PREMIERA

2009.12.12

CANAL+ PREMIUM

ZIELONY RAJ II

Green Paradise II

Francja, 2008

reżyseria:

gatunek: serial dokumentalny

czas trwania: 26 min

Ocena filmu

0.00

Opis

W drugiej części serii dokumentalnej "Zielony raj" twórcy przemierzają z kamerą kolejne egzotyczne miejsca, gdzie środowisko naturalne znajduje się pod specjalnym nadzorem rdzennej ludności.

Rezerwaty są otwarte jedynie dla niewielkiej, ściśle określonej grupy turystów, którzy muszą zachować szczególne poszanowanie dla otaczającej przyrody i miejscowych zwyczajów.

ODCINEK 1. PERŁA ANTYLI. REPUBLIKA DOMINIKAŃSKA.
Twórcy filmu pokazują nieznane oblicze Republiki Dominikańskej, odmienne od obrazków znanych z turystycznych przewodników. Wraz z filmowcami będziemy przemierzać miejscową dżunglę, góry oraz rezerwaty przyrody znajdujące się na liście UNESCO. Te malownicze miejsca są azylem dla chronionych gatunków fauny i flory. Miejscowe lasy kryją w sobie ślady minionych epok. W grotach znajdujących się w samym sercu dżungli można napotkać liczne pozostałości kultury indian Taino. Kolejną atrakcją będzie podwodna podróż śladami wielorybów, które przypływają do ciepłych wód Morza Karaibskiego w celach rozrodczych.

ODCINEK 2. MALOWNICZA I DZIKA KRAINA. CHILE.
W kolejnym odcinku serii wraz twórcami filmu będziemy przemierzać Patagonię, podziwiając niepowtarzalny pejzaż gór, lodowców, rzek i lasów. W samym centrum górskiego łańcucha, 2800 metrów ponad równiną Patagonii wznoszą się dwie granitowe wieże. W tej urzekającej krainie wiecznego śniegu górskie strumienie spływają ą do błękitnych, spienionych jezior, a wiatr rzeźbi fale na ich powierzchni. Spotykamy tu badaczy i strażników przyrody, którzy z czekanami i plecakami wyruszają na górskie szlaki, by zniknąć wśród olbrzymich, tysiącletnich modrzewi.

ODCINEK 3. MAGIA POŁUDNIA. MAROKO
W kolejnym odcinku serialu reżyser Philippe Prigent zaprasza nas w magiczną podróż po marokańskiej pustyni. Przemierzając bezbrzeżny ocean piasku spotkamy koczownicze plemię Berberów i poznamy jego obyczaje. Dotrzemy także do samego serca rezerwatu w południowej części kraju. Tu, w prawdziwej oazie spokoju, z dala od tłumu turystów żyje wiele unikalnych gatunków zwierząt.

ODCINEK 4. REPUBLIKA KORALOWA. PALAU.
Palau to wyspiarskie państwo położone 800 km na wschód od Filipin.
Kraj uzyskał niezależność w 1994, co czyni go jednym z najmłodszych państw na świecie i jednocześnie sprawia, że jego nazwa znana jest jedynie nielicznym turystom. Wyjątkiem wśród nich są nurkowie, którzy doskonale znają ten region. Palau ze swoimi ponad dwustoma skalistymi wyspami jest wymarzonym miejscem dla tej formy turystyki. Podwodny krajobraz obfituje we wszystkie atrakcje, jakich oczekuje nurek - można tu zobaczyć podwodne kaniony, tunele, groty i laguny. Region słynie również z różnorodności ryb, wśród których można spotkać rekiny i manty.

ODCINEK 5. MARZENIE PRZYRODNIKÓW. SESZELE.
Seszele wciąż pozostają ziemskim rajem, jak w dawnych czasach określali je żeglarze płynący do Indii. Skolonizowane dopiero w 18. wieku wyspy mają doskonale zachowane środowisko naturalne. W ciągu ostatnich trzydziestu lat prawie 50 % liczącego 115 wysp archipelagu przekształcono w rezerwaty przyrody. Twórcy serialu zabiorą nas w podróż na wyspy North Island, Cousin i Aldabrę, gdzie naukowcy i miłośnicy przyrody poświęcają się codziennej pracy na rzecz zachowania naturalnego ekosystemu i odnowy zagrożonych gatunków.

ODCINEK 6. CZYSTA PRZYRODA. KOSTARYKA.
Rezerwaty przyrody stanowiące ponad jedną trzecia terytorium Kostaryki są istnym rajem dla niezliczonych gatunków zwierząt i roślin. Kraj ten zachwyca również różnorodnością krajobrazu. Wraz z twórcami filmu będziemy podziwiać wybrzeże Atlantyku wraz z jego delikatnymi wzniesieniami i cichymi plażami, strome wybrzeże Pacyfiku, suche i wilgotne lasy tropikalne, a także dżunglę i płaskowyże, na których uprawiana jest kawa. Polityka państwa w zakresie tworzenia naturalnych parków przyrody i rezerwatów Indian, wspomagana wieloma prywatnymi inicjatywami, jest próbą powstrzymania procesu dewastacji lasów, który trwa tu od 40 lat.

ODCINEK 7. CZERWONA WYSPA. NOWA KALEDONIA.
W przeciwieństwie do sąsiadujących wysp, Nowa Kaledonia nie ma pochodzenia wulkanicznego. Jest fragmentem dawnego superkontynentu, od którego odłączyła się 250 milionów lat temu. Długa izolacja wyspy sprawiła, że na jej obszarze znajdują się tysiące unikalnych, niespotykanych nigdzie indziej gatunków roślin i zwierząt. Nowa Kaledonia zadziwia zróżnicowanym ukształtowaniem terenu oferując zarówno śnieżno piaszczyste plaże, jak i imponujące górskie krajobrazy, z najwyższym szczytem Mont Panié (1600 m n.p.m.). Wyspa jest otoczona rafą koralową o długości 1600 km, dzięki której powstała tu największa na świecie laguna.

ODCINEK 8. ARABIA SZCZĘŚLIWA. OMAN.
Usytuowany w południowo-wschodniej części Półwyspu Arabskiego Oman jest górzystym krajem otoczonym piaskiem i wodą. Urzeka zróżnicowanym ukształtowaniem terenu oferując zarówno piękne górskie krajobrazy, jak i równinne wybrzeża oraz niezmierzone pustynie. Wraz z twórcami filmu udamy się najpiękniejszym szlakiem turystycznym nad zatokę Zighy w północnej części kraju, gdzie będziemy podziwiać skaliste klify, pustynne fiordy i dziewicze, piaszczyste plaże.

ODCINEK 9. DZIKIE WYSPY. INDONEZJA
Indonezyjska prowincja Zachodnia Papua jest usytuowana w zachodniej części Nowej Gwinei, drugiej co do wielkości wyspy na świecie. W niniejszym odcinku twórcy serialu zapuszczą się w dziewicze lasy tropikalne, by spotkać przedstawicieli prymitywnego plemienia Asmat. Terytorium zamieszkane przez tubylców jest jednym z najbardziej urzekających i jednocześnie najtrudniej dostępnych miejsc na Ziemi.

ODCINEK 10. WYSPA NA KOŃCU ŚWIATA. TASMANIA
Tasmania jest wyspą oddzieloną od Australii Cieśniną Bassa. Połowa jej powierzchni jest zalesiona, a jedna czwarta wchodzi w skład Parku Narodowego zaliczanego od 1982 roku w poczet Światowego Dziedzictwa Naturalnego UNESCO. W ostatnim odcinku serialu, wraz z jego twórcami udamy się do tej krainy dzikiego piękna, gdzie rosną drzewiaste paprocie i gigantyczne drzewa - żywe pomniki minionych epok.

WASZE OPINIE

Pio

Super serial

Jacek45

piękna seria, polecam dla lubiących poznawać świat
ZIELONY RAJ II
reżyseria:
Francja, 2008
W drugiej części serii dokumentalnej "Zielony raj" twórcy przemierzają z kamerą kolejne egzotyczne miejsca, gdzie środowisko naturalne znajduje się pod specjalnym nadzorem rdzennej ludności.
serial dokumentalny
ZIELONY RAJ II
4,9 5 1 7