchodzącym katastrofom. Wydaje się jednak, że nie da się im przeciwdziałać, a więc koniec świata jest nieunikniony.

"To jeden z najlepszych filmów science fiction jakie widziałem - trzymający w napięciu, inteligentny, a kiedy potrzeba również przerażający" - pisał o "Zapowiedzi" najbardziej wpływowy amerykański krytyk Roger Ebert. Film porusza temat nurtujący ludzi od dawna. Na kwestię końca świata, nieuchronnie zbliżającej się zagłady jedni patrzą z punktu widzenia filozoficznego, a inni z magicznego, związanego z przepowiedniami i przekazami proroków. W ostatnich latach wiele dyskutuje się także o zagrożeniu życia na Ziemi spowodowanym zatruciem środowiska. "Zapowiedź" to owoc niemal ośmioletniej pracy. Początek projektowi dał Ryne Douglas Pearson. Jego pomysł na scenariusz o tajemnicy zaszyfrowanej przez dziecko w liczbach zelektryzował producentów Todda Blacka i Jasona Blumenthala. Wraz ze scenarzystami długo pracowali nad dopracowaniem historii i nadaniem jej odpowiedniej atmosfery, napięcia i, co najważniejsze, prawdopodobieństwa. Za kamerą stanął ALEX PROYAS, znany z takich produkcji, jak w czterokrotnie nominowany do Saturna "Kruk" (1994), "Mroczne miasto" (1998) czy kinowego hitu "Ja, robot" (2004) z Willem Smithem w roli głównej. Zdaniem współpracowników to on wniósł do "Zapowiedzi" cały naukowo-filozoficzny wymiar, dzięki któremu scenariusz mógł w końcu przerodzić się w spójną całość.

W "Zapowiedzi" Nicolas Cage zagrał jednocześnie naukowca, w którego rękach leżą losy świata oraz ojca, który za wszelką cenę pragnie uratować syna. Złożoność postaci stanowiła dla aktora wyłącznie zachętę i jak zwykle wszechstronny Cage wypadł przekonująco i zapewnił produkcji dużą dawkę dramatyzmu. U jego boku, jako dorosła córka tajemniczej Lucindy, wystąpiła australijska aktorka Rose Byrne, która nie po raz pierwszy zagrała postać stojącą w obliczu nadciągającego lub istniejącego kataklizmu. Było tak w "28 tygodniach później" Juana Carlosa Fresnadillo oraz "W stronę słońca" Danny'ego Boyle'a.

WASZE OPINIE

arti

Większa część filmu bardzo wciągająca i emocjonująca. Ale końcówka to już niezłe science fiction. Świetne efekty specjalna - zwłaszcza na kńcu filmu. Przyzwoita gra aktorska. Mimo że nie jestem jakimś wielkim fanem Cage to uważam że bardzo dobrze odnalazł się w tej roli. Film godny polecenia choć po pierwszej części filmu miałem nadzieję że podąży to w trochę innym kierunku niż się ostatecznie zakończyło.

ewela

obejrzalam ten fiolm do polowy bo potem przyszla ulewa i obraz sie zmył.... i az mi sie nei chce wierzyc ze nastepna emisja bedzie dopiero 12 wrzesnia i jeszcze tak pozno....
bardzo prosze Canal+ aby zwieksyzlo liczbe emisji, moze byc nawet w ciagu dnia :) abym mogla wkoncu obejrzec do konca :)
pozdrawiam

Chłopak

2012EE. Wszyscy wiemy co wydarzy się w 2012 roku.
ZAPOWIEDŹ
reżyseria:
USA/Wlk. Brytania, 2009
Z okazji otwarcia nowej szkoły podstawowej imienia Williama Dawesa w Bostonie dzieci są proszone o narysowanie, jak ich zdaniem będzie wyglądał świat za pół wieku. Prace uczniów zostają zakopane w specjalnej kapsule z intencją wydobycia ich w 50. rocznicę istnienia placówki.
thriller science fiction
ZAPOWIEDŹ
4,4 5 1 63