PREMIERA

2006.06.02

CANAL+ PREMIUM

ZŁE WYCHOWANIE

La mala educación

Hiszpania, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 105 min

Ocena filmu

0.00

Opis

"Musiałem nakręcić Złe wychowanie. Musiałem wyrzucić z siebie ten temat, zanim zmieniłby się w obsesję" - mówił Almodovar po tym, jak jego film, nad którego scenariuszem pracował ponad 10 lat, został entuzjastycznie przyjęty w Cannes.

Ignacio (Nacho Pérez) i Enrique (Raúl García Forneiro) spotykają się po raz pierwszy na początku lat 60. w katolickiej szkole prowadzonej przez księży. Obdarzony anielskim głosem Ignacio jest ulubieńcem dyrektora szkoły, ojca Manolo (Daniel Giménez Cacho), który darzy chłopca uczuciem bynajmniej nie platonicznym. Duchowny spostrzega jednak, że między Ignaciem a Enrique kiełkuje miłość, doprowadza więc do ich rozdzielenia. Pod koniec lat 70. dorosły Enrique (Fele Martínez) jest już znanym reżyserem, który właśnie przeżywa twórczy impas. W brukowej prasie bezskutecznie szuka inspiracji do następnego filmu. Pewnego dnia zjawia się u niego mężczyzna, który podaje się za Ignacia (Gael García Bernal). Przynosi opowiadanie oparte na ich szkolnych przeżyciach, znakomicie nadające się na scenariusz. Ignacio, który teraz każe nazywać się Ángel, ma jednak warunek: chce zagrać w filmie Enrique główną rolę.

Obraz PEDRO ALMODÓVARA był pierwszym w historii hiszpańskim filmem, który otwierał najbardziej prestiżowy festiwal w Cannes. Po pokazie Quentin Tarantino, wówczas przewodniczący jury, nazwał go arcydziełem, a wśród widzów rozpętała się dyskusja na ile "Złe wychowanie" opowiada historię swojego twórcy. "To obraz bardzo osobisty, lecz nie autobiograficzny. Jestem w każdej z tych postaci, lecz nie opowiadam przy ich pomocy historii swego życia - wyjaśniał Almodóvar. Almodóvar, który sam uczęszczał do podobnej szkoły i - jak filmowy Ignacio - był solistą w chłopięcym chórze, przyznaje jednak, że kilka wątków "Złego wychowania" zainspirowały prawdziwe wydarzenia. Sceny, w których ojciec Manolo molestuje Ignacia nad rzeką i w zakrystii, wydarzyły się naprawdę, a reżyserowi opowiedzieli o nich dwaj szkolni koledzy.

Główną rolę w filmie zagrał Meksykanin Gael García Bernal, syn pary aktorów Patricii Bernal i José Angela Garcíi. W rodzinnym Meksyku popularność zdobył dzięki roli w tasiemcowej telenoweli "Teresa", a w 1996 zagrał pierwszą ambitniejszą rolę w nominowanym do Oscara krótkometrażowym filmie "De Tripas Corazón" Antonio Urrutii. Po przeprowadzce do Anglii pracował jako kelner, murarz i model, ale jego celem była prestiżowa szkoła aktorska The Central School of Speech and Drama. Po jej ukończeniu powrócił do filmu rolą w głośnym, nagrodzonym w Cannes i Wenecji oraz nominowanym do Oscara filmie "Amores Perros" (2000) Alejandra Gonzáleza Inarritu. Jednak to dopiero rok 2004, w którym Bernal zagrał w "Złym wychowaniu" i autobiograficznym obrazie "Dzienniki motocyklowe" Waltera Sallesa przyniósł mu międzynarodowe uznanie i ogromną popularność. W "Złym wychowaniu" Bernalowi partnerują m.in. Javier Cámara, pamiętny masażysta z "Porozmawiaj z nią" (2002) i Fele Martínez.

WASZE OPINIE

art1970

Pierwsza trójka tego artysty. Te filmy mają "swój" specyficzny, jedyny klimat. Kolejny dowód tezy, ze niektóre momenty z dzieciństwa, oddziaływują na całe dorosłe życie. Niestety....

Mistrzostwo

Almodóvar w swoim filmie pokazuje inny świat, niedostępny dla wszystkich. Pokazuje że nie zawsze musi być on kolorowy i piękny, a ludzie żyjący w nim nie zawsze są szczęśliwi. A wręcz przeciwnie. Jest to Opowieść o nieszczęśliwej miłości i pożądaniu (m. in. motyw ojca Manolo, którego miłość do 10-cio letniego chłopca przeradza się w pożądanie). Porusza wiele kwestii i skłania do przemyśleń. Pozostawia m. in pytanie jak daleko możemy się posunąć w celu spełnienia własnych pragnień.

Ponad to film został świetnie zrealizowany technicznie Jest dopracowany niemal pod każdym względem. Wspaniałe kreacje aktorów, świetne zdjęcia i cudowna muzyką Alberto Iglesiasa, która polecam nabyć po obejrzeniu filmu jeśli się chce na dłużej zatrzymać ten cudowny klimat.

Napiszę co jeszcze najbardziej zwróciło moją uwagę (porządek chronologiczny):

- już w pierwszych minutach (po spotkaniu obu mężczyzn) reżyser buduje specyficzne napięcie grozy i tajemniczości co bardzo mi się spodobało.

- świetny humor wykonany przez filmową Zaharę i jej koleżankę :-)

- przepiękny śpiew filmowego Ignacio nad rzeką i dosyć ciekawie ukazane uczucia ojca Manolo podczas gry na gitarze kiedy wyraźnie widać jak bardzo jest on zauroczony chłopcem.

- ponownie, śpiew młodego Ignacio przed księżmi i zarazem ukazanie uczucia ojca Manolo do chłopca, który się rozpłakał.

- oryginalna scena w kinie kiedy młodzi Ignacio i Enrique się masturbowali.

- zwróciłem również uwagę na scenę w samochodzie, w której dorosły już Enrique po spotkaniu z matką swojej szkolnej miłości jedzie przez las czytając list od Ignacia. Niektóre kwestie w tym momencie zostały rozwiane i w połączeniu z muzyką powstał rewelacyjny efekt.

- zwróćcie uwagę na zdanie wypowiedziane przez księdza, który w obawie przed publikacją prawdy o wydarzeniu z dziecińśtwa, zabił dorosłego Ignacio. Powiedział on wtedy, że

Cas

Dobry to mało powiedziane. Film był niesamowity, oglądało się go jednym tchem. Świetny scenariusz, świetna gra aktorów, bardzo dobre kreakcje... nie widzę żadnych minusów dlatego głosuję - jak na mało który film - na 5+. GORĄCO POLECAM!
ZŁE WYCHOWANIE
reżyseria:
Hiszpania, 2004
"Musiałem nakręcić Złe wychowanie. Musiałem wyrzucić z siebie ten temat, zanim zmieniłby się w obsesję" - mówił Almodovar po tym, jak jego film, nad którego scenariuszem pracował ponad 10 lat, został entuzjastycznie przyjęty w Cannes.
dramat
ZŁE WYCHOWANIE
4,7 5 1 100