PREMIERA

2004.06.05

CANAL+ PREMIUM

ZMRUŻ OCZY

Polska, 2002

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 86 min

Ocena filmu

0.00

Opis

"Mała" (Ola Prószyńska) jest tzw. trudnym dzieckiem: kłamie, kradnie i kiepsko się uczy. Zamożni rodzice (Małgorzata Foremniak i Andrzej Chyra) starają się spełniać wszystkie kaprysy dziesięciolatki, ale nie potrafią jej zrozumieć. Pewnego dnia "Mała" ucieka z domu.

Dziewczyna zatrzymuje się u swojego byłego nauczyciela Jaśka (Zbigniew Zamachowski), który zamienił intratne posady w mieście na pracę stróża na opuszczonej farmie rolnej. Między dwojgiem outsiderów szybko nawiązuje się nić sympatii, choć okoliczni sąsiedzi i dawni przyjaciele uznają Jaśka za niegroźnego dziwaka. Wkrótce na farmie pojawiają się też rodzice dziewczynki, jednak żadne z nich nie potrafi skłonić "Małej" do powrotu do domu. W ciągu kilku wakacyjnych tygodni spędzonych na farmie dziewczynka dojrzewa i w końcu sama podejmuje decyzję, co do własnej przyszłości.

"Zmruż oczy" to debiut ANDRZEJA JAKIMOWSKIEGO ze znakomitymi rolami Zbigniewa Zamachowskiego, Andrzeja Chyry i młodziutkiej Oli Prószyńskiej. Powstał jako film niezależny poza państwowym systemem finansowania kinematografii. Podczas realizacji ekipa borykała się z rozmaitymi problemami: niewielką ilością taśmy, kaprysami pogody. Mimo to film powstał w ekspresowym tempie 19 dni zdjęciowych i wykorzystano w nim rozmaite innowacje techniczne jak nowa wersja taśmy Fuji-250 D czy efekty specjalne. Wszystkie zdjęcia były kręcone na przełomie czerwca i lipca 2001 roku w opuszczonym PGR-e w małej miejscowości Pełele na Suwalszczyźnie. Szczupłość środków finansowych nie przełożyła się na rangę artystyczną filmu. Wręcz przeciwnie - powstało dzieło zgodnie uznane i przez publiczność, i przez krytykę za wybitne. Wśród prawdziwego deszczu nagród, które spadły na film znajdują się m.in. wyróżnienie FIPRESCI na MFF w Mannheim'02, pięć nagród na FPFF w Gdyni'03 (Nagroda Specjalna Jury, za debiut reżyserski, zdjęcia, scenografię i kostiumy), nagroda specjalna za zdjęcia ma festiwalu "Camerimage" w Łodzi'03, Nagroda Główna na MFF "Młode Kino Europejskie" w Toruniu'04, Nagroda Specjalna Jury na KSF "Młodzi i Film" w Koszalinie'03, Paszport "Polityki"'04 oraz pięć Orłów'04 (najlepszy film, reżyseria, scenariusz, główna rola męska i nagroda publiczności).

WASZE OPINIE

cypisss

Nieprawdopodobne, jak niewiele pieniędzy potrzeba do zrobienia dobrego filmu. Genialne zdjęcia no i za tą rolę po prostu kocham Zamachowskiego.

Piękny film o życiu, dorastaniu i wybieraniu swojej drogi.
Gorąco polecam. Marzę o takim debiucie...

Mateusz

Film w którym nie ma wybuchów,przekleństw i napięcia.Za to znajdziemy w nim dużo ciepła,piękny morał no i aktorstwo z najwyższej półki.Dawno nie było podobnego filmu polskiego.Trzeba obejrzeć.
ZMRUŻ OCZY
reżyseria:
Polska, 2002
"Mała" (Ola Prószyńska) jest tzw. trudnym dzieckiem: kłamie, kradnie i kiepsko się uczy. Zamożni rodzice (Małgorzata Foremniak i Andrzej Chyra) starają się spełniać wszystkie kaprysy dziesięciolatki, ale nie potrafią jej zrozumieć. Pewnego dnia "Mała" ucieka z domu.
dramat
ZMRUŻ OCZY
4,0 5 1 5