PREMIERA

2011.01.02

CANAL+ PREMIUM

Zdobyć Woodstock

Taking Woodstock

USA, 2009

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat/film muzyczny

czas trwania: 115 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Syn żydowskich emigrantów Elliot Tiber (Demetri Martin) pracuje jako dekorator wnętrz w Nowym Jorku. Jego rodzice, Jake (Henry Goodman) i Sonia (Imelda Staunton), prowadzą podupadły motel El Monaco w niedalekim Bethel.

Latem 1969 Elliot przybywa do miasteczka, by ratować interes rodziców przed plajtą. W miejscowym banku dostaje czas do końca wakacji na spłatę zadłużenia. Dowiaduje się też, że w pobliskim miasteczku nie wydano zgody na organizację muzycznego festiwalu i postanawia wykorzystać ten fakt. Zgłasza się do promotora imprezy Michaela Langa (Jonathan Groff) z propozycją użyczenia motelu rodziców na festiwalową bazę. Szansę na szybkie podreperowanie domowych finansów dostrzega też sąsiad Michaela, Max Yasgur (Eugene Levy), który zgadza się wynająć swoją ziemię na potrzeby imprezy. Przygotowania do festiwalu, który przejdzie do historii jako Woodstock ruszają pełną parą.

"Zdobyć Woodstock" jest oparty na wspomnieniach Elliota Tibera, którego ANG LEE ("Rozważna i romantyczna") spotkał przypadkowo w studiu telewizyjnym, czekając na wejście na wizję. Panowie ucięli sobie krótką pogawędkę, po której znakomity tajwański reżyser otrzymał od Tibera egzemplarz jego książki "Taking Woodstock: A True Story of a Riot, a Concert, and a Life". Po realizacji nagrodzonej trzema Oscarami "Tajemnicy Brokeback Mountain" i nominowanego do Złotego Globu "Ostrożnie, pożądanie" Lee poszukiwał właśnie materiału na film utrzymany w lżejszej konwencji. Anegdotyczna, pełna uroku opowieść człowieka, bez którego legendarny festiwal mógłby się nie odbyć, nadała się do tego doskonale. W pomyśle ekranizacji książki spodobała się także możliwość nawiązania do swojego wcześniejszego filmu, "Burzy lodowej", w którym ukazywał życie uczestników kontrkultury po latach. Lee, który lubi osadzać losy swoich bohaterów na tle epokowych wydarzeń jest również znany z dbałości o scenografię i detale epoki.

Tym razem pod czujnym okiem ekspertów zadbał więc o odwzorowanie obyczajów, ubioru i języka, jakim posługiwali się hipisi. Oczywiście w filmie nie mogło zabraknąć telewizyjnych relacji z lądowania na księżycu i doniesień z frontu wojny w Wietnamie. W warstwie formalnej "Zdobyć Woodstock" nawiązuje do słynnego, oscarowego dokumentu Michaela Wadleigha "Woodstock" z 1970 roku. Świadczą o tym m.in. zabiegi montażowe, takie jak podział ekranu na trzy i cztery części. Choć w tle rozbrzmiewa muzyka najważniejszych wykonawców lat 60., próżno szukać w filmie Lee występów Jimiego Hendriksa, Janis Joplin czy The Who. Trzydniowe święto muzyki, pokoju i miłości zostało przez niego pokazane z punktu widzenia miejscowej społeczności. Na pierwszym planie umieścił młodego geja, któremu festiwal pomaga odkryć i zaakceptować własną seksualność. Nieśmiałego, wycofanego 30-latka Elliota Tibera zagrał Demetri Martin, komik estradowy, gospodarz programu "Important Things with Demetri Martin", który nie posiada jednak doświadczenia z pracy na planie filmowym. Znakomite kreacje despotycznej matki i zmęczonego życiem ojca bohatera stworzyli nominowana do Oscara za tytułową rolę w "Vera Drake" Imelda Staunton i Henry Goodman ("Święty", "Hooligans").

WASZE OPINIE

aleosssochozzi

Ludzie, czy wy nie macie mózgów? To nie miał być film o festiwalu i nie jest to film dokumentalny (takich filmów są dziesiątki, po co kolejny). Pokazuje on wycinek całego wydarzenia, skupia się na kilku osobach na tle imprezy, którą wprawili w ruch, a która w pozytywnym sensie wymknęła im się spod kontroki i jak ona wpłynęła na ich życie. Pomysł, scenariusz, realizacja i cały film bardzo dobre. Tylko trzeba mieć coś pod kopułą, a nie zapowietrzać się. No i żeby nikt nie pisał, że to film muzyczny.

Zółtymelonik

Brakuje muzyki, szczególnie że wokół muzyki kręcił się przecież Woodstock. Film świetnie zrobiony jak przystało na Lee.
Warto obejrzeć.
3+/5

Blue-Grey

Lekka, bezpretensjonalna, pełna optymizmu i humoru, a także niemal reportażowo wierna ówczesnym realiom, opowieść o [i]trzech dniach pokoju i muzyki[/i].
To nie jest może najwybitniejsze dzieło Anga Lee, ale uważam ten film za naprawdę dobry.
Nie sądzę, żeby "Zdobyć Woodstock" był filmem muzycznym. Ang Lee raczej nie interesuje się samym koncertem czy występami artystów. On skupia naszą uwagę przede wszystkim na ludziach, na barwnym morzu postaci, które zewsząd przybyły na łąki koło Bethel, żeby posłuchać muzyki, pobawić się i po prostu pobyć ze sobą razem. Świetnie została też pokazana sama organizacja całej imprezy oraz to, ile zależy od sprytnej przedsiębiorczości i upartej wiary w sukces.
Wiele ról w tym filmie zasługuje - według mnie - na wysoką ocenę. Chciałbym tutaj jakoś szczególnie wyróżnić role rodziców Elliota Tibera oraz kapitalną kreację Lieva Schreibera jako blondwłosa Vilma.
Serdecznie polecam film wszystkim duchowym hipisom i nie tylko! [:-)]
Zdobyć Woodstock
reżyseria:
USA, 2009
Syn żydowskich emigrantów Elliot Tiber (Demetri Martin) pracuje jako dekorator wnętrz w Nowym Jorku. Jego rodzice, Jake (Henry Goodman) i Sonia (Imelda Staunton), prowadzą podupadły motel El Monaco w niedalekim Bethel.
komediodramat/film muzyczny
Zdobyć Woodstock
2,9 5 1 23