PREMIERA

2010.04.23

CANAL+ PREMIUM

ZDRAJCA

Traitor

USA, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller sensacyjny

czas trwania: 110 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Sudan, rok 1978. Dziesięcioletni Samir jest świadkiem śmierci ojca, który ginie w płonącym samochodzie po eksplozji ładunku wybuchowego. Wiele lat później we współczesnym Jemenie miejscowy oddział służby bezpieczeństwa oraz dwaj agenci specjalni FBI, Roy Clayton (Guy Pearce) i Max Archer (Neal McDonough), przeprowadzają atak na punkt zborny muzułmanów podejrzanych o terroryzm.

Wśród aresztowanych znajduje się obywatel amerykański Samir Horn (Don Cheadle), który oferował Arabom sprzedaż 6 skrzyń semteksu z detonatorami. Po odmowie współpracy z FBI Samir zostaje osadzony w jemeńskim więzieniu. Na miejscu poznaje Omara (Said Taghmaoui), wykształconego w Szwajcarii Araba, dla którego dżihad jest obowiązkiem. Zaprzyjaźniają się. W tym czasie na hiszpańskim Costa Del Sol ginie w zamachu bombowym 11 Amerykanów. Sprawca zostaje schwytany. FBI podejrzewa, że Ziyad Hamzi (Adeel Akhtar), działał na polecenie islamskiego terrorysty Al-Nathira, którego tożsamość i miejsce pobytu są wciąż nieznane. Tymczasem Omar organizuje ucieczkę z więzienia. Wraz z Samirem przedostają się do Francji, gdzie nawiązują kontakt z Fareedem (Alyy Khan).

Autorami pomysłu i koncepcji fabuły "Zdrajcy" jest czołowy amerykański komik, pięciokrotnie nominowany do Złotego Globu Steve Martin ("Sierżant Bilko", "Fałszywa dwunastka", "Różowa Pantera") oraz JEFFREY NACHMANOFF, który napisał scenariusz, a po licznych perturbacjach związanych z realizacją został również reżyserem filmu. Powstał thriller mocno osadzony w realiach, dotyczący środowiska islamskich ekstremistów, psychiki terrorystów-samobójców oraz relacji między służbami wywiadowczymi USA. Akcja rozgrywa się na dwóch równoległych płaszczyznach. Pierwsza pokazuje przygotowania terrorystów do spektakularnego zamachu bombowego, druga przedstawia działania operacyjne amerykańskich służb specjalnych, mające na celu zapobieżenie atakowi.

Portretując islamistów Jeffrey Nachmanoff starał się za wszelką cenę uniknąć stereotypów i uproszczeń. Chciał ich przedstawić w możliwie jak najbardziej wiarygodny sposób i umożliwić zrozumienie ich motywacji. Dlatego też bohaterami są inteligentni, głęboko oddani idei dżihadu ludzie, tacy jak Omar, zagrany przez Saida Taghmaoui ("Spartan", "Hidalgo - ocean ognia", "Chłopiec z latawcem"). Młody, dobrze wykształcony fundamentalista islamski nie pała bezmyślną nienawiścią do świata Zachodu. Działa z pobudek natury filozoficznej. W głównej roli występuje nominowany do Oscara, Złotego Globu i nagrody BAFTA Don Cheadle ("Miasto gniewu", "Hotel Ruanda", "Ocean's Twelve - Dogrywka"). Kreowany przez niego Samir Horn to były sierżant sztabowy amerykańskiej jednostki specjalnej, wyszkolony w Fort Bragg w zakresie inżynierii i ładunków wybuchowych. Wychowany przez ojca związanego z Bractwem Muzułmańskim jest człowiekiem religijnym, ale nie fanatykiem. W 1988 armia wysłała go do Pakistanu. Szkoląc afgańskich buntowników postanowił wziąć czynny udział w walce i przyłączył się do mudżahedinów. Don Cheadle w przekonujący sposób uzewnętrznia przeżycia swego bohatera i motywy jego działania. Samir Horn nie czerpie satysfakcji ze swojej terrorystycznej misji. Dręczą go poważne wątpliwości natury moralnej. Guy Pearce ("Regulamin zabijania", "Wehikuł czasu", "Propozycja") i Neal McDonough ("Patrol", "Sztandar chwały", "88 minut") wcielają się w agentów FBI. Śledztwo prowadzone przez Roya Claytona i Maxa Archera pokazuje mechanizmy działania amerykańskich służb bezpieczeństwa w zakresie infiltracji ugrupowań terrorystycznych oraz brak współdziałania FBI i CIA w tej kwestii. Akcja filmu rozgrywa się aż w 17 miastach, a plenery są autentyczne. Autorem zdjęć jest nominowany do nagrody BAFTA J. Michael Muro ("Bezprawie", "Miasto gniewu", "Godziny szczytu 3").

WASZE OPINIE

GSK

super film wciągająca fabuła, dobrze zagrany plus realistyczny sposób działania służb

kadet

rewelacyjny film. Naprawde polecam.

ja123

bardzo dobre kino - polecam !!!
ZDRAJCA
reżyseria:
USA, 2008
Sudan, rok 1978. Dziesięcioletni Samir jest świadkiem śmierci ojca, który ginie w płonącym samochodzie po eksplozji ładunku wybuchowego. Wiele lat później we współczesnym Jemenie miejscowy oddział służby bezpieczeństwa oraz dwaj agenci specjalni FBI, Roy Clayton (Guy Pearce) i Max Archer (Neal McDonough), przeprowadzają atak na punkt zborny muzułmanów podejrzanych o terroryzm.
thriller sensacyjny
ZDRAJCA
4,2 5 1 31