Fox

PREMIERA

2006.11.18

CANAL+ PREMIUM

ZGADNIJ KTO

Guess Who

USA, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia romantyczna

czas trwania: 102 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Percy (Bernie Mac) jest głową rodziny Jonesów. Dumny Afro-Amerykanin rządzi niepodzielnie w swoim małym królestwie i uważa, że wie najlepiej, co jest dobre dla jego bliskich.

Wie też dokładnie, jaki powinien być przyszły mąż jego ukochanej córki, Theresy (Zoe Saldana). Żaden z kolejnych chłopaków córki nie sprawdził się w jego oczach. Młody makler giełdowy Simon Green (Ashton Kutcher) wydaje mu się idealnym kandydatem na zięcia do czasu, dopóki nie poznaje go osobiście. Okazuje się bowiem, że Simon ma jedną, ale istotną wadę: jest biały. W dodatku wcale nie zamierza prosić Percy'ego o rękę córki, bo już się jej oświadczył. Chce ogłosić ten fakt na przyjęciu z okazji 25. rocznicy ślubu państwa Jonesów, co Percy poczytuje za kolejny afront. Postanawia, więc za wszelką cenę zniechęcić córkę do tego małżeństwa. Szczegółowo przepytując Simona z jego życiorysu, w końcu przyłapuje go na kłamstwie, ale bardzo się myli sądząc, że w ten sposób zniszczy ich miłość.

"Zgadnij kto" to remake klasycznego już filmu Stanleya Kramera "Zgadnij, kto przyjdzie na obiad" z Katharine Hepburn i Spencerem Tracy. Pomysłodawcą produkcji był czarnoskóry aktor Bernie Mac, który od dawna planował występ w nowej wersji któregoś z klasyków starego hollywoodzkiego kina. W urzeczywistnieniu tych marzeń pomogła mu producentka Jenno Topping ("Aniołki Charliego"). Scenariusz tworzyło aż trzech specjalistów: spółka David Ronn i Jay Scherick ("Kto pierwszy, ten lepszy", serial "Spin City") oraz Peter Tolan ("Depresja gangstera", "Ulubieńcy Ameryki"), zdobywca Emmy za serial "Murphy Brown".

Reżyserem filmu został KEVIN RODNEY SULLIVAN, twórca "Barbershop 2" i "Jak Stella odnalazła miłość". Artysta zaczynał filmową karierę jako aktor. Pamiętamy go z filmów "Star Trek II: Gniew Khana" czy "More American Graffiti". Za kamerą "Zgadnij kto" stanął pochodzący z Niemiec operator Karl Walter Lindenlaub ("Dzień niepodległości", "Pokojówka na Manhattanie"). Ekipę znakomitych realizatorów dopełniają nazwiska: montażysty Paula Seydora ("Wydział zabójstw Hollywood", "Barbeshop 2"), scenografa Paula J. Petersa ("Gdzie serce twoje", "Bez przedawnienia"), kompozytora Johna Murphy ("28 dni później", "Przekręt") i autorki kostiumów Judy Ruskin Howell ("Bezsenność w Seattle", "Melinda i Melinda"). Choć akcja filmu toczy się w New Jersey, większość plenerów kręcono w Los Angeles, a sceny we wnętrzach - w studio Sony w Culver City.

Film powstał w przerwach, które mieli w produkcjach seriali odtwórcy głównych ról: Bernie Mac i Ashton Kutcher. Pierwszemu z nich popularność przyniosły: "Mr. 3000", "Ocean's Eleven - Ryzykowna gra", "Sądny dzień" i "Zły Mikołaj". Kutcher zdobył sławę dzięki serialowi "Różowe lata 70-te". Wśród kinowych produkcji z jego udziałem są m.in. "Stary, gdzie moja bryka?", "Zupełnie jak miłość", "Efekt motyla" i "Tam gdzie ty". W obsadzie filmu znaleźli się też: Judith Scott ("Śnięty Mikołaj", serial "Z archiwum X") i Zoe Saldana ("Sztuka rozstania", "Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły").

Film nominowano m.in. do dwóch nagród Black Movie (reżyseria i rola Zoe Saldany), Image (rola Saldany) oraz aż jedenastu Teen Choice (m.in. za komedię roku oraz role Saldany i Kutchera).

WASZE OPINIE

darekrocznik71

Bardzo miła i relaksująca komedia,a scena w której młodzi przyjeżdząją taksówką pod dom rodziców dziewczyny, powoduje napad śmiechu,polecam.

snajper

super filmik naprawde warto

dawidek]

suuuuuuuuuuuper
szczególnie ta ciemna laseczka
ZGADNIJ KTO
USA, 2005
Percy (Bernie Mac) jest głową rodziny Jonesów. Dumny Afro-Amerykanin rządzi niepodzielnie w swoim małym królestwie i uważa, że wie najlepiej, co jest dobre dla jego bliskich.
komedia romantyczna
ZGADNIJ KTO
4,4 5 1 34