Kino Świat 2014
  • Cezar

PREMIERA

2014.10.15

CANAL+ PREMIUM

Żegnaj, królowo

Les Adieux a la Reine

Francja/Hiszpania, 2012

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat kostiumowy

czas trwania: 115 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Film otwarcia 62. festiwalu w Berlinie, laureat trzech Cezarów, francuski dramat kostiumowy ukazujący intymne relacje trzech kobiet na wersalskim dworze w przeddzień Wielkiej Rewolucji.

Rok 1789, ostatnie trzy dni istnienia monarchii francuskiej. Wersal nie jest świadomy rozruchów, które wstrząsają ulicami Paryża. Pławiąca się w luksusie świta znienawidzonego przez lud Ludwika XVI (Xavier Beauvois) i jego austriackiej żony Marii Antoniny (Diane Kruger) nie dostrzega zbliżającej się Wielkiej Rewolucji. Dopiero na wieść o szturmie Bastylii w pałacu zaczyna się chaos. Służący kradną co się da, a najbliżsi przyjaciele dworu opuszczają go pod osłoną nocy. Wyjątkiem jest Sidonie Laborde (Léa Seydoux), nastoletnia służąca królowej, do której obowiązków należy przede wszystkim czytanie jej książek. Sidonie jest zafascynowana kapryśną Marią Antoniną i szaleńczo zazdrosna o przyjaciółkę monarchini - hrabinę Gabrielle de Polignac (Virginie Ledoyen). Rozhisteryzowana Maria Antonina niszczy listy byłych kochanków, a jej największą udręką wydaje się brak zainteresowania ze strony madame de Polignac. Sidonie jest ostatnią wierną towarzyszką monarchini. Dla swojej królowej jest gotowa na wszystko.

Otwierający 62. Berlinale film Benoita Jacquota ukazujący intymne relacje trzech kobiet na wersalskim dworze na tle końca epoki. Reżyser opowiada historię pełnej erotycznego napięcia intrygi miłosnej oczami młodej służącej i pokazuje kulisy dekadenckiego dworu oraz, w kontraście do niego, obskurny świat plebsu. Film walczył o Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie i został uhonorowany trzema Cezarami.

Nagrody filmowe

Najlepsza scenografia, Katia Wyszkop, Żegnaj, królowo
Najlepsze kostiumy, Christian Gasc, Żegnaj, królowo
Najlepsze zdjęcia, Romain Winding, Żegnaj, królowo

WASZE OPINIE

Tufta

Się chłopi francuscy wkurzyli na Burbonów ,co nie? Chciałbym aby w Polsce przetrwała jakaś dynastia
królewska.Ciekawe czy ja pochodzę z rodziny szlacheckiej,mieszczańskiej czy chłopskiej.Chciałbym
żyć na wersalu i mieć służbę.Wystarczył by mi tytuł markiza .Miałbym zamek jakąś winnice i pełno
wasalów[:-)] I miałbym za żonę hiszpańską księżniczkę.Żyć nie umierać
Żegnaj, królowo
reżyseria:
Francja/Hiszpania, 2012
Film otwarcia 62. festiwalu w Berlinie, laureat trzech Cezarów, francuski dramat kostiumowy ukazujący intymne relacje trzech kobiet na wersalskim dworze w przeddzień Wielkiej Rewolucji.
dramat kostiumowy
Żegnaj, królowo
3,6 5 1 7