PREMIERA

2006.04.16

CANAL+ PREMIUM

ZEBRA Z KLASĄ

Racing Stripes

USA/RPA, 2005

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film familijny

czas trwania: 98 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Mała zebra Pasio (Maciej Stuhr) od dzieciństwa wiedzie życie pełne przygód. Najpierw bawi tłumy jako gwiazda wędrownego cyrku, do czasu, gdy podczas gwałtownej burzy niespodziewanie znika.

Zwierzę przygarnia Nolan Walsh (Bruce Greenwood), niegdyś znany hodowca koni, dziś właściciel małej farmy w Kansas, którą prowadzi razem z nastoletnią córką Channing (Hayden Panettiere). Pasio dorasta odtąd pośród dość ekscentrycznych przyjaciół, m.in. rapujących much Bzyka (Tede) i Bździka (Wujek Samo Zło), zgorzkniałego kucyka Tadzika (Adam Ferency), kozy po przejściach (Stanisława Celińska) czy ograniczonego umysłowo koguta Mędrka (Jarosław Boberek). Sam Pasio również nie należy do postaci przeciętnych. Jest zebrą, ale uważa się za rasowego konia wyścigowego i żyje w oczekiwaniu na swoją wielką szansę - Kentucky Open, czyli legendarny wyścig najlepszych na świecie ogierów.

Realizacja "Zebry z klasą", gdzie głównymi aktorami są domowe zwierzęta, zajęła twórcom ponad dwa lata. Głównego bohatera, ambitnego Pasia, zagrało w sumie osiem zebr o różnych temperamentach, których tresura zajęła trzy miesiące. Podobnych dublerów przygotowano również dla pozostałych postaci: markotny Tadzik jest na przykład mieszanką osobowości kilku kucyków o znamiennych imionach, takich jak Austin Powers, Ben Hur (grał Tadzika w scenach biegów) czy Mini Me. Treserzy, aby osiągnąć wymarzony efekt, uciekali się na planie do wielu podstępów. Żeby przyśpieszyć bieg koguta Mędrka, ustawiali na jego drodze kury, a ruchy kozy sterowali za pomocą gwizdania, szeleszczenia papierkami i łaskotania ptasimi piórami. Tresura jednak nie wystarczyła, aby z sympatycznych zwierzaków zrobić rasowych aktorów, dlatego twórcom pomogli specjaliści od animacji komputerowej, którzy wyposażyli zwierzaki w odpowiednią mimikę. Na planie potrzebni też byli kaskaderzy: aby nikomu nie stała się krzywda, dublerami zwierząt zostały misternie wykonane lalki.

Belg FREDERICK DU CHAU, współscenarzysta i reżyser "Zebry z klasą", zajmował się już wcześniej animacją - współpracował m.in. przy kreskówkach o Tomie i Jerrym. W Polsce znany jest również dzięki kreskówce "Magiczny miecz - Legenda Camelotu", w której w polskiej obsadzie dubbingowej znaleźli się m.in. Barbara Bursztynowicz, Marian Opania, Krzysztof Kolberger i Andrzej "Piasek" Piaseczny. Równie popularne nazwiska pojawiły się w ekipie "Zebry z klasą". Obok profesjonalnych aktorów - Macieja Stuhra, Adama Ferencego, Danuty Stenki czy Jerzego Kryszaka - swoich głosów użyczyli również czołowi polscy raperzy Tede i Wujek Samo Zło, których błyskotliwe dialogi to jedna z najmocniejszych stron filmu. Dużym zainteresowaniem cieszy się również soundtrack do "Zebry z klasą", na którym znalazły się napisane specjalnie dla filmu utwory Bryana Adamsa, lidera grupy Aerosmith - Stevena Tylera czy samego Ennio Morricone, jednego z najsłynniejszych współczesnych kompozytorów muzyki filmowej. "Zebra z klasą" otrzymała nominację do nagrody Teen Choice Award.

WASZE OPINIE

gosia

boki zrywac rewelacja

marcin00

Super film! Naprawde warto go obejrzeć!!! Świetnie sie na nim bawilem i co dziwne rodzice tez chetnie obejrzeli:) Dużo zabawnych dialogów no i świetny dubbing! Polecam!!!

Frąc

Bardzo sympatyczna komedia,która udowadnia,że kino familijne też może być dobre.Warto zwrócić uwagę na plejadę gwiazd odpowiedzialnych za dubbing.Polecam.
ZEBRA Z KLASĄ
reżyseria:
USA/RPA, 2005
Mała zebra Pasio (Maciej Stuhr) od dzieciństwa wiedzie życie pełne przygód. Najpierw bawi tłumy jako gwiazda wędrownego cyrku, do czasu, gdy podczas gwałtownej burzy niespodziewanie znika.
film familijny
ZEBRA Z KLASĄ
4,4 5 1 119