PREMIERA

2012.05.21

CANAL+ PREMIUM

Żegnaj, miłości

Arrivederci amore, ciao

Włochy/Francja, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: sensacyjny/ kryminał

czas trwania: 107 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Członek włoskiej lewicowej bojówki Giorgio Pellegrini (Alessio Boni) jest zmuszony opuścić kraj po tym, jak podłożona przez niego bomba zabiła niewinnego cywila. Uciekinier trafia pod skrzydła partyzantów z Ameryki Środkowej.

W dżungli spędza niemal 15 lat i w końcu nie wytrzymuje stresu i izolacji. Postanawia wrócić do ojczyzny. We Włoszech z początku wszystko układa się po jego myśli. Dzięki pomocy i poświęceniu dawnych kolegów, unika kary za popełnione przed laty czyny. Szczęście nie trwa jednak długo. Skorumpowany policjant Ferruccio Anedda (Michele Placido) znajduje dowody winy Giorgia i zaczyna go szantażować. Giorgio wydaje swych towarzyszy, aby skrócić grożący mu wyrok. By zapewnić sobie wymarzone dostatnie i spokojne życie, były terrorysta kolaboruje z Aneddą i angażuje się w prowadzone przez niego brudne interesy.

"Żegnaj, miłości" to ekranizacja powieści Massima Carlotta, popularnego włoskiego autora kryminałów. Polskim czytelnikom znane są jego książki "Krwawy blues" i "Miłość bandyty". Podobnie jak bohater książki, Carlotto w młodości należał do radykalnego ruchu lewicowego. Niesłusznie oskarżony o morderstwo, ukrywał się przez jakiś czas w Meksyku, by w końcu schwytany i poddany torturom, trafić na 16 lat do włoskiego więzienia. Po kilku latach, pod wpływem licznych protestów, sprawa Carlotta została ponownie zbadana, a on sam doczekał się ułaskawienia ze strony prezydenta Włoch. Po wyjściu na wolność, rozpoczął karierę pisarską, nawiązując w swoich książkach do własnych przeżyć.

Wyreżyserowany przez MICHELE SOAVIEGO "Żegnaj, miłości" to mroczny dramat sensacyjny utrzymany w konwencji kina noir. Reżyser, protegowany mistrza włoskiego kina grozy Daria Argento, w swoich wizjonerskich, dopracowanych wizualnie filmach znacznie wykracza poza utarte horrorowe schematy. Miano jednego z najoryginalniejszych twórców gatunku zdobył dzięki takim tytułom, jak "Kościół" , "O miłości i śmierci" czy dwóm częściom popularnego cyklu kryminalnego "Ultimo, czyli Ostatni". Jako asystent reżysera wsparł też swą nieograniczoną wyobraźnią Terry'ego Gilliama przy kręceniu "Przygód barona Munchausena" i "Nieustraszonych braci Grimm".

W "Żegnaj, miłości", którym Soavi powrócił na kinowe ekrany po kilkunastu latach pracy dla telewizji, reżyser udowadnia, że potrafi przykuć uwagę widzów bez demonów, upiorów i zombie. Pomagają mu w tym pojawiający się w głównych rolach znakomici włoscy aktorzy Alessio Boni (serial "Wojna i pokój", "Nasze najlepsze lata", "Turysta", "Dzika krew") i Michele Placido (("Miłość powraca", "Nieznajoma", "Kajman", "Karol. Papież, który pozostał człowiekiem").

WASZE OPINIE

MichalCzewski

Nie widzialem poczatku, ale wkrecilem sie szybko. Polecam.

CuoreRosso

Prawdziwa rewelacja. Dawno mnie nic tak nie przykuło na 2 godziny przed ekranem. Polecam.

pedro

Świetny włoski film. Nie lubię kina akcji, ale "Żegnaj miłości" spodobał mi się. To opowieść o chęci normalnego życia, wymazaniu niechlubnej przeszłości i dążeniu za wszelką cenę do normalności. Jednak na drodze naszego bohatera pojawia się korupcja. zdrada, wykorzystanie ludzi i chciwość. Żeby uzyskać wykreślenie wyroku można posunąć się daleko, czasem za daleko nie licząc się z ludźmi, ale samemu nasz bohater też nie jest szczęśliwy.
Tu nie ma pozytywnych, czy jednoznaczne negatywnych bohaterów. No, bo jeśli robisz z kimś skok na bank przeżyć może tylko jeden, tak by drugi go nie "wsypał".
Bardzo ciekawy film z świetnie dobraną muzyką z początku lat 90-tych. Polecam.
Żegnaj, miłości
reżyseria:
Włochy/Francja, 2006
Członek włoskiej lewicowej bojówki Giorgio Pellegrini (Alessio Boni) jest zmuszony opuścić kraj po tym, jak podłożona przez niego bomba zabiła niewinnego cywila. Uciekinier trafia pod skrzydła partyzantów z Ameryki Środkowej.
sensacyjny/ kryminał
Żegnaj, miłości