• Oscar

PREMIERA

2011.02.18

CANAL+ PREMIUM

Zatoka delfinów

The Cove

USA, 2009

reżyseria:

gatunek: dokument socjologiczny

czas trwania: 88 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Malownicza zatoka Taiji staje się w sezonie rybackim areną wielkiej rzezi. Japońskie władze starają się, aby świat nie zobaczył zdjęć, na których widać, jak wody tej bajkowej laguny czerwienieją od krwi delfinów. Tym bardziej więc należy zwrócić uwagę na ten film - zapis pewnej śmiałej misji grupy ludzi, którym nie jest obojętny los niezwykłych morskich ssaków.

Japońscy rybacy zabijają rokrocznie ponad 23 tysiące delfinów, a jedno z największych łowisk znajduje się właśnie w zatoce Taiji, położonej na południowym krańcu półwyspu Kii na wyspie Honsiu. Rybacy zaganiają delfiny do zatoki, by tam pochwycić je w sieci. Nieliczne trafiają do delfinariów i wodnych parków rozrywki, większość spotyka tragiczny los - zabite na miejscu przy pomocy harpunów, pik i noży zostają przerobione na mięso. Mimo licznych głosów sprzeciwu z całego świata, proceder nie zanika. Japońskie władze dyskretnie wspierają silne rybackie lobby, co utrudnia pokazanie światu prawdy o rzezi odbywającej się w miejscach takich, jak Taiji. A jednak grupa śmiałków podjęła się tego wyzwania. Na czele doborowej ekipy nurków i filmowców stanęli Ric O'Barry i Louise Psihoyos. Ten pierwszy, były trener delfinów, jest wytrwałym aktywistą - od 35 lat dokłada wszelkich starań, by stworzenia te nie były trzymane w niewoli. Drugi wziął na siebie udokumentowanie całej misji, a na jego korzyść przemawiało doświadczenie zdobyte jako fotograf National Geographic. Dzięki najnowocześniejszemu sprzętowi, m.in. specjalnym zamaskowanym kamerom ze studia George'a Lucasa ILM, oraz wysiłkom znakomitych operatorów zdjęć podwodnych, zespołowi śmiałków udało się utrwalić przebieg łowów w Taiji. Mimo problemów stwarzanych przez miejscowe władze i policję, nakręcony został prawdziwie wstrząsający dokument. "Moje nastawienie do zwierząt zmieniło się od rozpoczęcia prac nad tym filmem, ponieważ gdy raz otworzysz oczy na ich tragiczny los, trudno jest później zamknąć serce" - przekonywał po zakończeniu zdjęć sam Psihoyos. "Delfiny to jedyne znane dzikie zwierzęta, które ratują ludzi. Zawsze przychodzą nam na ratunek i pomyślałem, że najwyższy czas, żeby ktoś uratował także je".

"Zatoka delfinów" to wspaniale zrealizowany obraz, którego twórcom udało się uchwycić zarówno piękno zatoki Taiji, jak i dramatyzm odbywających się w niej połowów. Ponadto odsłonili oni szereg szokujących faktów, m.in. na temat nacisków, jakie wywiera Japonia na Międzynarodową Komisję Wielorybniczą oraz niebezpiecznej dla człowieka zawartości rtęci w ciele delfinów. Produkcja Psihoyosa spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem na całym świecie. Twórcy filmu przywieźli ponad dwadzieścia laurów z największych festiwali, m.in. nagrody otrzymane w Sundance i Amsterdamie. Ukoronowaniem tych sukcesów był zaś Oscar dla najlepszego dokumentu. "Znakomicie nakręcony film, który ogląda się jak szpiegowski thriller""jedną z najbardziej śmiałych i brawurowych operacji w historii ruchu ochrony środowiska".

Nagrody filmowe

Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny, Zatoka delfinów

WASZE OPINIE

admin

Bardzo proszę trzymać się tematu, którym jest film "Zatoka delfinów".

arowana

Widzę że rozmowa schodzi na manowce, dla mnie film jest rewelacyjny.Dla tych którym los delfinów nie jest obojętny zapraszam na stronę www.savejapandolphins.org. Tam mozna wypełnic 2-minutową petycje w sprawie ww. procederu i poczytać jak teraz przedstawia sie sytuacja i na co wydawane sa pieniadze. Ciekaw jestem ilu z nas przez całe swoje zycie dokona takich rzeczy jak O BARRY ?

Blue-Grey

Droga kaczuszko. Twój tatuś też zjadał pragnące żyć gąsienice. [:-)] Gdyby nie było nas, to Ty byś się na tym świecie nigdy nie wykluła, bo po prostu nie byłoby nikogo, kto by hodował Twoją kaczą rodzinę. No chyba że nie należysz do kaczek domowych (Anas platyrhynchos f. domestica)...
Zatoka delfinów
reżyseria:
USA, 2009
Malownicza zatoka Taiji staje się w sezonie rybackim areną wielkiej rzezi. Japońskie władze starają się, aby świat nie zobaczył zdjęć, na których widać, jak wody tej bajkowej laguny czerwienieją od krwi delfinów. Tym bardziej więc należy zwrócić uwagę na ten film - zapis pewnej śmiałej misji grupy ludzi, którym nie jest obojętny los niezwykłych morskich ssaków.
dokument socjologiczny
Zatoka delfinów
5,0 5 1 1863