PREMIERA

2009.04.27

CANAL+ PREMIUM

ZDOBYCZ

Prey

USA/RPA, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: thriller

czas trwania: 85 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Tom (Peter Weller) zabiera rodzinę do Afryki. Chciałby, żeby nowa żona Amy (Bridget Moynahan) lepiej poznała i zaprzyjaźniła się z dwójką jego dzieci z poprzedniego małżeństwa: 10-letnim Davidem (Conner Dowds) i 14-letnią Jessicą (Carly Schroeder).

Pani Newman nie znajduje jednak akceptacji u nastoletniej pasierbicy i nie potrafi znaleźć wspólnego języka z młodszym Davidem. Wakacje na Czarnym Lądzie upływają na wygrzewaniu się w promieniach południowoafrykańskiego słońca nad brzegiem hotelowego basenu, ze słuchawkami na uszach. Nie sprzyja to planowanej przez Toma integracji, mężczyzna postanawia więc urozmaicić bliskim pobyt. Ponieważ sam nie może im towarzyszyć ze względu na obowiązki zawodowe, wysyła żonę i dzieci na safari pod opieką przewodnika (Marius Roberts). Z początku nudna dla Jessiki i Davida wycieczka krajoznawcza przeradza się w prawdziwy horror. Amy i dzieci muszą zapomnieć o tym, co ich dzieli, by wspólnie stawić czoła żądnym krwi lwom - mordercom.

"Zdobycz" to inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, trzymający w napięciu thriller, w którym zabijają zwierzęta. Sam temat nie jest nowy i powstało wiele filmów, w których ludzie są ofiarami drapieżników. Wystarczy przypomnieć cykl "Szczęki", w których mordercami są rekiny, "Arachnofobię", gdzie ludzi prześladują jadowite pająki czy "Ptaki", najsłynniejsze bodaj dzieło Hitchcocka. Tym razem zabijają żądne krwi afrykańskie lwy. Zwierzęta wykorzystane w produkcji były od małego szkolone pod kątem występów przed kamerami. Dzięki "Zdobyczy" pięć dzikich kotów miało okazję odwiedzić ojczysty kontynent.

Pomysłodawcą filmu, reżyserem i współautorem scenariusza jest pochodzący z RPA DARRELL ROODT, twórca "Yesterday" nominowanego do Oscara w kategorii "najlepszy film zagraniczny". Jego marzeniem było stworzyć film akcji nie pozbawiony ludzkiego, psychologicznego wymiaru. Pod takim kątem kręcił "Zdobycz": "Zrobiłem kilka filmów akcji, które nie miały duszy, jednak to, co udało mi się w tym przypadku, to pokazanie prawdziwego dramatu trójki osób uwięzionych w samochodzie. Jest to thriller i film przygodowy, ale jednocześnie głęboka analiza przeżyć rodziny. Aspekt lwów był niezwykle ciekawym doświadczeniem dla mnie jako filmowca, jednak bardziej zafascynowało mnie przedstawienie ludzkiego dramatu".

W rolę młodej pani Newman wcieliła się Bridget Moynahan, partnerka Willa Smitha z planu "Ja, robot", znana fanom serialu "Seks w wielkim mieście" jako Natasha. Jej filmowy mąż to Peter Weller - jazzman, reżyser i aktor, którego widzowie kojarzą przede wszystkim z charakterystycznej roli RoboCopa z dwóch pierwszych części filmu o policjancie-robocie z Detroit (nominacja do Saturna). Weller ma również na koncie m.in. nominację do Oscara za reżyserię krótkiego metrażu "Partners".

WASZE OPINIE

tomek6996

Z góry wiadomo, co będzie się działo, schemat goni schemat, niby cienki ale wciąga. chyba własnie głównie przez fajnie dobranych aktorów. I mimo,że raczej tego typu filmy omijam szerokim łukiem, to ten obejrzałem do końca. Mimo wszystko można z nudów obejrzeć.

Filip86

Najlepszy motyw był z kluczykami :D:D Nie ma sensu niepotrzebnie tracić czasu oglądając ten film. Bardziej SF niż horror. Słaba 2.

Posejdonn

Właśnie oglądam ten film, i zastanawiam się po co c+ kupuje takie filmy? odpowiedź nasuwa mi się, sama, albo dostają je za darmo z jakimś innym filmem w "promocji" albo są tak tanie że głupio by było ich nie kupić:/, dla mnie ten film to kpina z widza, zresztą jak kilka innych puszczanych niedawno, np o jakiś gargulcach w czasie II wojny swiatowej itp
ZDOBYCZ
reżyseria:
USA/RPA, 2007
Tom (Peter Weller) zabiera rodzinę do Afryki. Chciałby, żeby nowa żona Amy (Bridget Moynahan) lepiej poznała i zaprzyjaźniła się z dwójką jego dzieci z poprzedniego małżeństwa: 10-letnim Davidem (Conner Dowds) i 14-letnią Jessicą (Carly Schroeder).
thriller
ZDOBYCZ
3,2 5 1 28