PREMIERA

2008.03.04

CANAL+ PREMIUM

ZŁOTE WROTA

Nuovomondo/Golden Door

Włochy/Francja, 2006

reżyseria:

obsada: ,

Obsada filmu

gatunek: melodramat

czas trwania: 113 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jest rok 1913. Ubogi sycylijski farmer, Salvatore Mancuso (Vincenzo Amato) za namową pewnego Amerykanina postanawia poszukać lepszego życia za oceanem i wyrusza w podróż do Stanów Zjednoczonych. Zabiera ze sobą dzieci i starą matkę.

Na statku poznaje Lucy (Charlotte Gainsburg), Angielkę, która z niewiadomych powodów chce koniecznie wyjść za mąż przed zejściem na ląd. Salvatore, który jest wdowcem zgadza się ją poślubić. Aby przejść przez Złote Wrota i dostać się do ziemi obiecanej wszyscy muszą przejść obowiązkową kwarantannę i drobiazgowe badania, które mają zaświadczyć o ich zdrowiu fizycznym i psychicznym. Dla sycylijskich wieśniaków testy przygotowane przez amerykańskich selekcjonerów okazują się upokarzające i trudne. Tylko od przychylności ekspertów zależy, czy rodzina znajdzie się w komplecie po drugiej stronie Złotych Wrót.

"Złote wrota" to trzeci pełnometrażowy film w dorobku EMANUELE'A CRIALESE, który tak jak jego bohaterowie jest Sycylijczykiem, a przez jakiś czas był w Stanach Zjednoczonych nielegalnym emigrantem. Kiedy przyjechał do Ameryki nie znał nawet angielskiego. "We Włoszech wszystko załatwia się przez rekomendację. Ja pochodzę z rodziny adwokatów, a nie artystów czy polityków, więc na szkołę filmową w Rzymie nie miałem żadnej szansy" - tłumaczył powody wyjazdu z kraju. Kurs reżyserii w Nowym Jorku zakończył krótkometrażowym filmem "Heartless" (1994), a wkrótce potem zaczął planować pełnometrażowy debiut. Przeszkodą okazało się prawo emigracyjne Stanów Zjednoczonych. Crialese mógł podejmować pracę, dopóki był studentem, ale po zakończeniu nauki nie wolno mu było zatrudniać się nawet jako asystent w studiu filmowym. Jedyną pracą "na czarno", jaką udało mu się zdobyć była posada kelnera we włoskiej restauracji na Broadwayu. Tam, dzięki wstawiennictwu jej właściciela, młody reżyser poznał wielu wpływowych i bogatych ludzi, którzy wkrótce stali się producentami jego pełnometrażowego debiutu. "Bliskość szczęścia razy cztery" była pokazywana w konkursie głównym festiwalu Sundance i opowiadała o wyobcowaniu emigrantów w Ameryce. Wydaje się, że temat ten stał się dla reżysera artystyczną obsesją, bowiem jego kolejny film również mówił o poczuciu obcości. "Respiro" z 2002 roku był wyróżniony w Cannes Nagrodą Młodych Krytyków, a po jego premierze Crialese zaczął być nazywany jednym z najbardziej obiecujących młodych twórców niezależnych.

"Złote wrota" potwierdziły talent Sycylijczyka. Film otrzymał aż 7 nagród w Wenecji (m.in. Pasinetti Award), nagrodę UNICEF-u oraz Srebrnego Lwa za filmową rewelację roku. Jedną z głównych ról zagrała w nich Charlotte Gainsburg, obecnie jedna z najbardziej cenionych młodych aktorek francuskich, laureatka dwóch Cezarów oraz Independent Spirit Award przyznanej zespołowi aktorskiemu filmu "I'm Not There" Toda Haynesa. Drugim równorzędnym bohaterem w "Złotych wrotach" miał być Don Luigi grany przez Vincenta Schiavelliego. Aktor zmarł jednak podczas zdjęć i jego postać została zaznaczona tylko na drugim planie. Miejsce centralne obok Lucy w wykonaniu Gainsburg zajął wtedy Salvatore grany przez Vincenzo Amato, który współpracował z Crialese w "Respiro", a w jego "Bliskości szczęścia razy cztery" zadebiutował jako aktor.

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Przydługi i niestety nudnawy film, o tym jak to Włosi próbowali dostać się do lepszego świata. Klapa.

Kamil Mtr

gdyby zamiast 113 min trwał 13 - pikny byłby to film.

Sowarek

Słaby, klapa totalna. Taki z niego dramat przygodowy jak ze mnie kobieta. ;) Temat jakiś poplątany ni, to zrozumień nie można, najsłabsza premiera miesiąca.
ZŁOTE WROTA
reżyseria:
Włochy/Francja, 2006
Jest rok 1913. Ubogi sycylijski farmer, Salvatore Mancuso (Vincenzo Amato) za namową pewnego Amerykanina postanawia poszukać lepszego życia za oceanem i wyrusza w podróż do Stanów Zjednoczonych. Zabiera ze sobą dzieci i starą matkę.
melodramat
ZŁOTE WROTA
3,3 5 1 11