Fox

PREMIERA

2009.11.14

CANAL+ PREMIUM

ZDARZENIE

The Happening

USA/Indie, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller/science fiction

czas trwania: 87 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Fala masowych samobójstw ogarnia kolejne miasta i miasteczka północno-wschodnich stanów. Nikt nie jest w stanie wytłumaczyć dziwnego zachowania ludzi.

Telewizyjne komunikaty początkowo informują o atakach terrorystycznych, szybko jednak pojawiają się kolejne hipotezy, takie jak nieudane wojskowe próby z nową bronią chemiczną, ocieplenie klimatu, najazd przybyszów z kosmosu. Ludzie wpadają w popłoch, zaczynają uciekać przed siebie, byle dalej od zagrożonych miejsc. Elliot Moore (Mark Wahlberg), zamieszkały w Filadelfii nauczyciel fizyki, jest przekonany, że tragiczne wydarzenia mają związek z dziwnymi zmianami, jakie od pewnego czasu obserwuje w przyrodzie. Nie jest jednak przygotowany na skalę, jaką one przybierają, jak i na to, że ludzie wokół zaczną popełniać samobójstwa. Postanawia ratować najbliższych. W nadziei, że uda im się uniknąć ataku ze strony roślin, wyrusza w drogę z żoną Almą (Zooey Deschanel), przyjacielem Julianem (John Leguizamo) i jego ośmioletnią córką Jess (Ashlyn Sanchez).

"Zdarzenie" to ósmy film w dorobku M. NIGHTA SHYAMALANA, ("Niezniszczalny", "Znaki", "Osada", "Kobieta w błękitnej wodzie"), którego "Szósty zmysł" zyskał aż sześć nominacji do Oscara, w tym dla filmu roku oraz za scenariusz i reżyserię. M. Night Shyamalan jest uważany za jednego z twórców wytyczających kierunek rozwoju współczesnego kina. Swoją pozycję zawdzięcza obrazom, które prowokująco zgłębiają ludzkie tajemnice i łączą w zaskakującą całość wątki o różnych paranoidalnych zjawiskach w świecie. W "Zdarzeniu" Shyamalan opowiada o naturze śmiertelnego konfliktu, w jaki wikła się ludzkość. To wizja apokalipsy wiszącej nad człowiekiem i nad całym światem, to także pytanie, co się stanie, kiedy człowiek utraci instynkt przetrwania. W tym kontekście historia mężczyzny, kobiety i dziecka, którzy uciekają przed niewytłumaczalnym i dającym się powstrzymać zjawiskiem jest próbą określenia, w jakim stopniu miłość może nas ocalić.

Pomysł na "Zdarzenie" i zarys fabuły narodził się podczas podróży Shyamalana przez równiny New Jersey. Reżyser rozmyślał, co by się stało, gdyby pewnego dnia natura obróciłaby się przeciwko człowiekowi. Początkowo żadna z amerykańskich wytwórni nie była zainteresowana tym projektem. Po przeróbkach scenariusza na produkcję zdecydowało się studio Twentieth Century Fox. Producent Barry Mendel podkreśla, że fabuła stawia fundamentalną kwestię, czy jako ludzkość nie posunęliśmy się za daleko. Film nawiązuje stylistyką do thrillerów lat 50. i 60. ubiegłego wieku, które niosły rozrywkę i jednocześnie lęk przed zagładą, począwszy od żądnych zemsty "Ptaków" Hitchcocka po "Godzillę" i stwory z "Inwazji porywaczy ciał" Dona Siegela. Powodem apokalipsy w "Zdarzeniu" jest bunt roślin. Wydzielana przez nie tajemnicza neurotoksyna jest roznoszona przez wiatr. Zaatakowani w ten sposób ludzie tracą świadomość i zadają sobie śmierć. To odwet za niszczenie środowiska naturalnego przez człowieka. M. Night Shyamalan nie wyjaśnia szczegółowo przyczyny "zdarzenia", mówi jedynie o niezdefiniowanym odwecie natury na ludzkości. "Ten film jest rodzajem wyrzutu sumienia. Niektóre postacie na ekranie mówią, co się dzieje, ale większość ludzi ich nie słucha. Moim zamiarem było pokazanie ogromu odpowiedzialności, jaka ciąży na nas wszystkich, ale także przypomnienie, że może nadejść chwila rozrachunku" - mówił reżyser i scenarzysta zarazem.

Bohaterami, których losy śledzi kamera to małżeństwo nauczyciela fizyki Elliota i terapeutki Almy, pary w stadium osobistego kryzysu, którzy szukają ocalenia i uczą się wzajemnej miłości. Elliota Moore'a zagrał Mark Wahlberg, z myślą o którym Shyamalan napisał scenariusz. Aktor znany z takich filmów, jak "Królowie nocy", "Max Payne" czy "Planeta małp", potwierdził talent zyskując nominacje do Złotego Globu i Oscara za rolę w "Infiltracji", a status gwiazdy kina akcji po "Strzelcu". Elliot to spokojny i wrażliwy racjonalista, który chciałby wszystko zważyć i zmierzyć. W małżeństwie nie jest to jednak możliwe. Jego relacje z żoną z czasem uległy rozluźnieniu bez wyraźnego powodu. W Almę wcieliła się Zooey Deschanel ("U progu sławy", "Most do Terabithii", "Zabójstwo Jesse'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda", "Autostopem przez galaktykę"). W jej interpretacji to kobieta czuła i łatwa w kontakcie, która bierze życie na serio, ale potrafi rozładować napięcie humorem. W obliczu apokalipsy Elliot i Alma próbują się wzajemnie zrozumieć i odnowić łączące ich więzi. W podróży towarzyszy im Julian, którego zagrał wszechstronnie utalentowany laureat Emmy John Leguizamo ("Miłość w czasach zarazy", "Atak na posterunek", "Na własną rękę", "Życie Carlita"). Jego bohater to najlepszy przyjaciel Elliota i kolega z pracy, nauczyciel matematyki, szczęśliwy mąż i ojciec, który staje w obliczy okrutnego wyboru: ocalić żonę czy córkę. W Jess wcieliła się Ashlyn Sanchez, która zadebiutowała w oscarowym "Mieście gniewu" Paula Haggisa Do grupy uciekinierów dołącza Jared i Josh w interpretacji Spencera Breslina i Roberta Baileya Jr. W obsadzie "Zdarzenia" znalazła się także Betty Buckley ("Carrie"), laureatka nagrody teatralnej Tony za kreację w musicalu "Koty" Andrew Lloyda Webbera na Broadwayu Buckley zagrała panią Jones, ekscentryczną i podejrzliwą starą farmerkę, która umożliwia Elliotowi, Almie i Jess ratunek w chwili, gdy pozornie nie ma już dla nich nadziei.

WASZE OPINIE

abm

a mi sie bardzo podobal,

pomysle ciekawy, realizacja nienajgorsza

ocena 7/10

scena skaczacych budowlancow z wierzowca - niesamowite

hubs

Dno.

Pio

Pomysł na film był bardzo dobry, ale po obejrzeniu go jest niedosyt gdyż czegoś zabrakło a szkoda . ocena 5/10
ZDARZENIE
reżyseria:
USA/Indie, 2008
Fala masowych samobójstw ogarnia kolejne miasta i miasteczka północno-wschodnich stanów. Nikt nie jest w stanie wytłumaczyć dziwnego zachowania ludzi.
thriller/science fiction
ZDARZENIE
2,6 5 1 28