Fox

PREMIERA

2010.09.13

CANAL+ PREMIUM

ZJADACZ GRZECHÓW

The Order

USA/Niemcy, 2003

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 98 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Alex Bernier (Heath Ledger), dwudziestokilkuletni ksiądz katolicki z zakonu wyznającego średniowieczne surowe reguły postępowania, zaczyna wątpić w zasady wiary. Kryzys pogłębia tajemnicza śmierć jego mentora Dominika (Francesco Carnelutti).

Ksiądz Driscoll (Peter Weller) wysyła Aleksa do Rzymu w celu wyjaśnienia okoliczności śmierci ekskomunikowanego kleryka. Bernier znajduje na klatce piersiowej zmarłego dziwne ślady. Nie mając zaufania do zwierzchników, wszczyna własne śledztwo. W przedsięwzięciu tym pomaga mu zaprzyjaźniony ksiądz Thomas Garrett (Mark Addy). Nieoczekiwaną i bezinteresowną pomoc deklaruje też Mara Sinclair (Shannyn Sossamon). Dziewczyna uciekła z zakładu psychiatrycznego, do którego trafiła na mocy nakazu sądowego po tym, jak podczas egzorcyzmów próbowała zabić Aleksa. Dochodzenie prowadzi do legendarnego "zjadacza grzechów", żyjącego już 600 lat Williama Edena (Benno Furmann), który w trakcie rytualnego obrzędu przejmuje na siebie grzechy ludzi ekskomunikowanych przez Kościół. Zmęczony brzemieniem, które dźwiga, Eden marzy o śmierci. Aby zapewnić sobie wieczny spokój, ktoś musi przejąć jego rolę. Do kontynuacji misji wybiera Aleksa.

BRIAN HELGELAND ("Obłędny rycerz", "Godzina zemsty"), autor scenariusza i reżyser "Zjadacza grzechów", jest laureatem Oscara za scenariusz do filmu "Tajemnice Los Angeles". Ma również na koncie nominację do Oscara i Złotego Globu za "Rzekę tajemnic" Clinta Eastwooda. "Zjadacz grzechów" to thriller z filozoficznymi sentencjami o religii i Bogu i satanistycznymi akcentami w konwencji horroru. Osią filmu jest również kościelny spisek, mający na celu osadzenie na watykańskim tronie czarnego papieża. Młodego, zbuntowanego i gniewnego księdza Aleksa Berniera zagrał zmarły przedwcześnie i nagrodzony pośmiertnie Oscarem za rolę w "Mrocznym rycerzu" Heath Ledger ("Tajemnica Brokeback Mountain", "Nieustraszeni bracia Grimm"). Tytułowy "Zjadacz grzechów", który posiada moc równą Bogu i jak on bierze na siebie najpotworniejsze grzechy ludzi, jest przedstawiony jako człowiek bogaty, inteligentny i wyrachowany. W tę rolę wcielił się Benno Furmann ("Mój dom w Umbrii", "Speed Racer", "Kroniki mutantów"). Ojca Thomasa Garetta, bezwzględnego łowcę demonów, kreuje znany z filmu "Goło i wesoło" (nominacja do nagrody BAFTA) Mark Addy ("Wehikuł czasu", "Robin Hood"), który spotkał się z Heathem Ledgerem na planie "Obłędnego rycerza".

WASZE OPINIE

GAZO

Tak jak napisał "Frąc" bardzo dobry pomysł nieco
niedorobiony przez reżysera.
Moim zdaniem można obejrzeć ten film chociażby ze
względu na obsadę i zdjęcia.

gbpsary

Film niczym mnie nie zachwycił, po opisie wydawać by się mogło, że zobaczymy thriller trzymający w napięciu, ale po obejrzeniu tego obrazu nie wiem czy to thriller, czy horror, czy fantasy. Film bez wyrazu słabo zrealizowany. Nie polecam.

Skulleater

Film cieniutki. Raczej pasowałby do kategorii : obyczajowy. Koło thrilleru to on nawet
nie leżał.
Słabo opowiedziane i nie najlepiej zobrazowane.
Zdezydowanie nie polecam nikomu.
ZJADACZ GRZECHÓW
reżyseria:
USA/Niemcy, 2003
Alex Bernier (Heath Ledger), dwudziestokilkuletni ksiądz katolicki z zakonu wyznającego średniowieczne surowe reguły postępowania, zaczyna wątpić w zasady wiary. Kryzys pogłębia tajemnicza śmierć jego mentora Dominika (Francesco Carnelutti).
thriller
ZJADACZ GRZECHÓW
4,2 5 1 48