PREMIERA

2011.01.24

CANAL+ PREMIUM

Złom z całego świata

Iron Crows

Korea Południowa, 2008

reżyseria:

gatunek: film dokumentalny

Ocena filmu

0.00

Opis

W Chittagong, małym portowym mieście w Bangladeszu znajduje się największe na świecie złomowisko statków.

Dwadzieścia tysięcy ludzi zajmujących się ich demontażem, pracuje w skrajnie niebezpiecznych warunkach, niemal codziennie zaglądając śmierci w oczy. A jednak kiedy kolejny okręt przybywa, aby w tym szczególnym miejscu zakończyć na zawsze swą żeglugę, robotnicy witają go niczym dar od boga. Deszcz iskier palników, gigantyczne kawałki metalu uderzające z ogłuszającym hukiem o ziemię, zabójcze opary toksycznych środków... Trudno wyobrazić sobie bardziej niebezpieczne warunki pracy, niż te panujące w Chittagong. Zwłaszcza jeśli nadstawia się karku dla dwóch dolarów wynagrodzenia dziennie.

Koreański reżyser BONG-NAM PARK przybył do Bangladeszu, aby nakręcić film o prawdziwym znaczeniu fizycznej pracy. W miejscu, gdzie kruki wiją sobie gniazda z odłamków metalowego drutu, spotkał ludzi ryzykujących życiem dla pieniędzy, które nie pozwalają nawet zapewnić przeżycia ich rodzinom. Większość z nich nie ma jednak wyboru - pochodzą z północy kraju, najbardziej ubogiego regionu, doświadczanego wciąż przez powodzie i cyklony.

Ekramul, Rufik i Bilal należą do trzech różnych pokoleń. Ekramul ma dwanaście lat, ale bieda zmusiła go do pracy w tak młodym wieku. Do jego zadań należy gromadzenie zużytego oleju i azbestu. Rufik, głowa sześcioosobowej rodziny, pamięta jeszcze pierwszy statek, który zezłomowano w Chittagong przed półwieczem. 21-letni Belal cudem uniknął śmierci przed obiektywem kamery - mógł podzielić los dwudziestu robotników, którzy giną każdego roku na tym cmentarzysku okrętów. Wkrótce później miał zresztą odwiedzić rodzinny dom, w którym czeka na niego żona i niewidome dziecko. Jak Belal zdoła opowiedzieć swojej małżonce o ogromnym rozczarowaniu faktem, że przez dziesięć lat nie udało mu się zaoszczędzić upragnionej kwoty siedmiuset dolarów?

Prawdopodobnie największym osiągnięciem tego poruszającego filmu jest ukazanie odwagi, godności i pokory jego bohaterów, uwięzionych w błędnym kole biedy" - komentowało "Iron Crows" jury festiwalu w Amsterdamie, przyznając dziełu Bong-Nam Parka nagrodę dla najlepszego filmu średniometrażowego. Obraz uhonorowano również licznymi nagrodami w Korei Południowej. W Polsce pokazywany był w ramach zeszłorocznej edycji Planete Doc Review.

WASZE OPINIE

gonia1708

Przed chwilą obejrzałam ten dokument niezwykle wzruszajacy i smutny moja ocena to najwyższa ze wszystkich 10/10 . Płakłama z bohaterem tego dokumentu ... Nie możemy narzekać na nasze życie tutaj ,mimo wszystko bo żyjemy w "cywilizowanym" kraju gdzie mamy wszystkiego pod dostatkiem oni żyja tam za marne grosze ( 15 centów za 8 h pracy) , ich głównym posiłkiem jest ryż , do domu jada nawet 3 dni- na chwilę aby zobaczyć najbliższych i znów wracają aby "przeżyc"
w dosłownym tego słowa znaczeniu ......

Pio

[quote januszkiewicz napisał 25.01.2011 21:13]
Niesamowity dokument. Nie jest sztuką pokazać biedę na świecie. Jest jej więcej niż
bogactwa. Ale historia przedstawiona w tym dokumencie jest niesamowita.
[/quote]

Dlaczego taka niesamowita ???
Ja nie zauważyłem takiej niesamowitej historii. W dokumencie zostało przedstawione
normalne życie grzesznika - wielka szkoda, że za tak ciężka prace dostają tak małe
pieniądze, ale niestety gdzie indziej ludzie mają jeszcze mniej [:-|]

januszkiewicz

Niesamowity dokument. Nie jest sztuką pokazać biedę na świecie. Jest jej więcej niż
bogactwa. Ale historia przedstawiona w tym dokumencie jest niesamowita.
Złom z całego świata
reżyseria:
Korea Południowa, 2008
W Chittagong, małym portowym mieście w Bangladeszu znajduje się największe na świecie złomowisko statków.
film dokumentalny
Złom z całego świata
5,0 5 1 19