PREMIERA

2007.10.09

CANAL+ PREMIUM

ZDJĘCIA PRÓBNE

Polska, 1977

, ,

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 100 min

Ocena filmu

0.00

Opis

"Zdjęcia próbne" to opowieść o prowincjonalnej dziewczynie i chłopaku z domu dziecka. Oboje mają za sobą zawody miłosne. Oboje łączą też wielkie nadzieje z prowadzonym przez producentów pewnego filmu naborem młodych, nieprofesjonalnych kandydatów na aktorów.

Maturzystka Anka (Daria Trafankowska) wraz z koleżanką wybierają zdjęcia dla producentów filmu, poszukujących aktorów-amatorów. Ma nadzieję, że w ten sposób dostanie szansę na wyrwanie się z rodzinnej mieściny i pełne wrażeń życie, jakie prowadzą prawdziwi aktorzy. Wkrótce później przeżywa pierwsze miłosne uniesienie z poznanym na prywatce Tomkiem (Aleksander Maciejewski). Chłopak jednak nie traktuje jej poważnie - po zbliżeniu namawia ją, żeby przespała się również z jego kolegą. Anka czuje się wykorzystana i poniżona, ale po powrocie do domu czeka na nią zaproszenie na wymarzone zdjęcia próbne. Wyjeżdża do Warszawy. Tam poznaje Pawła (Andrzej Pieczyński), który również zgłosił się na przesłuchanie. Paweł jest wychowankiem domu dziecka. Niedawno podjął swoją pierwszą pracę w domu kultury i nieopatrznie wdał się w romans z żoną swojego kierownika, Krystyną (Mirosława Marcheluk), lekarką, która robiła mu badania. Nękany wyrzutami sumienia wyznał prawdę swojemu pracodawcy, myśląc, że w ten sposób dostanie szansę na związek z Krystyną. Ona jednak - jak się okazało - nigdy nie zamierzała porzucić męża. Teraz Paweł czuje, że dostał od życia nową szansę. Razem z Anką idzie na zdjęcia próbne, na których oboje wypadają bardzo dobrze. Spędzają razem noc. Następnego dnia podczas próby improwizacji Anka odtwarza ich intymną, miłosną rozmowę z ubiegłej nocy. Paweł, zaskoczony cynizmem dziewczyny, ucieka z próby.

AGNIESZKA HOLLAND, bez wątpienia jedna z najciekawszych współczesnych reżyserek na świecie, autorka pokazywanej w Berlinie "Gorączki", "Europy, europy", "Całkowitego zaćmienia" z Leonardo DiCaprio czy "Kopii Mistrza" z Edem Harrisem i Diane Kruger, miała w początkach kariery poważne problemy z władzami PRL. Holland studiowała w praskiej szkole filmowej FAMU. Po powrocie do Polski szybko została uznana za jednostkę politycznie podejrzaną i miała ogromne kłopoty z uzyskaniem zgody na debiut czy na wyjazd z kraju. Do młodej artystki rękę wyciągnął jednak Andrzej Wajda zatrudniając Holland w kierowanym przez siebie Zespole Filmowym X. W latach 70. zespół ten był najbardziej kreatywnym środowiskiem w polskim kinie oraz oazą relatywnie twórczej wolności. W 1976 roku właśnie w zespole X powstały "Zdjęcia próbne", film, który Holland zrealizowała wspólnie z przyjaciółmi: dokumentalistą PAWŁEM KĘDZIERSKIM (później nagrodzonym m.in. na krakowskim festiwalu za "Powstanie zwykłych ludzi", 2004) i JERZYM DOMARADZKIM, twórcą m.in. "Wielkiego biegu" (1981) nagrodzonego w Gdyni i Montrealu, a ostatnio noweli "Tablice" z projektu "Solidarność, Solidarność". Mimo, że pod nagrodzonymi w Łagowie "Zdjęciami próbnymi" podpisało się aż troje reżyserów, jest to obraz bardzo precyzyjny i spójny - dramat obyczajowy, w którym można dostrzec już zapowiedź kina moralnego niepokoju.
ZDJĘCIA PRÓBNE
Polska, 1977
"Zdjęcia próbne" to opowieść o prowincjonalnej dziewczynie i chłopaku z domu dziecka. Oboje mają za sobą zawody miłosne. Oboje łączą też wielkie nadzieje z prowadzonym przez producentów pewnego filmu naborem młodych, nieprofesjonalnych kandydatów na aktorów.
dramat obyczajowy
ZDJĘCIA PRÓBNE
4,0 5 1 17