Universal

PREMIERA

2010.12.28

CANAL+ PREMIUM

ZMIANA PLANÓW

Le code a changé

Francja, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 96 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Pierwszy dzień lata, w Paryżu trwa Święto Muzyki. Wzięta adwokat Marie-Laurence (Karin Viard) wraz z bezrobotnym mężem Piotrem (Dany Boon) jak co roku organizują wystawne przyjęcie.

Pan domu zaprasza kochanka żony, dekoratora wnętrz Jeana-Louisa (Laurent Stocker), a Marie-Laurence, dla równowagi, nauczycielkę flamenco Manuelę (Blanca Li). Na liście gości znajduje się także uwikłana w romans z dżokejem ginekolożka Mélanie (Marina Foïs), która planuje odejść od nudnego męża, onkologa Alaina (Patrick Bruel). Młodsza siostra pani domu, aktorka Juliette (Marina Hands), przybywa na miejsce z o wiele starszym Erwannem (Patrick Chesnais), który zdaje się być jej kochankiem. W mieszkaniu pojawia się również ojciec (Pierre Arditi) Juliette, któremu ona od lat nie może wybaczyć tego, jak potraktował matkę. Listę gości uzupełnia arogancki prawnik Lucas (Christopher Thompson), który stara się nakłonić Marie-Laurence, by przeszła do jego firmy. Jego neurotyczna żona Sarah (Emmanuelle Seigner) okazuje się starą znajomą Piotra. Z początku przy stole panuje wesoła atmosfera. Z czasem wychodzą na jaw skrywane problemy, partnerskie nieporozumienia, a rozmowy przybierają coraz poważniejszy charakter.

"Zmiana planów" to czwarty film w reżyserii cenionej scenarzystki DANIÈLE THOMPSON. Córka francuskiego filmowca Gérarda Oury odniosła pierwszy zawodowy sukces scenariuszem do filmu "Kuzyn, kuzynka", za który wraz z reżyserem Jeanem-Charlesem Tacchellą nominowano ją w 1977 do Oscara. Już wtedy wyraźnie interesowała ją złożoność rodzinnych i partnerskich relacji klasy średniej. Przyglądała się im między innymi w "Ci, którzy mnie kochają, wsiądą do pociągu" w reżyserii Patrice'a Chéreau, "Świstakach" i "Szyi żyrafy". Do skomplikowanych relacji międzyludzkich powróciła jako reżyserka w debiutanckim "Gwiazdkowym deserze", a nawet w romantycznej komedii "Mężczyzna moich marzeń" z Juliette Binoche i Jeanem Reno. W jej filmach komediowy ton płynnie przechodzi w poważne rozważania o ludzkiej naturze i słabościach.

Nie inaczej dzieje się w napisanej z synem Christopherem "Zmianie planów", gdzie przy jednym stole zasiadają bliscy wraz z tymi, którzy znają się słabo bądź wcale. Praca nad filmem, którego zbiorowym bohaterem jest grupa ludzi w średnim wieku, wymagała wytężonych przygotowań. "Spędziliśmy miesiąc przy stole. Najtrudniej było przez cały ten czas utrzymać energię między aktorami. Dlatego starałam się, by w obsadzie znaleźli się tacy, którzy wcześniej nie mieli okazji ze sobą pracować. Wielu francuskich reżyserów lubi otaczać się sprawdzonymi nazwiskami, tworzyć swoją filmową rodzinę. Ja chciałam zrobić to inaczej" - wspomina Thompson. Gospodarzem wieczoru i kucharzem w jednej osobie uczyniła jednego z najpopularniejszych obecnie francuskich komików Dany'ego Boona, doskonale znanego polskim widzom z "Jeszcze dalej niż Północ" i tytułowej roli w najnowszym filmie Jeana-Pierre'a Jeuneta "Bazyl. Człowiek z kulą w głowie". W jego ekranową żonę wciela się Karin Viard, dwukrotna laureatka Cezara, znana z takich filmów, jak "Delicatessen" i "Niebo nad Paryżem". Wśród zebranych przy jednym stole biesiadników znaleźli się ponadto: wszechstronny artysta, aktor, piosenkarz, a także były mistrz świata w pokerze Patrick Bruel ("Jaguar", "Tajemnica"), Marina Hands ("Kochanek Lady Chatterley", "Inwazja barbarzyńców") i żona Romana Polańskiego, Emmanuelle Seigner ("Gorzkie gody", "Motyl i skafander").
ZMIANA PLANÓW
reżyseria:
Francja, 2009
Pierwszy dzień lata, w Paryżu trwa Święto Muzyki. Wzięta adwokat Marie-Laurence (Karin Viard) wraz z bezrobotnym mężem Piotrem (Dany Boon) jak co roku organizują wystawne przyjęcie.
komediodramat
ZMIANA PLANÓW
4,4 5 1 13