PREMIERA

2012.01.04

CANAL+ PREMIUM

Zgorszenie publiczne

Polska, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia romantyczna

czas trwania: 85 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Trzydziestoletni Romanek Drzozga (Krzysztof Czeczot) mieszka na Fytlu, osiedlu familoków w Bytomiu-Łagiewnikach. Na życie zarabia oprowadzaniem zagranicznych turystów po ruinach byłej huty. Od pewnego czasu zajmują go jednak bardziej sprawy sercowe.

Skrycie podkochuje się w "puszystej" sąsiadce zwanej Motylkiem (Elżbieta Romanowska). 19-letnia pulchna blond piękność mieszka z ciotką, ale zapobiegliwa Lucy Sówka (Dorota Pomykała) skrzętnie ogranicza do minimum kontakty siostrzenicy z Romankiem. Pewnego dnia na osiedlu pojawia się osobnik odziany jedynie w różowy ręcznik i maskę świni. Zdarzenie to wywołuje wśród społeczności Fytla wielkie poruszenie i zbiega się z powrotem po latach tułaczki do rodzinnego domu ojca Romanka, Ericha Drzozgi (Marian Dziedziel). W związku z pojawieniem się "gorszyciela" i bezradnością lokalnej policji mieszkańcy powołują specjalną grupę pościgową, która ma schwytać ekshibicjonistę. W jej skład wchodzą także Romanek i Motylek, którzy teraz mogą spędzać wspólnie więcej czasu.

"Zgorszenie publiczne" to fabularny debiut MACIEJA PRYKOWSKIEGO, trochę zwariowana, żywiołowa śląska komedia romantyczna, oparta na dwóch wątkach romansowych. Prosta, opowiedziana w klarowny sposób historyjka jest punktem wyjścia do pokazania nieco melancholijnego obrazu małej lokalnej społeczności. Dla mieszkańców bytomskiego osiedla familoków Fytel czas się zatrzymał. Bohaterowie żyją niespiesznie, własnym rytmem, może biednie, ale z uśmiechem. Nie czują potrzeby, aby wyrwać się gdzieś indziej, gdyż tylko tutaj mogą żyć nie obok siebie, ale ze sobą. W ostatnich latach filmy portretujące region śląski operowały głównie ciemnymi barwami. Film Macieja Prykowskiego opowiada o Ślązakach przytaczając ich charakterystyczne, pozytywne cechy: kult społeczności lokalnej i umiejętność samoorganizacji. Raz po raz pobrzmiewa tu melancholijna nuta opowieści o przemijaniu tradycyjnego śląskiego krajobrazu i obyczajów, tradycyjna "ślonska gadka" miesza się ze współczesną potoczną polszczyzną. Ambicją twórców było stworzenie obrazu, w którym zabawa i błazenada nie niweluje wzruszenia losami bohaterów oraz przede wszystkim, nie przesłania prawdziwego, ale ciepłego i nieco melancholijnego obrazu pewnego zakątka świata i mieszkających tam ludzi.
"Zgorszenie publiczne" w jakimś sensie nawiązuje więc do filmów, które w Polsce zwykło się określać jako "kino czeskie". W filmie klimat buduje galeria drugoplanowych postaci, które są wyraziste barwne i zróżnicowane. W ekranową rzeczywistość znakomicie wpisali się przede wszystkim Marian Dziędziel ("Dom zły", "Wymyk", "Kret") jako marnotrawny ojciec, rozbrajający Krzysztof Czeczot ("Drzazgi", "Dom zły", "80 milionów"), wiecznie zafrasowana Dorota Pomykała ("Moja nowa droga", "Uwikłanie", "Ki"), Andrzej Mastalerz ("Zmruż oczy", "Benek", "Ewa") w roli bezdomnego pijaczka i pełna temperamentu Barbara Horowianka ("Straszny dzień Dzidziusia Górkiewicza", "Pułkownik Kwiatkowski") jako Wtorcyno.

Maciej Prykowski mógł zadebiutować na dużym ekranie jako reżyser dzięki programowi "Czas na Młodych". Debiutanta otoczyli opieką artystyczną i producencką Maciej Ślesicki i Jolanta Rojek. Film kręcono w Rudzie Śląskiej i Chorzowie. Za zdjęcia Paweł Dyllus ("Wojna żeńsko-męska") otrzymał nominację do Złotej Kaczki. W 2010 roku na Festiwalu Filmów Optymistycznych "Happy End" w Rzeszowie "Zgorszenie publiczne" otrzymało nagrodę dla najlepszego filmu fabularnego profesjonalnego, a w 2011 roku zostało uhonorowane Brązowym Granatem w Lubomierzu na Festiwalu Filmów Komediowych.

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

Owojony Gorol

Fajny film.Tako komedyjo do śmichu i do płoczu

gimbas

Popieram zdanie że polska komedia , która jest śmieszna i pokazuje życie na Górnym śląsku(cały familiok), a do tego kapitalna rola Dziędziela, tą komedia polecam

lukaszk13

WOW, wreszcie polska komedia, z której można się trochę pośmiać i nie zasnąć w trakcie seansu. Oby tak dalej, a polska kinematografia będzie lepsza! 6/10.
Zgorszenie publiczne
reżyseria:
Polska, 2009
Trzydziestoletni Romanek Drzozga (Krzysztof Czeczot) mieszka na Fytlu, osiedlu familoków w Bytomiu-Łagiewnikach. Na życie zarabia oprowadzaniem zagranicznych turystów po ruinach byłej huty. Od pewnego czasu zajmują go jednak bardziej sprawy sercowe.
komedia romantyczna
Zgorszenie publiczne
3,8 5 1 46