PREMIERA

2003.12.25

CANAL+ PREMIUM

ZEMSTA

Polska, 2002

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 100 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Klasyczny dramat pióra Aleksandra Fredry odczytany na nowo przez niekwestionowanego mistrza polskiego kina, zdobywcę Oscara Andrzeja Wajdę.

XVIII-wieczna Polska. W starym zamku mieszkają po sąsiedzku dwaj średnio zamożni szlachcice: Cześnik Raptusiewicz (Janusz Gajos) i Rejent Milczek (Andrzej Seweryn). Sąsiadów nie łączą jednak zbyt serdeczne stosunku. Całe dnie spędzają na obmyślaniu sposobów, jak sobie wzajemnie uprzykrzyć życie. W domu Cześnika pojawia się atrakcyjna wdowa Podstolina (Katarzyna Figura), z którą szlachcic postanawia się ożenić. Raptusiewicz nie ma jednak doświadczenia w flirtach damsko-męskich i prosi o pomoc w swatach zubożałego, lecz bywałego w świecie Papkina (Roman Polański). Ten jednak, choć kreuje się na pożeracza niewieścich serc i heroicznego rycerza, w rzeczywistości jest fantastą i tchórzem. Skrycie kocha się też w wychowanicy Cześnika - młodziutkiej Klarze (Agata Buzek). Dziewczyna oddała już jednak swoje serce Wacławowi (Rafał Królikowski), który na nieszczęście jest synem Rejenta Milczka. Na Wacława zastawia też sieci Podstolina, która kiedyś była jego kochanką. Młodzieniec jest wierny Klarze, choć wie, że ani jego ojciec, ani opiekun ukochanej nie zgodzą się na ich małżeństwo. Zakochani znajdują jednak nieoczekiwanego sojusznika w Cześniku, który na wieść o tym, że Podstolina może zostać żoną nie jego, a Wacława, wpada w furię i szybko godzi się na ślub swojej wychowanicy z młodzieńcem.

ANDRZEJ WAJDA od dawna nosił się z zamiarem przeniesienia na ekran dramatu Fredry. Pierwsza ekranizacja "Zemsty" (w reżyserii Antoniego Bohdziewicza i Bohdana Korzeniewskiego) powstała pół wieku temu i reżyser uważał, że ta perspektywa nadała tekstowi nowych znaczeń. Do realizacji zdopingował też reżysera sukces "Pana Tadeusza". I tym razem udało się Andrzejowi Wajdzie zaprosić do współpracy najwybitniejszych polskich aktorów: Janusza Gajosa, Daniela Olbrychskiego, Katarzynę Figurę oraz specjalnych gości z Paryża: Andrzeja Seweryna i Romana Polańskiego. Wśród wyróżnień, które zebrał film jest Złoty Bilet - Nagroda Stowarzyszenia "Kina Polskie" za frekwencję przekraczającą 2 miliony widzów.

Oficjalna strona filmu:
www2.gazeta.pl/zemsta

WASZE OPINIE

Tomek Prokopiński z zielonej Góry

hit
hit hit hit hit hit hit hit hit hit hit hit HHHIIIITTT

Mateusz

Przed obejrzeniem słyszałem o tym filmie same negatywne opinie,jednak nic bardziej mylnego.Bardzo dobrze bawiłem się na tym filmie i spokojnie mogę go polecić innym.WAJDA potwierdza,że jest w nienajgorszej formie.

hubert

nic wow ale 100 razy lepsze od Pana Tadeusza
ZEMSTA
reżyseria:
Polska, 2002
Klasyczny dramat pióra Aleksandra Fredry odczytany na nowo przez niekwestionowanego mistrza polskiego kina, zdobywcę Oscara Andrzeja Wajdę.
komedia
ZEMSTA
4,8 5 1 72