PREMIERA

2011.01.28

CANAL+ PREMIUM

Zły porucznik. Miejsce akcji: Nowy Orlean

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

USA, 2009

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 117 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Nowy Orlean, ogarnięty chaosem po przejściu huraganu Katrina. Sierżant Terence McDonagh (Nicolas Cage) ratuje więźnia zamkniętego w zalewanej wodą celi. Za swój czyn otrzymuje medal i zostaje awansowany na porucznika.

Bohaterstwo przypłaca poważną kontuzją kręgosłupa. Na chroniczny ból pleców nie pomagają przepisane środki przeciwbólowe. Ukojenie przynoszą dopiero narkotyki, po które McDonagh sięga coraz częściej, dzieląc się działkami z przyjaciółką, luksusową prostytutką Frankie (Eva Mendes). Kokainę podkrada z policyjnego magazynu bądź rekwiruje przypadkowym osobom przy nadarzających się okazjach. Przez swój kolejny nałóg, jakim jest hazard, wpada też w finansowe tarapaty. W tych okolicznościach sfrustrowanemu, nadużywającemu władzy McDonaghowi przychodzi prowadzić śledztwo w sprawie brutalnego zabójstwa rodziny senegalskich imigrantów.

"Zły porucznik" to nietypowa w dorobku WERNERA HERZOGA wariacja na temat słynnego filmu Abla Ferrary pod tym samym tytułem. Obraz wybitnego niemieckiego reżysera nie jest jednak zwykłym remake'iem. Sam Herzog poza podobieństwem bohaterów nie widzi punktów wspólnych z filmem Ferrary. Ponoć nawet nie oglądał pierwowzoru i do ostatniej chwili walczył z producentami o zmianę niefortunnego jego zdaniem tytułu. W porównaniu do kultowego obrazu z 1992 roku z pamiętną kreacją Harveya Keitela zmianie uległo miejsce akcji i co ważniejsze tonacja filmu. Poważny moralitet Abla Ferrary Herzog zastąpił podszytym czarnym humorem kryminałem, rozgrywającym się w zrujnowanym Nowym Orleanie. Paradoksalnie, umieszczenie opowieści o skorumpowanym gliniarzu w doświadczonym przez żywioł mieście, narzucone z powodów finansowych przez producentów, okazało się strzałem w dziesiątkę. Apokaliptyczny wygląd Nowego Orleanu po przejściu huraganu doskonale odzwierciedla stan ducha, w jakim znajduje się główny bohater. Nie podlegający prawom i regułom współczesnego świata szaleńcy są często bohaterami filmów Herzoga. Pojawiają się zarówno w jego słynnych dokumentach, (m.in. "Grizzly Man", "Spotkania na krańcach świata"), jak i niezapomnianych fabułach (m.in. "Fitzcarraldo", "Aguirre, gniew boży", "Krzyk kamienia").

Tym razem w jednego z nich - skorumpowanego gliniarza z problemami emocjonalnymi - wcielił się Nicolas Cage. "To z pewnością najlepsza rola Cage'a od lat" - przyznał recenzent "Guardiana" Xan Brooks. W komplementowaniu gwiazdora, zazwyczaj występującego w wielkobudżetowych hollywoodzkich produkcjach, wtórował mu Roger Ebert. "W portretowaniu szaleńców Cage nie ma sobie równych od czasu Klausa Kinskiego" - pisał krytyk "Chicago Sun-Times", wymieniając film Herzoga wśród 10 najlepszych obrazów roku 2009. W roli ekranowej partnerki aktorowi towarzyszy Eva Mendes ("Dzień próby", "Królowie nocy", "Spirit - Duch Miasta", "Kobiety"), z którą Cage pracował wcześniej na planie komiksowego "Ghost Ridera". Doborową obsadę uzupełniają: wcielający się w partnera policjanta Val Kilmer ("Tombstone", "Batman Forever", "Spartan") i znany z MTV raper Xzibit jako narkotykowy boss. Obok życzliwych w przeważającej części głosów krytyków kolejny film Wernera Herzoga mógł liczyć na przychylność festiwalowych jurorów. Bogata kolekcja branżowych laurów przyznanych Herzogowi w ciągu ponad 40 lat pracy poszerzyła się dzięki "Złemu porucznikowi" o specjalną nagrodę na MFF w Wenecji i wyróżnienie jury Dublin International Film Festival.

WASZE OPINIE

cadaver

Zły porucznik był tylko jeden : Harvey Keitel !
A Nicolas jest żenujący jak i cały film !

Pio

Nicolas wcielił się w rolę znakomicie, wiedział jak się zachowywać biorąc te świństwa.
Fabuła filmu nie była już tak atrakcyjna, czegoś zabrakło. Miejscami nie wiem co
reżyser chciał pokazać-przekazać obrazem. Z początku film nudnawy i akcja się
wtłacza powoli ślimaczym tępem, ale potem troszkę nabiera na sile ale tylko trochę.
Moja ocena? hmmm... 6/10

Jamal

Oceniając ten film jako kino sensacyjne bez zerkania przez pryzmat wielkiego rezysera to musze przyznac, ze w swoim gatunku było to wielkie kino. Choc nie jestem juz fanem takich filmow to sporadycznie spogladam na takie ambitniejsze komercje i musze przyznac ze film był madrze zrobiony, z ciekawymi postaciami, bez głupich strzelanin i poscigów i z ciekawa akcja. Do tego genialny Cage. Kilka razy nawet sie zasmialem, jego popisy było oszałamiające. No ale nie moge nie wspomniec ze to przeciez film Wernera Herzoga. Jak ktos, kto wyrezyserowal chociazby "Fitzgeraldo" czy "Aguirre Gniew Boży" mógł popełnić coś takiego ? Wiem, ze nie tylko on bo i Wenders jest im starszy tym gorszy ale sa pewne granice ktorych geniusze nie powinni przekraczac. Po co mu to ?

P.S. Mi tez nie odpowiada zakonczenie jak z "czarodziejskiej rozdzki"
Zły porucznik. Miejsce akcji: Nowy Orlean
reżyseria:
USA, 2009
Nowy Orlean, ogarnięty chaosem po przejściu huraganu Katrina. Sierżant Terence McDonagh (Nicolas Cage) ratuje więźnia zamkniętego w zalewanej wodą celi. Za swój czyn otrzymuje medal i zostaje awansowany na porucznika.
film sensacyjny
Zły porucznik. Miejsce akcji: Nowy Orlean
4,7 5 1 15