PREMIERA

2010.01.09

CANAL+ PREMIUM

ZMIERZCH

Twilight

USA, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: melodramat fantasy

czas trwania: 122 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Isabella Swan (Kristen Stewart) jest spokojną, ale zagubioną 17-latką. Po rozwodzie rodziców matka dziewczyny wychodzi ponownie za mąż, a ona zamieszkuje z dawno niewidzianym ojcem (Billy Burke), który jest szefem policji w prowincjonalnym miasteczku.

W nowej szkole Bella poznaje przystojnego, bladego i posępnego Edwarda Cullena (Robert Pattison), który najwyraźniej nie chce nawiązywać bliższej znajomości ani z nią, ani z nikim innym. Chłopak intryguje ją jednak tak bardzo, że nie zważa na jego ostrzeżenia, by trzymała się z daleka. W końcu, w nadziei, że to odstraszy Bellę, Edward wyznaje jej, że jest wampirem i wraz z całą rodziną od wieków żywi się zwierzęcą krwią. Wyjawienie prawdy sprawia, że zauroczenie Belli przeradza się w płomienne uczucie. Edward również zakochuje się w dziewczynie i odtąd stają się nierozłączni. Ich miłości zagraża jednak pierwotny drapieżny instynkt, który chłopakowi coraz trudniej zwalczyć. Pojawiają się też żądne ludzkiej krwi wampiry-wędrowcy: Laurent (Edi Gathegi), James (Cam Gigandet) i Victoria (Rachelle Lefevre), którym zakochani muszą stawić czoła.

Film powstał na podstawie pierwszej części bestsellerowej serii książek autorstwa Stephanie Meyer. Czterotomowa saga - "Zmierzch", "Zaćmienie", "Księżyc w nowiu" i "Przed świtem" - została wydana w 37 krajach, a przez 91 tygodni była na pierwszym miejscu na liście literackich bestsellerów "New York Timesa". "Zmierzch" został uznany przez "Publisher Weekly" najlepszą książką roku, a według Amazon.com nawet dekady. Ta uniwersalna historia miłosna z udziałem wampirów stała się fenomenem kulturowym, choć wcześniej wątek ten był już wykorzystywany, choćby w "Wywiadzie z wampirem". Producent filmowej wersji "Zmierzchu" Greg Mooradian uznał, że powieść Stephanie Meyer zawiera istotę wszelkich tęsknot nastolatek. Autorka zgodziła się na ekranizację pod warunkiem, że pozostanie ona wierna książce. Zaadaptowała ją Melisa Rosenberg ("Step Up - Taniec zmysłów", seriale: "Ich pięcioro", "Życie na fali"). "To opowieść o miłości łączącej dziewczynę z ostatecznie nieosiągalnym dla niej chłopakiem" - tłumaczy Rosenberg. "Największą przeszkodą jest to, że ukochany w każdej chwili może ją zabić. Ich wzajemne przyciąganie, chemia, która ich łączy, jest uniwersalnym doznaniem, które zna każdy nastolatek w każdym zakątku świata". Znana scenografka CATHERINE HARDWICK ("Trzynastka", "Królowie Dogtown", "Narodzenie"), która pracowała przy "Zmierzchu" mówiła natomiast: "Kiedy przeczytałam książkę, zrozumiałam skąd bierze się to szaleństwo młodych czytelników. Ta historia ma ogromny ładunek emocjonalny: jak to jest być zakochanym pierwszy raz i to tak mocno, że nie masz nic przeciwko temu, aby stać się wampirem".

Główna bohaterka różni się od koleżanek z liceum. Nie interesuje ją moda, nie obchodzi popularność. Rozpad małżeństwa rodziców przyjmuje z wyrozumiałością: kontaktuje się telefonicznie z matką i buduje dobre relacje z dawno niewidzianym ojcem. Chociaż szybko odkrywa tożsamość wybranka i ma świadomość grożącego jej niebezpieczeństwa, oddaje mu serce. Zaangażowana do tej roli Kristen Stewart ("Azyl", "Wszystko za życie", "Posłańcy") odpowiada fizycznie książkowemu wizerunkowi bohaterki i dysponuje wystarczającym warsztatem aktorskim, aby oddać psychologizm postaci. Jej ekranowy wybranek miał być przystojnym bladolicym młodzieńcem o oczach, które zmieniają barwę, który dysponuje nadludzką siłą, ma wyostrzone zmysły i potrafi czytać w ludzkich myślach. Chłopak wyrzeka się jednak zła i podobnie jak inni członkowie jego rodziny rezygnuje z zabijania ludzi. W tej roli wystąpił Rob Pattinson ("Vanity Fair. Targowisko próżności", "Klątwa pierścienia"), aktor znany z roli Cedrika Diggory'ego w filmach "Harry Potter i Czara ognia" oraz "Harry Potter i Zakon Feniksa". Jako Edward Cullen emanuje wręcz zwierzęcym magnetyzmem.

Film jest dobrze opowiedziany i zgodnie z życzeniem Stephanie Meyer pozostaje wierny powieści. Autorem zdjęć jest doświadczony i uznany operator filmowy Elliot Davis, który ma na koncie takie obrazy, jak "Na samym dnie", "Śniadanie mistrzów", "Układ prawie idealny", "40 dni i 40 nocy". Muzykę skomponował nominowany do BAFTY Carter Burwell ("Okrucieństwo nie do przyjęcia", "To nie jest kraj dla starych ludzi", "Tajne przez poufne"). Na soundtracku do "Zmierzchu" znalazły się m.in. utwory zespołów Linkin Park, Muse i Paramore, a także kompozycja odtwórcy głównej roli Roberta Pattinsona.

WASZE OPINIE

Tnmknkph

irise kiri registry kit 2.0 jonathan autodesk 3ds max 9 laserbehandlung pc accelerate 2.2 humm easy rss mixer chespirito swift elite 4.0

Gpwvurdb

snuggler transmitter fission [mac]

Ytfvqmeg

bailout swansea sony sound forge 8.0
ZMIERZCH
USA, 2008
Isabella Swan (Kristen Stewart) jest spokojną, ale zagubioną 17-latką. Po rozwodzie rodziców matka dziewczyny wychodzi ponownie za mąż, a ona zamieszkuje z dawno niewidzianym ojcem (Billy Burke), który jest szefem policji w prowincjonalnym miasteczku.
melodramat fantasy
ZMIERZCH
4,7 5 1 712