PREMIERA

2004.05.11

CANAL+ PREMIUM

Zielone palce

Greenfingers

Wlk. Brytania/USA, 2000

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 91 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Prawdziwa historia grupy brytyjskich skazańców, którzy w ramach resocjalizacji zajęli się ogrodnictwem. W rolach głównych wystąpili Clive Owen i Helen Mirren.

Colin Briggs (Clive Owen) zostaje osadzony w eksperymentalnym "otwartym" więzieniu, H.M.P. Edgefield. Skazani mogą w nim swobodnie wychodzić na spacery i podejmować pracę, co ma ułatwić im późniejsze życie na wolności. Małomówny Colin nie jest jednak początkowo zachwycony przeniesieniem ze zwykłego więzienia. Większość swojego życia spędził za kratami, skazany za zamordowanie własnego brata. Uważa, że więzienie słusznie mu się należy. Fergus Wilks (David Kelly), jego towarzysz z celi, próbuje - choć początkowo bez większych sukcesów - przywrócić Colina do życia. Przełomem okazuje się podarowany mu przez Fergusa świąteczny prezent - paczka nasion. Colin zaczyna hodować roślinki i wkrótce razem z Fergusem trafiają do pracy przy więziennym ogrodzie. Ich wysiłki wspiera specjalistka od ogrodnictwa Georginia Woodhouse (Helen Mirren). W końcu ich pracowitość zostaje nagrodzona: wraz z pozostałymi ogrodnikami z grupy, zachęcani przez Panią Woodhouse, biorą udział w prestiżowym konkursie Hampton Court Palace Flower Show.

"Zielone palce" to w slangu ogrodniczym ktoś, kto nie tylko hoduje rośliny, ale potrafi wczuć się w nie, jak w drugiego człowieka. Nauczyć się tego ponoć nie można - z "zielonymi palcami" trzeba się urodzić. W drugim pełnometrażowym filmie JOELA HERSHMANA - jego debiut "Hold Me, Thrill Me, Kiss Me" otrzymał m.in. nagrodę publiczności na festiwalu w Deauville - takiego "urodzonego" ogrodnika zagrał Clive Owen, jeden z najpopularniejszych ostatnio Brytyjczyków w Hollywood. Owen do pierwszej aktorskiej ligi trafił po roli w altmanowskim "Gosford Parku" (2001) i rok późniejszej "Tożsamości Bourne'a" Douga Limana, a w ostatnich latach można go było zobaczyć m.in. w widowiskowym "Sin City" (2005), gwiazdorsko obsadzonym "Bliżej" (2004), głośnym "Planie doskonałym" (2006) Spike'a Lee czy gigantycznej superprodukcji "Król Artur" (2004), gdzie zagrał postać tytułową. Na planie "Zielonych palców" Owen spotkał się z jedną z najbardziej uznanych angielskich aktorek, Helen Mirren, niezapomnianą Chris z "Dziewczyn z kalendarza". Mirren - choć zlekceważona przez oscarową akademię (tylko dwie nominacje) - ma na koncie nagrody aktorskie na najważniejszych światowych festiwalach, m.in. w Cannes (za "Szaleństwa Króla Jerzego", 1994 i "Cala", 1984) oraz w Wenecji (za "The Queen", 2006).

WASZE OPINIE

..

Ale za to gra boski Clive Owen, więc osobiście i tak obejrzę (nie oczekując arcydzieła).. ;)

Bialczew

juz z opisu widac ze kicz... ;-)
Zielone palce
reżyseria:
Wlk. Brytania/USA, 2000
Prawdziwa historia grupy brytyjskich skazańców, którzy w ramach resocjalizacji zajęli się ogrodnictwem. W rolach głównych wystąpili Clive Owen i Helen Mirren.
komediodramat
Zielone palce
4,9 5 1 207