PREMIERA

2010.01.17

CANAL+ PREMIUM

ZAWODOWCY

Righteous Kill

USA, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat kryminalny

czas trwania: 97 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Tom "Turk" Cowan (Robert De Niro) i David "Rooster" Fisk (Al Pacino) są partnerami w pracy, a prywatnie przyjaciółmi. Obaj pracują w wydziale dochodzeniowym nowojorskiej policji już 30 lat i chociaż są coraz bardziej zgorzkniali, nie śpieszy im się do zbliżającej się emerytury.

Tymczasem w mieście pojawia się seryjny zabójca, który zawsze porzuca broń i zostawia przy zwłokach wierszyki opisujące przewinienia ofiar. Są nimi osoby związane ze środowiskiem przestępczym, tacy jak sutener Robert 'Rambo' Brady. Porucznik Hingis (Brian Dennehy) wyznacza Turka i Roostera do zbadania sprawy jego zastrzelenia. Wkrótce dochodzi do kolejnych zabójstw. Ginie handlarz broni Phillip Trager, gwałciciel Jonathan Van Luytens oraz ksiądz-pedofil ojciec Connell. Dochodzenie zaczyna przybierać zaskakujący obrót, bowiem wszystkie poszlaki wskazują na to, że sprawcą jest policjant. Detektywi Simon Perez (John Leguizamo) i Ted Riley (Donnie Wahlberg) są przekonani, że winny jest Turk.

"Zawodowcy" JONA AVNETA ("Namiętności", "Fatalna namiętność", "88 minut") to zaledwie trzecia w historii okazja do spotkania na planie dwóch tuzów kina. Robert De Niro po raz pierwszy został uhonorowany Oscarem w roku 1975 za występ w "Ojcu chrzestnym 2". Drugą statuetkę oraz Złoty Glob zdobył w 1981 za rolę Jake'a LaMotty we "Wściekłym byku". Był też nominowany do Nagrody Akademii za kreacje w "Taksówkarzu", "Łowcy jeleni", "Przebudzeniu" i "Przylądku strachu". W jego dorobku jest ponadto 7 nominacji do Złotych Globów i 6 do BAFTY. Partnerujący mu w "Zawodowcach" Al Pacino ma nie mniej bogaty dorobek. Zdobył statuetkę Akademii za "Zapach kobiety", a był do niej nominowany za role w "Ojcu chrzestnym", "Serpico", "Ojcu chrzestnym 2", "Pieskim popołudniu", "...I sprawiedliwości dla wszystkich", "Dicku Tracym" i "Glengarry Glenn Ross". Jest też trzykrotnym laureatem Złotych Globów, do których był dziesięciokrotnie nominowany. W "Zawodowcach" De Niro i Pacino grają bez większego wysiłku, powielając cały arsenał dawno opatentowanych gestów i min. Niemniej tworzą przekonujące portrety nowojorskich policjantów-partnerów. Tom "Turk" Cowan to człowiek, który z największym trudem panuje nad gwałtownymi reakcjami i z tego powodu czasami działa na granicy prawa. David "Rooster" Fisk jest nonszalancki, pewny siebie i ma o wiele większy dystans do spraw zawodowych niż jego partner.

Scenariusz do "Zawodowców" napisał Russell Gerwitz, autor przewrotnego i inteligentnego thrillera "Plan doskonały". Aby zagwarantować autentyczność "policyjnych" sytuacji, zatrudniono byłego detektywa Neila Cartera, który przepracował w nowojorskiej policji 24 lata, a później został filmowym konsultantem i sprawdził się m.in. przy realizacji wspomnianego "Planu doskonałego". Film jest solidnie zrealizowany, i choć nie ma w nim emocjonujących pościgów i ucieczek, Jon Avnet stara się przełamać ograny na wszelkie sposoby policyjno-kryminalny schemat wiarygodną relacją między głównymi bohaterami. Grającym ich mistrzom partneruje w roli Spidera raper Curtis '50 Cent' Jackson ("Get Rich Or Die Tryin") oraz jako policjantka wydziału dochodzeniowego Karen Corelli Carla Gugino ("Oczy węża", "Noc w muzeum", "Świadek bez pamięci"). W postać detektywa Simona Pereza wciela się John Leguizamo ("Alibi", "Miłość w czasach zarazy", "Zdarzenie"), a w jego partnera Donnie Wahlberg. Autorem zdjęć jest Denis Lenoir ("Zakochany Paryż", "88 minut"), muzykę skomponował Ed Shearmur ("Szkoła uwodzenia", "Miss agent", "Wykolejony").

WASZE OPINIE

smoku

Film do pooglądania, może nie zachwycający, ale po prostu dobry.

gregi

Tak jak tu piszecie-film przeciętny,choć można i raczej powinno spodziewac sie po nim czegoś więcej.

Kinomaniak

Film tragedia. Nuda nuda nuda. De Niro, nie wiem, czym się ludzie zachwycają, jeśli chodzi o tego aktora. W każdym filmie taki sam, ten sam wyraz twarzy, cały czas ta sama mina, nie to co np. Jack Nickholson ! W każdym filmie inny, jest to dla mnie najlepszy obecnie aktor. Jest jak wino, im starszy, tym lepszy ...
ZAWODOWCY
reżyseria:
USA, 2008
Tom "Turk" Cowan (Robert De Niro) i David "Rooster" Fisk (Al Pacino) są partnerami w pracy, a prywatnie przyjaciółmi. Obaj pracują w wydziale dochodzeniowym nowojorskiej policji już 30 lat i chociaż są coraz bardziej zgorzkniali, nie śpieszy im się do zbliżającej się emerytury.
dramat kryminalny
ZAWODOWCY
3,8 5 1 35