PREMIERA

2003.09.09

CANAL+ PREMIUM

ŻELAZNĄ RĘKĄ

Polska, 1989

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: historyczny

czas trwania: 100 min

Ocena filmu

0.00

Opis

W czasach Stefana Batorego rotmistrz Mroczek, człowiek władzy, musi zmierzyć się z Samuelem Zborowskim, uosobieniem szlacheckiej samowoli.

Siedmiogród rok 1575. Ubiegający się o polski tron książę Stefan Batory wysyła swojego poddanego, rotmistrza Szymona Mroczka (Jerzy Kryszak), do Warszawy z misją pozyskania zwolenników dla swojej kandydatury. Mroczek żegna się ze swym przyjacielem Samuelem Zborowskim (Krzysztof Jasiński), skazanym na banicję i od tego czasu przebywającym na dworze Batorego. Rotmistrz po drodze ratuje przed spaleniem piękną dziewczynę, oskarżoną o zaprzedanie się diabłu. Od tej chwili Agata (Grażyna Wolszczak) wszędzie mu towarzyszy, będąc jego kochanką i zarazem sługą w męskim przebraniu. Dochodzi do spotkania Mroczka z Janem Zamoyskim (Marcin Troński ), który staje się najbardziej wpływowym politykiem na dworze przyszłego króla. Wkrótce Batory przybywa do Polski i po ślubie z Anną Jagiellonką wstępuje na tron. Nie chcąc zaczynać swoich rządów od łamania polskich praw, nie zabiera ze sobą Samuela Zborowskiego. Ten jednak przybywa do Polski. Zamoyski wydaje rozkaz pochwycenia Zborowskiego i stracenia. To zadanie wykonać musi właśnie rotmistrz Mroczek.

Dramat kostiumowy z czasów Stefana Batorego RYSZARD BER, twórca nagrodzonej w Gdyni "Cudzoziemki" czy popularnego serialu "Lalka" z Małgorzatą Braunek i Jerzym Kamasem, zrealizował według scenariusza Zbigniewa Safjana, dziennikarza publicysty, który pracował dla takich tytułów, jak "Nowiny Literackie i Wydawnicze", "Kultura", "Skandale" czy "Bez Pardonu". W roli rotmistrza Mroczka, tropiącego wszelkie przejawy opozycji rzecznika silnej władzy, reżyser obsadził Jerzego Kryszaka. W "Żelaznej ręce" aktorowi partnerowali m.in. Krzysztof Jasiński, Krzysztof Kolberger oraz Grażyna Wolszczak, dla której była to jedna z pierwszych kinowych ról. Muzykę napisał jeden z najciekawszych polskich kompozytorów filmowych, związany z "Piwnicą pod Baranami" i zespołem "Anawa" Marka Grechuty Jan Kanty Pawluśkiewicz.

WASZE OPINIE

CEWurkWrpHucJqW

QrKOE7 <a href="http://urixpqlzmuri.com/">urixpqlzmuri</a>, [url=http://ybshjwzspuqr.com/]ybshjwzspuqr[/url], [link=http://vqlwmcfhckqr.com/]vqlwmcfhckqr[/link], http://unzvqgrjduaz.com/
ŻELAZNĄ RĘKĄ
reżyseria:
Polska, 1989
W czasach Stefana Batorego rotmistrz Mroczek, człowiek władzy, musi zmierzyć się z Samuelem Zborowskim, uosobieniem szlacheckiej samowoli.
historyczny
ŻELAZNĄ RĘKĄ
4,2 5 1 38