PREMIERA

2010.01.17

CANAL+ PREMIUM

ZŁOTE GLOBY 2010

gatunek:

Ocena filmu

0.00

Opis

W nocy z 17 na 18 stycznia 2010 CANAL+ przeprowadził transmisję z 67. gali wręczenia Złotych Globów. W poniedziałkowy wieczór 18 stycznia stacja zaprasza na skróconą relację z uroczystości.

Transmisja z wręczenia nagród Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej (Hollywood Foreign Press Association) rozpoczeła się w CANAL+ o 2:00 czasu polskiego w nocy z 17 na 18 stycznia 2010. Wówczas w sali balowej hotelu Beverly Hilton w Hollywood zebrała się śmietanka filmowego i telewizyjnego świata: słynni reżyserzy i aktorzy, najpotężniejsi producenci, znani dziennikarze i krytycy. To spotkanie ludzi świata filmu nazywane jest "najlepszym przyjęciem Hollywood". Słynie z niezwykłych wystąpień aktorów, luźnej atmosfery i wielkiego blichtru. W tym roku imprezę poprowadził znany brytyjski komik Ricky Gervais, w Polsce znany głownie z seriali "Biuro" i "Statyści". Jak co roku dochód z gali zasili konta organizacji charytatywnych związanych z przemysłem filmowym. Na skróconą relację z uroczystości stacja zprasza 18 stycznia o 21:00.

Złote Globy to druga po Oscarach, najbardziej prestiżowa nagroda branży filmowej. Ich wręczenie odbywa się kilka tygodni przed przyznaniem nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, dlatego jest uznawane za zapowiedź tego, co najprawdopodobniej wydarzy się podczas oscarowej gali. W przeciwieństwie jednak do Oscarów przyznawanych przez ponad 5000 członków Akademii, laureatów Złotych Globów wybiera grono liczące niespełna 100 osób.

Nagrody w 25 kategoriach przyznano:
Najlepszy dramat:
AVATAR
Najlepsza komedia/musical: KAC VEGAS
Najlepszy aktor w dramacie: Jeff Bridges - CRAZY HEART
Najlepsza aktorka w dramacie: Sandra Bullock - THE BLIND SIDE
Najlepszy aktor w komedii/musicalu: Robert Downey Jr. - SHERLOCK HOLMES
Najlepsza aktorka w komedii/musicalu: Meryl Streep - JULIE I JULIA
Najlepszy aktor drugoplanowy: Christoph Waltz - BĘKARTY WOJNY
Najlepsza aktorka drugoplanowa: Mo'Nique - PRECIOUS
Najlepszy reżyser: James Cameron - AVATAR
Najlepszy scenariusz: W CHMURACH: Jason Reitman, Sheldon Turner
Najlepsza piosenka do filmu: CRAZY HEART: T-Bone Burnett, Ryan Bingham ("The Weary Kind")
Najlepsza muzyka: ODLOT Michael Giacchino
Najlepsza animacja: ODLOT
Najlepsze filmy zagraniczne: BIAŁA WSTĄŻKA
Najlepszy serial: MAD MEN
Najlepszy serial komediowy/musical: GLEE
Najlepszy mini-serial: GREY GARDENS
Najlepszy aktor w mini-serialu lub filmie telewizyjnym: Kevin Bacon - TAKING CHANCE
Najlepsza aktorka w mini-serialu lub filmie telewizyjnym: Drew Barrymore - GREY GARDENS
Najlepszy aktor w komedii lub musicalu: Alec Baldwin - ROCKEFELLER PLAZA 30
Najlepsza aktorka w komedii lub musicalu: Toni Collette - UNITED STATES OF TARA
Najlepszy aktor w serialu dramatycznym: Michael C. Hall - DEXTER
Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym: Julianna Margulies - THE GOOD WIFE
Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu, mini-serialu lub filmie telewizyjnym: John Lithgow - DEXTER
Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu, mini-serialu lub filmie telewizyjnym: Chloë Sevigny - BIG LOVE

WASZE OPINIE

villemo

Walka bokserska rządzi się jednak znacznie łatwiejszymi do sprecyzowania zasadami. Wygrywa najsilniejszy, dlatego żeby było sprawiedliwiej, robi się kilka kategorii wagowych.

Ocena filmów w tak pojemnych kategoriach typu - najlepszy film roku - jest natomiast bardzo subiektywna i wymykająca się wszelkim ramom. Czym jest najlepszy film?
Film o najlepiej zgranych komponentach? Film przełomowy czy poruszający?
Wciągający?

My tu mamy takie swoje dylemaciki w plebiscycie na film roku, mają go i poważne gremia przyznające nagrody. A ile razy idzie po prostu o sympatię, bycie na fali, trafienie w temat istotny dla społeczeństwa.

Z jednej strony nie lubię, gdy nagrodę dostaje film po prostu dopracowany technicznie, a pusty w środku, ale z drugiej strony nie przepadam za sytuacjami, gdy trafia się nagroda czy nominacja po prostu za zrobienie solidnego ale przeciętnego filmu o hiperważnym temacie, który porusza Akademię. Taki pseudoambitny repertuar.

Mogę nie podzielać opinii, że "Avatar" to najlepszy film roku, rozumiem jednak, że niektórych tak zachwyca, iż postrzegają go jako dzieło najlepsze. Cóż zrobić...? Wola ludu, a kategoria bardzo, bardzo nieuchwytna jeśli chodzi o kryteria.
Nieco inaczej chyba powinno być jednak z reżyserią i tu chyba miałabym ew. więcej wątpliwości, jak to jest z tą nagroda dla Camerona.
Ale zanim się na serio w tym temacie obruszę, naprawdę obejrzę film, obiecuję ;)

Jamal

Jesli Avatar zachwycil wszystkich technika 3D to czy jest uczicwe by rywalizowal ten film z filmami zrobionymi w tradycyjnej technice ? To tak jak gdyby bokser wagi ciezkiej mial wszystkich zachwycic warunkami fizycznymi i sila w walce z kims z wagi piórkowej.

Pio

Najlepiej samemu zobaczyć i ocenić film, jak zrobiłem to zresztą ja.
ZŁOTE GLOBY 2010
W nocy z 17 na 18 stycznia 2010 CANAL+ przeprowadził transmisję z 67. gali wręczenia Złotych Globów. W poniedziałkowy wieczór 18 stycznia stacja zaprasza na skróconą relację z uroczystości.
ZŁOTE GLOBY 2010
4,3 5 1 6