PREMIERA

2002.10.08

CANAL+ PREMIUM

Zatrute pióro

Quills

USA/Wielka Brytania/Niemcy, 2000

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat kostiumowo-biograficzny

czas trwania: 118 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Francja w okresie rewolucji. Markiz de Sade (Geofrey Rush), autor skandalizujących powieści, które szokują opinie publiczną, zostaje osadzony w Charenton, przytułku dla obłąkanych. Ośrodek prowadzi ojciec Coulmier (Joaquin Phoenix), młody ksiądz o liberalnych poglądach.

Markiz kontynuuje pisanie i wystawia sztuki w amatorskim teatrze. Aktorami są inni pensjonariusze przytułku: podpalacz Dauphin (George Yiasoumi), fetyszysta Pitou (Danny Babington), szaleniec Cleante (Michael Jenn), który wierzy, że jest ptakiem i Bouchon (Stephen Marcus), kat, który popadł w obłęd. Rękopisy kolejnych powieści markiza przemyca poza mury przytułku młoda praczka Madeleine "Maddy" LeClerc (Kate Winslet). Jeden z bluźnierczych egzemplarzy powieści "Justyna" trafia do Napoleona Bonaparte (Ron Cook). Cesarz wysyła do Charenton swego zaufanego lekarza, specjalistę od tortur. Doktor Royer-Collard (Michael Caine) uważa, że stosując surowe kary i tortury można nauczyć obłąkanych życia w normalnym świecie. Działając z polecenia cesarza, mężczyzna wprowadza w przytułku zasadnicze zmiany, ale jego drakońskie metody wzbudzają stanowczy sprzeciw ojca Coulmiera. Wybucha konflikt, który doprowadza do tragedii.

Donatien Alphone Francoise de Sade (1740-1814) był pisarzem, którego życie przypadło na burzliwy okres w historii Francji, czasy rewolucji, która położyła kres monarchii. Choć odważył się pisać o mrocznych aspektach natury ludzkiej, został zapamiętany głownie z analizowania obsesji seksualnych i promowania teorii, że powściągliwość nie leży w naturze ludzkiej. Doug Wright, autor sztuki "Zatrute pióro" i jej filmowej adaptacji, porusza problem wolności słowa i prawa artysty do swobodnego wyrażania myśli. Sztuka i scenariusz filmu opierają się zarówno na faktach z życia markiza de Sade'a, jak i na materiale zaczerpniętym z jego utworów. Obraz PHILIPA KAUFMANA ("Nieznośna lekkość bytu", "Henry i June", "Amnezja") jest utrzymany w konwencji gotyckiego thrillera z konsekwentnie i powoli budowanym napięciem. Markiz de Sade w kreacji Geoffreya Rusha ("Blask", "Zakochany Szekspir", "Jak zostać królem") jest postacią zabawną, brutalną i tragiczną. Aktor wspaniale ukazał monstrualny narcyzm swego bohatera, a jednocześnie w przejmujący sposób oddał uczucia człowieka uwięzionego za swe przekonania. Rola ta przyniosła Rushowi nominacje do Oscara, Złotego Globu i nagrody BAFTA. Madeleine "Maddy" LeClerc, młodą praczkę z Charenton, którą markiz wciąga w świat swych obsesji, zagrała dobrze wczuwając się w skomplikowane emocje Kate Winslet ("Marzyciel", "Droga do szczęścia", miniserial "Mildred Pierce"), późniejsza laureatka Oscara i wielu innych prestiżowych nagród. Ojca Coulmiera, charyzmatycznego księdza, którego powołanie wystawione zostaje na ciężką próbę poprzez przyjaźń z szalonym markizem i piękną Madeleine, gra Joaquin Phoenix ("Gladiator" - nominacja do Oscara, Złotego Globu i BAFTA, "Spacer po linie" - nagroda Złoty Glob, nominacja do Oscara i BAFTA, "Królowie nocy"). Jego bohater to człowiek skomplikowany i rozdarty wewnętrznie, zmagający się z własnymi dylematami moralnymi. Uosobieniem hipokryzji, doktorem Royer-Collardem, który działa w imię moralności, stanowiąc sam jej zaprzeczenie jest u Kaufmana dwukrotny laureat Oscara i zdobywca czterech nominacji Akademii Michael Caine ("Ludzkie dzieci", "Prestiż", "Harry Brown"). Zdjęcia do filmu kręcono w porządku chronologicznym, co pozwoliło aktorom pełniej wcielić się w role. Za stronę wizualną byli odpowiedzialni: scenograf Martin Childs ("Jej wysokość Pani Brown", "Zakochany Szekspir", "Londyński bulwar") i autorka kostiumów Jacqueline West ("Ciekawy przypadek Benjamina Buttona", "Stan gry", "Drzewo życia"). Za swoją pracę oboje zostali uhonorowani nominacjami do Oscara i nagrody BAFTA. Nominację do Złotego Globu za scenariusz otrzymał także Doug Wright. Autor zdjęć Rogier Stoffers ("Czyngis-chan", "Zgon na pogrzebie", "Sex Story") zrezygnował z tradycyjnej palety barw w filmie kostiumowym i oparł się na malarstwie wielkich mistrzów podkreślając patynę i odcienie zieleni. Muzykę skomponował Stephen Warbeck ("Zakochany Szekspir", nominacja BAFTA, "Dowód", "Niewinna").

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

Ada

Genialne, wprost genialne!To jest idealne ukazania szaleństwa w najczystszej postaci, szaleństwa, które musi znaleźć upust w niegroźnej przecież twórczości. Ukazanie brudnych zakamarków świata z tego okresu może równać się z londyńskimi ulicami z "From hell". Gra aktorska wyśmienita, reżyseria, zdjęcia też, wszystko w tym filmie jest po prostu wspaniałe. "Markiz de Sade" z Danielem Auteilem w tytułowej roli, powstały w tym samym czasie, nawet nie umywa się do "Zatrutego pióra". Tu mamy pokazane wszystko, bez ogródek, a także mimo wszechobecnego tam brudu i zepsucia, zostałam zdecydowanie przekonana, że de Sade był jednak jednym z najgenialniejszych umysłów swej epoki, a dla naszej "wolności słowa" dzisiaj zrobił naprwdę niemało
Zatrute pióro
reżyseria:
USA/Wielka Brytania/Niemcy, 2000
Francja w okresie rewolucji. Markiz de Sade (Geofrey Rush), autor skandalizujących powieści, które szokują opinie publiczną, zostaje osadzony w Charenton, przytułku dla obłąkanych. Ośrodek prowadzi ojciec Coulmier (Joaquin Phoenix), młody ksiądz o liberalnych poglądach.
dramat kostiumowo-biograficzny
Zatrute pióro
4,2 5 1 21